Další skandál - petice za stažení Hitman 2
zdroj: tisková zpráva

Další skandál - petice za stažení Hitman 2

30. 10. 2002 20:10 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Jen málo her je tak kontroverzních a vyslouží si tolik pozornosti jako právě simulátor nájemného vraha Hitman 2: Silent Assassin.

Hitman 2: Silent Assassin zdroj: tisková zpráva Po nedávných sporech kvůli zakázané reklamě musí tvůrci z IO Interactive a Eidosu řešit nový problém. Členům komunity Sikhů se totiž nelíbí, že úkolem v jedné z misí hry je zavraždit fanatické přívržence této východní náboženské skupiny a to přímo v chrámu. Ten se navíc až nápadně podobná jedné z jejich skutečné existujících staveb. Obviňují vydavatele z šíření rasismu, xenofobie a z přímého spojování Sikhů s terorismem.

Pod petici, kterou naleznete zde, se k úternímu večeru podepsalo na pětatřicet spojených organizací v celkovém počtu dvou tisíc lidí, což je na to, že je on-line zhruba dva dny, poměrně slušné číslo. Signatáři tvrdě požadují, aby Eidos stáhl hru z oběhu, což je pro vydavatele zatím asi nemyslitelné a není se čemu divit, zvlášť když okupuje vrchol žebříčků prodejnosti.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Amar Singh z asijského deníku Eastern Eye říká: "Nemám nic proti počítačovým hrám - Hitman 2 je skvělý a sám jsem jej hrál", na adresu tvůrců však vzkazuje: "Mohli jste si to celé trochu víc nastudovat - dřív než jste se začali otírat o svatá místa a lidskou víru". Ačkoliv je také pro stažení hry z oběhu, nevidí v tom jasnou satisfakci. Hitman 2 se nyní prodává po celém světě a těžko někdo lidem vezme jejich mylnou představu. Situace je napjatá především kvůli loňskému 11. září, od kdy se vše, týkající se terorismu, stalo choulostivou záležitostí. Lidé si prý navíc často Sikhy pletou s muslimy.

Reakce Eidosu je vcelku pochopitelná - mluvčí společnosti se omluvil celé komunitě za tuto nepříjemnost a z oficiálních stránek také zmizelo vše, co se nějak zásadně dotýkalo Sikhů a inkriminované mise, včetně jejího popisu a obrázků. Podle oficiálního vyjádření bere Eidos tuto záležitost vážně a podobných chyb se v dalších titulech vyvaruje. Je to dost? Jsou Sikhové detailisté a o nic nejde nebo Eidos skutečně hrubě urazil jejich náboženské cítění? Stačí omluva nebo by inkriminovaná mise měla být odstraněna společně s celou hrou z obchodů? Napište nám váš názor do diskuse...

zdroj: HomeLan, C&VG, SikhNet

kate

Nejnovější články