Oblivion: Shivering Isles - recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

Oblivion: Shivering Isles - recenze

10. 4. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Pro mnoho hráčů nejlepší RPG loňského roku se konečně dočkalo plnohodnotného datadisku. Pojďte prozkoumat, co na vás čeká v bláznivém království prince Sheogoratha, které staví fantasy klišé vzhůru nohama.

Autor: Jiří Sládek
Publikováno: 10.dubna 2007
Verze: anglická/prodávaná/PC
Doba recenzování: 10 dnů

Obrázek zdroj: tisková zpráva
The Elder Scrolls IV: Oblivion, úžasné výpravné RPG plné volnosti se už dočkalo několika drobnějších přídavků (např. Knights of the Nine), ale až nyní je tu skutečný datadisk nabízející spoustu novinek. Pokud po nainstalování přídavku budete překvapeni tím, že se nikde v menu neobjeví žádná nová položka, nebojte se, vše je v pořádku. Nový obsah se vám poměrně přirozenou cestou nabídne k prozkoumání sám. Po chvilce hraní se svojí oblíbenou postavou – třeba až vylezete z podzemí, kterým se právě probíjíte – vám dialogové okno oznámí, že podle drbů to vypadá, že se v Niben Bay otevřel jakýsi tajemný portál; navíc se vám do diáře připíše nový úkol a na mapě objeví příslušné místo.

 Přivítání ve zvláštní říši
Samozřejmě jakožto správný hrdina s touhou po dobrodružství (a jakožto správný hráč s touhou po prozkoumání datadiskového příběhu) se na místo vypravíte. Malý ostrůvek vás asi zarazí nejen magickým portálem, ale i svojí – pro Cyrodiil netypickou – flórou. Ano, jedná se o malou ukázku toho, co vás čeká dále. Pokecáte s vojákem z nedalekého města, který má za úkol magickou bránu hlídat, budete svědky krátké šarvátky mezi ním a šílencem, který vyběhl z portálu, a pak už vás mocný hlas bude volat k prozkoumání říše za zrcadlem. Eeeh, tedy říše za portálem.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Určitě nebudete dlouho otálet a vstoupíte. Trochu překvapivě se ocitnete v malé místnosti s kancléřem Haskillem, pravou rukou lorda Sheogoratha. Dozvíte se něco o bláznivé říši, ve které jste se právě ocitli, a také to, že portál vytvořil sám Sheogorath, princ šílenství, aby do svého království přilákal hrdiny, jejichž pomoc potřebuje. Ještě doplňme, že ze Shivering Isles se můžete kdykoliv vrátit do Cyrodiilu a pak zas zpět, to vše díky portálu, který funguje permanentně a oboustranně.

 Mania a Dementia
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Sheogorath není na vládu nad ostrovy tak docela sám, ale má k ruce vévodu Thadona a vévodkyni Syl. Tyto tři nejdůležitější osoby budou i častými zadavateli questů. Thadon, vládce části říše zvané Mania, většinu času tráví malováním a fetováním (i když zde se jeho oblíbeným psychotropním látkám vznešeně říká „jídlo a pití, které mění mysl“). Syl má na starosti kraj Dementia a obvykle nedělá nic jiného, než že paranoidně podezírá všechny okolo sebe ze spiknutí. Kolem těchto zálib dvou menších vládců se ponesou i některé questy, třeba odhalování konspirace, při kterém nakonec zjistíte, že Syl má tak trochu pravdu, přesně v duchu shadowrunovského hesla „to, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mě nikdo nejde“.

Kromě smetánky v podobě trojice Sheogorath – Thadon – Syl jsou ovšem v nové říši i další obyvatelé. A mnozí z nich mají problémy, které jim pomůžete vyřešit, ať už za úplatu či z dobré vůle a touhy po dobrodružství. Vydáte se hledat lék pro nemocnou ženu, najdete měšťanovi trpícímu klaustrofobií vhodnější bydlení nebo budete třeba hledat exponáty do muzea kuriozit. Hlavní příběhová linie je však spjata zejména s plněním misí zadaných vládci ostrova, a tomu odpovídá i podstata úkolů.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Klasika i originalita
Budete tedy například hledat artefakty v nebezpečných podzemních kobkách, ale také se lehce odreagujete při takové mále hře na „dungeon mastera“. Nejprve aktivujete Sheogorathův oblíbený labyrint pro zvídavé dobrodruhy a poté, až do něj vstoupí trojice hrdinů, budete moci jednoduchým stisknutím tlačítek vybrat, jaké nástrahy na ně postupně vyrukují. Jde v podstatě o veselou volbu mezi tím, zda postavy zešílí nebo zemřou; a třeba pohled na chamtivého kouzelníka, který se prohrabává nekonečnou hromadou klíčů marně hledajíc ten správný pro odemknutí cesty k obrovskému pokladu, přičemž bláznivě a nesouvisle vykřikuje, je skutečně nezapomenutelný...

