Máte námět či připomínku? Napište nám
Bleh - zpět z dovolené v Černé Hoře
zdroj: Archiv
Téma

Bleh - zpět z dovolené v Černé Hoře

24. 8. 2001 17:07 | autor: Redakce Games.cz |

Možná jste nedávno v novinkách postřehli malou zmínku o tom, že půlku srpna jsem strávil na (snad zasloužené :) dovolené, kdy běh celého herního kanálu a editaci článků zajišťoval pouze Leon, a proto bude dnešní Bleh, čili nepravidelná novinka nesouvisející nijak s hrami, právě na toto téma.

zdroj: Archiv Pokud byste se tedy někdy chystali vypravit na dobrodružnou cestu přes Plitvická jezera a po Jadranské magistrále do Černé Hory, čtěte dál. Předně se připravte na to, že dovolená v jedné z republik bývalé Jugoslávie bude offline v plném slova smyslu - nic na způsob nejmenovaných workaholiků, kteří promrhají za pomoci notebooku a mobilního telefonu značnou část volna. Procestovali jsme mnoho měst na pobřeží i v chudém vnitrozemí a o internetové kavárně nikde ani vidu ani slechu, navíc jediný místní telekomunikační operátor, který se může pochlubit "výhodným" tarifem 60 Kč/1 min do ČR, odmítá spolupracovat s některými mobilními telefony jako třeba Nokia 6210. Něco takového je samozřejmě pro člověka zvyklého být online skoro celý den zpočátku velký šok, ale s dobrými společníky (či spíš společnicemi :) si na něco tak nedůležitého jako je internet ani nevzpomenete.

Společně s Irákem je Černá Hora kvůli krizi v Jugoslávii považována za krizovou oblast a neplatí tam žádné standardní pojištění vozidla ani zelená karta (ta se dá přikoupit na hranicích). Proto jsme už před odjezdem měli nemalé obavy z toho, že zapůjčená zbrusu nová Octavia 1.9 TDI přijde buď k úrazu nebo ji někdo odveze do Albánie, kam to je ostatně co by kamenem dohodil. Naštěstí vše s autem, včetně dramatické jízdy po uzoučkých cestičkách na chorvatském ostrově Hvar, kde se naplno využily zkušenosti z Colin McRae Rally a Rally Championship, dobře dopadlo. V Černé Hoře se totiž podle ujištění místních obyvatel auta vůbec nekradou, značka Škoda je tu velmi rozšířená a hranice do Albánie jsou až na jednu výjimku u hlavního města Podgorica uzavřené.

Zvětšit zdroj: Archiv Co se týká hlavního účelu naší cesty a to odpočinku u moře, bylo to aspoň pro mne velké zklamání. Krajina na pobřeží se skalnatými útesy nebo 13km dlouhou pláží je poměrně hezká, jenže tam nenajdete žádné místo, kde by nebyly všudepřítomné odpadky nebo černé skládky. A když už nějakou udržovanou pláž po dlouhém hledání potkáte, jako třeba u luxusního (250 DM / noc) poloostova Svatý Stefan, je tam hlava na hlavě. Černohorci se zkrátka v péči o turisty mají od svých severních sousedů v Chorvatsku ještě hodně co učit. Takto se jediným důvodem k opětovné návštěvě dá považovat jen fakt, že celá dovolená vyjde dost lacině. Oficiálním platidlem všude je sice německá marka, ale ceny jsou na buď stejné úrovni jako u nás nebo dokonce nižší (např. litr nafty za 1,10 DM). Takže příště dovolená určitě ANO, ale do Černé Hory už raději ne-e :)

jd

Nejnovější články