Lilly Looking Through - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Lilly Looking Through - recenze

Datum vydání:
1. listopadu 2013
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

7. 11. 2013 21:17 | Recenze | autor: Daniel Kremser |

Název této hry a studia Geeta Games vám asi moc neřekne. Stejně tak nebudete rozumět spojení malé nenápadné adventury s filmy jako Alenka v říši divů nebo Harry Potter. Hodně dětská stylizace má navíc daleko i do kultovní série Myst. Přesto má Lilly Looking Through se všemi zmíněnými díly jedno společné – tvůrce hry, jako kreativní hybnou sílu, která si odskočila od vysokorozpočtových projektů, a s pomocí kickstarterového projektu nás nyní vezme na melancholickou procházku fantasknem.

Čím méně, tím lépe

Bizarní, až symbolistická výprava proti proudu. Zhruba takhle se dá Lilly Looking Through charakterizovat. Už jen vymezení žánru je v tomto případě obtížné. Asi se přikloním k označení adventura, ale na rozdíl od běžné současné produkce na vás nečekají dialogy ani inventář. Dokonce se ani mezi jednotlivými obrazovkami libovolně neprocházíte. Lilly Looking Through je zkrátka zajímavý experiment, který se braní jasnému vymezení.

Třeba příběh, lze-li tak dění ve hře vůbec nazvat, pokládá více otázek, než kolik jich zodpovídá. Jak už naznačuje samotný název, vtělíte se do role Lilly, jejíž bratr byl odnesen magickou červenou šálou. Cílem hry je tedy jeho záchrana, ale v samém závěru vás v tomto ohledu autoři pořádně znejistí. Maximálně minimalistické vyprávění ponechává většinu práce na vaší představivosti a vývojáři spíše jen naznačují směry, kterými by se vaše myšlenkové pochody měly nebo mohly ubírat.

Jak už vyplývá z přiložených obrázků, základním a vlastně i jediným tématem je dětství a nevinnost. Částečně se ale hra snaží naťuknout třeba i otázku posmrtného života. Určitě však nečekejte nic pochmurného, ba dokonce morbidního. Lilly se veze na vlně melancholie, a i když neurazí prakticky žádnou věkovou skupinu, nejvíce se tady díky absenci dialogů najdou děti.

Výzvy hledejte jinde

K tomu ostatně sedí i řešení jednotlivých obrazovek. Na cestě za bratrem jménem Row postupně s Lilly řešíte poměrně jednoduché hádanky založené vždy na nějakém objektu na dané obrazovce. Je jich přitom pouze deset a cesta vede jen vpřed. Asi si tedy říkáte, že za chvíli nemáte co dělat. Pořád jsem vám ale neprozradil jeden důležitý zvrat.

Hned na začátku Lilly najde magické brýle, které vám umožní přepínat mezi přítomností a minulostí Lillyina světa. Rázem se tak dostáváme na dvacítku obrazovek a s tím už na jeden večer vystačíte.

Ano, skutečně jen na jeden. Lilly Looking Through je spíše jednohubka a odpovídá tomu ostatně i nízká cena. Vinu na tom nesou hlavně hádanky, které vzhledem k mladší cílové skupině nepředstavují téměř žádnou výzvu. Tedy pokud nejste podobně jako já barvoslepí. Poslední hodinka založená na míchání barev přeci jen dokáže potrápit. Jinak ale nenarazíte na žádný problém, inventář přeci nemáte a nikdy se nic netáhne přes vícero obrazovek.

...

Částečně to ale vynahrazuje chytrý level design, který plně využívá možnosti přepínat mezi realitami. Každá změna v minulosti ovlivní přítomnost a nechybí ani hádanky postavené na přepínání realit mezi skoky z předmětu na předmět. Pokud už se ale řadíte mezi adventurní veterány nebo jen nemáte problém s barvami, žádná velká výzva před vámi neleží.

Právě v tom je ale kouzlo Lilly Looking Through. Nic vás neobtěžuje a v normálním případě je zákys takřka nemožný. Prostě jen proplouváte úžasnými kulisami a pomalu házíte starosti za hlavu. Všechny obrazovky jsou naprosto kouzelné a jejich proměny napříč časem vám mnohdy vyrazí dech.

Autoři si dokonce vyhráli i s malými detaily, a přestože je vždy aktivních pouze pár předmětů, propracovaná je celá scéna. Po duši pak určitě nejen vás, ale i vaše ratolesti pohladí hudba od Project 9. Stejně jako celé ladění hry je melancholická a klidná.

Bezchybný důraz na jistotu

Lilly Looking Through nikomu vyloženě nevyrazí dech, ale stejně tak ani nikoho neurazí. Za adekvátní cenu nabídne adekvátní porci zajímavého obsahu a jako negativum lze brát snad jen kratší herní dobu a dost nevýrazný příběh. Když ale při nějakém multiplayerovém klání rozmlátíte klávesnici, ještě ji vezmete na milost. Nejen, že se totiž hraje pouze myší, ale na dlouhé sychravé večery je jako stvořená a co je hlavní, perfektně se u ní zrelaxujete.

P.S. Na GoG.com i Steamu by měla být hra dostupná s českými texty!

Verdikt:

Jeden sympatický nápad dokáže utáhnout celou hru. Je sice hodně krátká a obtížnost má nastavenou hodně nízko. Nic vyloženě špatného na ní ale nenajdete a dost možná ještě budete příjemně překvapeni.

Nejnovější články