Ovšem jedním dechem dodávám, že některé questy jsou o dost méně originální a představují v podstatě variace na zabij / najdi; naštěstí to ovšem neznamená, že byste byli vyloženě frustrovaní, jen to prostě není tak skvělá zábava jako v jiných fázích hry.

 Volejte kancléřovi
Rádcem při plnění úkolů vám bude suchar Hassil, kterého je možné přivolat kdykoliv kouzlem, jenž vás naučí samotný Sheogorath. Kancléři se to samozřejmě příliš nelíbí, ale už při zkoušení tohoto kouzla se úchylný princ skvěle baví, a vy se později můžete bavit zrovna tak. Jen škoda, že Haskilla lze přivolat jen na ostrovech, při návratu do Cyrodiilu magická formule nefunguje.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Na ostrovech vás čeká také několik dalších nových zaklínadel, i celá řada dalších neokoukaných prvků. S podivuhodnou flórou i faunou nového světa souvisí i dříve neviděné ingredience; virtuální alchymisté si užijí různých hub a kousků z keřů či stromů, stejně jako různých trofejí z nebezpečných nestvůr, které číhají na cestách.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva  Šikovní řemeslníci
Sběratelskou mánii může rozpoutat i další vychytávka: skládání zbraní a brnění ze speciálních rud a magických matricí. V hlavním městě říši – místě zvaném New Sheoth – totiž naleznete řemeslníky, kteří jsou jednak schopni vyrobit „běžné“ zbraně a zbroje, máte-li dostatek příslušné rudy, a nebo dokonce očarované kousky, pokud naleznete i nějakou tu magickou matrici. Vzdáleně tenhle systém připomíná oblíbenou výrobu předmětů u řemeslníků v Guild Wars... A nechybí ani nějaké ty nové knihy plné zajímavého čtení o Sheogorathově království.

Už jsme zmínili rozdělení říše na dvě části – Manii a Dementii. Tahle rozpolcenost se projevuje v celém herním světě; Sheogorath má dva druhy elitních stráží, říše je rozdělena na dvě geograficky naprosto odlišné části, a sám princ vypadá odlišně na pravé a levé části těla... a konec konců i koberec vedoucí k jeho trůnu je rozdělen na dva pruhy. Nejde ale jen o vizuální dojem, odlišnost se projevuje i při jednání s lidmi nebo při plnění úkolů pro Thadona a Syl. Mania a Dementia jsou už na první pohled naprosto odlišnými místy, každopádně v obou případech lze říci, že design herního světa je opět velice povedený. Lesíky houbových stromů, kopce, rybníky, bažiny... opět si budete připadat jak v pohádce nebo povedeném fantasy filmu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Říše je také poseta různými ruinami, podzemními kobkami a jeskyněmi, i když jejich hustota je podle mého názoru menší než v případě Cyrodiilu. S novými lokacemi – exteriéry i interiéry – samozřejmě souvisí i nové potvory a nepřátelé; kromě různých nepřátelských humanoidů narazíte i na přerostlé hmyzáky Elytra, kostlivé Shambles, stromovité Gnarly, ještěrkovité Scalony nebo na bezduché rytíře řádu, poskoky prince Jyggalaga, kterému váš dočasný pán Sheogorath nemůže přijít na jméno.

 Povedený datadisk
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Shivering Isles obsahuje „jen“ říši šílenství a nové prvky, které najdete pouze v ní, nikoliv ve „starém“ Cyrodiilu. I tak ale nabízí super zábavu, která – v závislosti na levelu postavy a pečlivosti, s jakou se vrhnete na prozkoumávání nového světa a plnění vedlejších úkolů – může zabrat dvacet, třicet, možná i více hodin. Což není na datadisk zrovna málo. Nemluvě o tom, že po návratu do původního světa budete ověšeni pár zajímavými věcičkami a v kapse vám bude cinkat pěkných pár tisíc zlaťáků navíc. Vzhledem k tomu, že nejde o stand-alone záležitost, nemá smysl ji hodnotit pro hráče Oblivonem nezasažené; všem TESákům ale vřele doporučujeme.


před puštěním videa si raději úplně ztlumte zvuk

Stáhněte si k Oblivionu: Video, Češtinu, Patch, Cheaty...

Související články: Preview, Oblivion mega-recenze, Oblivion: Knights of the Nine recenze, Novinky a návody

Jiří Sládek
autor je manažerem magazínů www.showbizz.cz, Bleskově a dalších služeb portálu Centrum.cz


 
 
Jiří Sládek

Verdikt:

Výborný datadisk ke skvělé hře. Nový herní svět se sice svým rozsahem s tím původním nemůže měřit, ale přesto nabízí dobrou zábavu, originální nápady a chytlavé dobrodružství. Jen tak dál.

Nejnovější články