zavřít

Monster Hunter 3: Ultimate - recenze

Wii U

Recenzovaná verze: WiiU

Vychází na platformách: 3DS, WiiU

Verdikt: Výborné RPG ze staré školy, které zaujme propracovaným craftingem a zábavným lovením příšer, které je díky dostatku nového obsahu opodstatněné i jako „nová edice“ pro majitele a fanoušky Monster Hunter Tri. Vytknout lze snad jen občas zlobící kameru a absenci výraznější příběhové linky.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Jakub Kovář Komentáře: 0

Série Monster Hunter je oblíbená především v Japonsku a v USA, u nás (čti v Evropě) ji moc lidí, alespoň dle mého dojmu, nezná. S každým dalším dílem se ale ukazuje, jaká to je škoda. Monster Hunter je totiž oslava hardcore RPG, které se dá hrát stovky hodin, dají se v něm vyrábět meče, brnění, pasti a hlavně tedy lovit obří monstra, která si nedají nic líbit. A když myslím nic, myslím tím nic ve stylu v poslední době populárního Dark Souls.

Monster Hunter 3: Ultimate se i přes dobře zpracovaný tutoriál s novými hráči nemazlí - namísto vysvětlování spíš připomíná základní mechaniky zkušenějším hráčům, kteří již mají s RPG hrami, a ještě lépe přímo se sérií, větší zkušenost. Důrazně proto doporučuji vyhradit si na úvod hry několik hodin času a vzít si k ruce vzít PC či notebook s nějakým průvodcem.

Jen ten vám poradí, kde vůbec hledat monstra, která máte ulovit, protože žádná magická šipečka ani červený vykřičník vás tady za ručičku nevedou – prostě musíte vědět, jaký je přirozený habitat dané zvěře a orientovat se podle vlastních zkušeností. Zvláště v úvodu to ale může být dosti zmatečné a možná až zbytečně drsné. Ne proto, že by nebylo možné zapamatovat si, kde se těch pár prvních potvor vyskytuje, nebo jak se jmenují, ale protože se v té době budete rozkoukávat v tuně možností, které hra nabízí.

Hned v úvodu se třeba představuje povedený systém craftování. Z různých surovin (jež získáváte zabíjením nestvůr, chytáním motýlů, hrabáním se v hlíně, těžením minerálů...) si můžete nechat vykovat nové zbraně a zbroje, které se navíc dají dále vylepšit, ale také různé další podpůrné předměty včetně lektvarů, speciálního střeliva do harpuny a luku, pastí a tak dále.

Vyrábím, tedy jsem

Craftování je spolu s lovem asi nejdůležitější složkou Monster Hunter 3. Právě postupné vylepšování výbavy, zkoušení nových zbraní a postupné zvyšování síly, jež způsobí i ochrana výbavy totiž v tomto titulu nahrazuje klasické levelování. Zkušenosti jsou tak zastoupeny surovinami i penězi a jejich správné využití je klíčem k úspěchu a dosažení dalšího levelu – lepšího vybavení.

Velmi příjemným faktem je pak i rozdílnost různých druhů zbraní a brnění, což je vzhledem k jejich proporcím či k použitým materiálům logické. Meč větší než hrdina sice zasaženou potvoru zraní za hodně životů, ale na druhou stranu trvá takový nápřah a máchnutí hodně dlouho. Použití proti menším, mrštným nestvůrám je tak zcela mimo mísu. Anebo druhý příklad: kovové brnění vás sice dobře ochrání před útoky, ale vážně v něm chcete být navlečení, když půjdete do boje s blesky metajícími draky?

Nedá se tak vybrat jeden směr rozvoje a ten co nejvíce posílit, abyste pak nepřátele poráželi s prstem v nose, jako je tomu třeba u Pokémonů, kde stačí vyhnat na maximální level v podstatě jen dva pokémony a ty donekonečna točit. Nutnost pečlivě nad svou výbavou uvažovat a na každou potvoru použít to nejvýhodnější, je zábavná a zachraňuje hru před stereotypem, který by v jiném případě v průběhu desítek hodin hrozil.

Bojuji, tedy přežívám

Neoddělitelnou součástí hry jsou potom dynamické boje, které nepostrádají napětí a vážně u nich záleží mimo výbavy i na vaší šikovnosti. Není problém porazit přesilu nepřátel bez škrábnutí, stejně jako je jednoduché nechat se zabít jedinou potvorou – jde jen a jen o vaši šikovnost a sžití s ovládáním, zbraněmi, komby, krytím a úskoky.

Akční souboje se kvůli nutnosti aplikovat na každý druh nestvůry jinou taktiku a působivému pocitu plynulosti stávají logicky nejzábavnější částí hry. A to už ve chvíli, kdy lovíte malé potvůrky. Jakmile však přijde křest ohněm – pořádně velké monstrum, které má několik různých zásahových zón, a pižláte jej výrazně déle – vyskočí zábavnost ještě o patro výše.

Variabilita se neztrácí ani tady, protože Monster Hunter obsahuje i stovky druhů příšer vyskytujících se v různých prostředích včetně lesů, jeskyní, pouští a oproti předchozí verzi tohoto dílu třeba i vodních ploch, v nichž se nově můžete volně potápět a lovit různé ryby i obojživelníky.

...

Ušito na míru WiiU

Přestože u ovládání ještě teď občas skřípu zuby (kamera se někdy nechová úplně tak, jak bych si přál), musím vyseknout tvůrcům Monster Hunter 3: Ultimate velkou poklonu za využití WiiU Gamepadu. Ovládací prvky jsou na dosah ruky, nechybí možnost úpravy rozložení podpůrných ovládacích panelů na dotykovém displeji. Hlavně možnost přesunout manipulovat s kompletním interfacem je opravdu nevídaná a nebývale příjemná. Pro hráče, kteří si Ultimate koupí jak na 3DS, tak na WiiU ocení také přenos uložených pozic mezi těmito dvěma zařízeními.

Stejně příjemná je možnost i užít si hru v kooperativním režimu, který je na celé hře tím nejlepším. Hrát můžete jak online, tak lokálně za využití ProControlleru, nebo poměrně nevídaně i za použití 3DS. A musím říct, že ve třech lidech je lov příšer nesmírně zábavnou záležitostí, která po aplikování úspěšné strategie nabízí ještě větší satisfakci, než lov ve hře pro jednoho hráče.

Monster Hunter 3: Ultimate (a stejně tak předchozí díly) je hardcore RPG, které nic neodpouští. Pokud však na jeho tvrdou hru přistoupíte a překousnete občasné potíže s kamerou, dostanete komplexní, zábavnou a nesmírně trvanlivou hru, která pod lehce nepřístupným obalem skrývá velice zábavné jádro plné craftování a boje.

Ve hře lehce absentuje zajímavější příběh a pro opravdové fanoušky série může být malinkým mínusem i fakt, že jde v podstatě o rozšíření Monster Hunter Tri. Recyklace obsahu však není tolik výrazná a nové vychytávky (třeba právě souboje pod vodní hladinou) ospravedlní nákup i pro ty, kteří mají v Tri odehráno desítky hodin.

Tagy: akční fantasy RPG kooperace lov

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.