zavřít

Bude Británie měnit věkové doporučení her?

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Zpráva psycholožky Byronové navrhuje přehodnotit ratingový systém: jak to má být se zákazem násilí a co reakce vlády?

Britskému tisku se minulý týden poprvé dostal do rukou očekávaný "Byron Report" neboli několikastránková studie od psycholožky dr. Byronové o tom, jak lépe řešit násilí v počítačových hrách. Trnem v oku je jí především současný systém věkového doporučení od organizace BBFC, jímž ve Velké Británii projde zhruba dvě stě padesát her ročně, tzn. jen ty, které obsahují "tvrdé násilí" nebo "lidské erotické scény". Zbytek dostane nalépku "od 12 let", což prý nakonec ústí v to, že rodiče často neví, co svým dětem kupují. Byronová se nechává inspirovat evropským ratingovým systémem PEGI a chce, aby se 1) hranice pro nutný rating posunula ze současných patnácti let na dvanáct, a 2) BBFC dostaly do rukou úplně všechny hry a na přebalu pak bylo výslovně uvedeno, čím přesně nejsou vhodné pro mládež.

V reportáži BBC lze kromě samotné psycholožky zahlédnout ministra školství Eda Ballse a dva další členy vlády. Všichni tři nejdříve ukázkově hrají fotbal, načež k počítačum zasednou děti a vyzkouší si několik arkád včetně Lego Star Wars. Ačkoliv vláda se nechala slyšet, že na doporučení bude slyšet, netřeba se zřejmě bát tvrdších zákazů či zbytečných postihů (nedej však bože, aby se psycholožce do rukou dostal Manhunt 2 nebo GTA IV).


doprovodná ilustrace ze zprávy dr. Byronové

Součástí zprávy Byronové je také návrh, aby každé čerstvě zakoupené PC obsahovalo filtrovací software, který předejde tomu, aby děti při browsování na internetu zakoply o násilné či erotické scény. Podobný systém obsahují již dvě poslední edice Windows, takže tu nejde o nic nového. Výhružněji už vypadá řádek, v němž doktorka požaduje, aby všechny uživatelům otevřené weby fyzicky hostované v Anglii, kam uživatelé mohou nahrávat vlastní obrázky či videa, měly pevně stanové hranice, do kdy musí na požádání úřadů stáhnout případný nebezpečný materiál.Psycholožka sama původně doporučovala, aby veškeré výdaje na reklasifikaci systému i vývoj potřebného softwaru byly donuceny zaplatit vydavatelské firmy: podle neověřených spekulací však vláda tento krok nakonec nedoporučí a celou věc nechá zaplatit z peněz britských danových poplatníků. Osobně si však nemyslím, že ze strany dr. Byronové hrozí hernímu byznysu jakékoliv problémy. V rozhovorech vystupuje poměrně solidně a rozezlené nadávky z diskusních fór typu "zhrzená matka" souvisí spíš s obecnou nechutí jakkoliv hry třídit či k nim omezovat přístup. Ostatně, sama psycholožka několikrát zopakovala, že jí rozhodně nejde o to, aby se násilné hry zcela zakázaly.Osobně bych se bál jedině toho, že současný britský kabinet je známý svým nesmlouvavým přístupem k počítačovým hrám a může dle mého mínění snadno jít na ruku komukoliv, kdo přednese alespoň trochu obhajitelné argumenty. Kdo ví, jaký fanatik se skrývá za inzerátem na webu StarNow: "Udělaly z vás počítačové hry zločince? Národní list chce znát váš příběh: napište pár vět a pokud se nám budou líbit, okamžitě se ozveme a zaplatíme stovky liber."

Jak to celé dopadne, však nejspíš nezjistíme dřív než za dva roky, což je odhadovaná doba, během níž by se BBFC mělo rozrůst, aby se mohlo zabývat větším objemem her a vynášet ortely nad každičkou videohrou, která se v Anglii dostane na pulty obchodů. V České republice zatím obdobný systém zaveden není a všechny hry se mohou prodávat dětem jakéhokoli věku, ale někteří domácí vydavatelé údajně plánují jeho zavedení iniciovat. Do té doby nepřímo vycházíme z ratingu v Británii kvůli odběru her distributory otamtud - když je tam např. zakázán Manhunt 2, znamená to, že pak nepřijde ani na český trh. Celou zprávu dr. Byronové o ratingu her si můžete stáhnout v PDF zde.
zdroj: BBC News, Games Industry, Next Gen, The Official Byron Report a další

levis

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.