zavřít

Mercenary Kings - recenze

Windows

Recenzovaná verze: Windows

Vychází na platformách: PS4, Windows

Verdikt:

Když jde obsah a forma ruku v ruce, je to vždycky radost. Když se ale navíc potká staré s novým a nějakým zázrakem to skvěle funguje, můžeme hovořit o zázraku. Přesně takovým je střílečka Mercenary Kings.

Hodnocení redakce 9/10

Jak hodnotíme

metacritic 76/100

- Recenze autor: Daniel Kremser Komentáře: 0

Šlo o lásku na první pohled, která nás spojila na mnoho hodin. Byl to závan nostalgie od úvodní obrazovky, který mě magickým způsobem vrátil do dětských let. Tehdy jsem hrával na bídném počítači rozpixelované plošinovky a na stařičkém mobilu smažil pecky vystavěné okolo těch nejprimitivnějších zápletek. Nyní se ta doba vrátila prostřednictvím hodně nadsazené střílečky Mercenary Kings od Tribute Games. A víte co, já se do ní zamiloval!

I když s Mercenary Kings nesdílíte jednu postel, je více než jednoduché ke hře přilnout a plně se oddat oldschool stylizaci. Ve skutečnosti jde však jen o obal skrývajícím myšlenky a postupy moderních her. Tvůrci Mercenary Kings totiž měli jasnou vizi a podařilo se jim vyvážit hratelnost a stylizaci takřka neuvěřitelným způsobem.

Mercenary Kings je svým způsobem testament indie vývoje - takhle by to mělo vypadat, když vývojáři utečou z velkého studia a začnou dělat „ty svoje malé“ hry. Hry, které zabírají na první signální a máte chuť si je pořídit při pohledku na první screenshot.

Vzdává hold starým časům!

Ano, přesně takhle Mercenary Kings funguje, respektive nějak takhle zafungoval vzhled hry v mém případě. Jedná se pochopitelně o pixelatou a hodně staromilskou stylovku, která vzdává hold nejen herním dobám dávno minulým, ale také směšně nadsazeným akčňákům a už trošku vyvinutějším automatovkám. Herní svět Mercenary Kings je jednoduše kouzelný a jeho stylizace perfektně pasuje k jednoduché, ale neskutečně okouzlující grafice.

Mercenary Kings v lecčem připomíná hybrid mezi plošinovkou a střílečkou z osmibitů. Stejně jako starým hrám je hře počet pixelů ukradený a příběh staví na poslední kolej. Máte pušku a drsného bijce, co více chcete vědět? Jasně, že na vás čeká konspirace, zázračné experimentální látky a zlotřilé soukromé armády, ale opravdu nikoho to nezajímá. Příběh tvůrci servírují v minimálních dávkách a scénář by vystačil na stránku textu. A to by ještě většinu tvořily parádní vtípky, které na úrodnou půdu nepadnou jen výjimečně.

Loupe se jako cibule!

Spojení hudby a odzbrojujícího stylu hraje v Mercenary Kings prim, ale zároveň neplatí, že by tvůrci ohýbali obsah a snažili se všechno tlačit jen skrze neprůstřelnou formu. Naopak tady kráčí jedno s druhým ruku v ruce a na výbušné hlášky, jako vystřižené z osmdesátkových filmů, zcela samozřejmě navazuje i hratelnost. Jakkoli na první pohled působí stejně prostince jako příběhová masáž, nedělá žádné cavyky a jde rovnou k věci.

Tutoriál je úsporný stejně jako ovládání a do výbušné a sakra zábavné akce vás autoři vrhnou téměř okamžitě. Skákání a střílení je však pouze první částí navrstvených herních mechanismů, které spartánský základní koncept postupně obohacují a přetvářejí staromilskou hru v moderní přímočarou akci. Jen 2D pixelovatou a viděnou z boku.

Vedle akční složky narazíte třeba na prvky manažerské – dost dlouho budete hloubat třeba nad správným vybavením pro nadcházející level nebo nad způsobem složení zbraně. Jednou z nejzábavnějších částí hry je totiž crafting, který umožňuje z jednotlivých částí složit prakticky jakoukoli bambitku, což má zásadní vliv na způsob hry.

Je libo brokovnici kříženou s těžkým kulometem? Ano, i to je možné! Stačí mít po ruce správné součástky a naučit se s konkrétní zbraní střílet. Každá kombinace má totiž svá pro a proti, což zcela elementárně ovlivňují herní styl.

Metodikou poráží obtížnost!

Popsaná variabilita je kritickým prvkem, který do určitě míry rozhoduje o genialitě titulu. Klíčem k úspěchu je v Mercenary Kings neustále opakování již viděného, nekonečný grind a hledání skrytých lokací. Ačkoli ve hře najdete na stovku misí, celou dobu se pohybujete v téměř totožných kulisách tropického ostrova. Tam, kde ale chybí hře různorodost prostředí, zaskakují rozmanité možnosti práce s arzenálem a dodatečné vybavení. Jedna úroveň se díky těmto prvkům může v mžiku změnit ve zcela jiný zážitek. Zážitek do určité míry shodný s Dark Souls.

Mercenary Kings není jen stejně složitá a návyková hra, navíc používá i stejné mechanismy jako Dark Souls. Nepřátelé mají jeden vzorec chování, který neustále opakují. Vyhrát se teda dá jen v případě, když se mu metodickým studiem naučíte čelit. Že to zní nudně a repetitivně? Může se zdát, ale v praxi je tomu právě naopak.

Mercenary Kings doslova přetéká kreativitou - ať už se bavíme o rozmanité typologii nepřátel, nebo naprosto bezkonkurenčních bossech, hra má vždycky co nabídnout. Jen uznejte sami, že robotické štěňátko vypouštějící ze zadnice rakety jen tak někde nepotkáte. A když všechny drobné střípky složíte do jednoho celku, dostanete úžasně návykovou střílečku, kterou musíte zažít na vlastní kůži.

Nejlepší je s kamarády!

Kouzlo Mercenary Kings tkví v celku a jen všechny herní prvky dohromady dávají smysl. Skvěle stylizovaná grafika vás žene vpřed a díky kreativitě tvůrců budete opakovaně procházet totožnými lokacemi, ale za jiným účelem a až překvapivě nelineárním způsobem. Když to začne být nuda, zkusíte jinou zbraň a opět vás čeká nový zážitek. A když vás porazí obtížnosti, přijdou kamarádi.

Mercenary Kings dostává zcela nový a ještě více nelineární rozměr v multiplayeru až pro čtyři hráče, který přetaví už tak dost výbušnou akci v hotové šílenství. Všechno se navíc podařilo tvůrcům technicky ukočírovat a minimálně na PC se setkáte jen s občasným problémem při hraní ve fullscreen módu.

Dalším diskutabilním prvkem Mercenary Kings je ovládání, které je stavěné ryze pro gamepad. V celkovém kontextu hry jde ale o tak malinký „problém“, že by vás od hraní Mercenary Kings neměl v žádném případě odradit.

Tagy: Indie akční retro plošinovka střílečka

Zdroje: Vlastní

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.