zavřít

Humans Must Answer – recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC

Verdikt: Zábavná vesmírná střílečka s vysokou obtížností, slušným level-designem nevybočujícím ze zvyklostí žánru a lehce se opakujícím prostředím. Fanoušky žánru pobaví nadmíru dobře, ostatní by však měli dát přednost jinému titulu.

Hodnocení redakce 6/10

Jak hodnotíme

metacritic 55/100

- Recenze autor: Jakub Kovář Komentáře: 0

Lidé se musí zodpovídat za hříchy, které napáchali ve Žloutkovém sektoru, vojíne kohoute/slepice! Vezměte si naši Serenity se zobákem, ověste ji kanóny a pořádně těm neopeřencům vysvětlete, zač je u nás zob! A zapomeňte na pomluvy, že slepice neumí lítat – ve stíhačce letící zleva doprava a neúnavně chrlící proudy olova se totiž budete muset cítit jako doma v kurníku A když ne, bude z vás během několika sekund slepičí separát vhodný tak maximálně do salámu tradiční nekvality.

Jak jste nejspíše z lehce propagandisticky zabarveného úvodu vyčetli, Humans Must Answer je mimo slepicoidně úletové zápletky standardní arkadový shoot-em-up, který vyžaduje precizní ovládnutí herní mechaniky, rychlé prsty a poněkud netradičně i trochu toho přemýšlení. Na rozdíl od spousty jiných arkádových vesmírných stříleček tady totiž nejde jen neustálé držení tlačítka pro střelbu a uhnutí před dotěrnými projektily nepřátel, ale musíte i lehce taktizovat.

Designéři hry totiž vaši lodičku vybavili nejen třemi druhy zbraní (energetické plivátko, kterému se časem samy doplňují náboje a stačí na obyčejné nepřátele, zbraně fungující na bázi hmotných projektilů, jejichž zásoby rychle mizí a samy se nedoplňují a jsou účinné proti štítům a nakonec spíše na řešení puzzlů se hodící speciální arzenál), ale také volně umístitelnou věžičkou. Tato věžička po krátkou dobu setrvává na určeném místě, pálí z jednoho druhu zbraně dle vašeho původního pokynu a pomáhá vám vypořádat se s přívalem nepřátel.

Extrémní obtížnost

Pokud si myslíte, že jde o volitelné vylepšení momentální palebné pozice, sněte dál. Věžička je esenciálním prvkem hratelnosti a na jejím správném umístění často záleží, zda misi úspěšně dokončíte, nebo skončíte jako grilované kuře. Vížku tak budete umisťovat přibližně jednou za půl minuty a zajímat vás bude nejen místo, ale i přesný okamžik stisknutí tlačítka. I taková drobnost hraje v téhle zběsilé hříčce svou roli…

Humans Must Answer je totiž hra tak neskutečně těžká, že i tutoriálový level dá nezkušenému hráči zabrat a později to je ještě horší. U každé úrovně tak nezbývá nic jiného, než se precizně naučit její rozestavění, přijít na to, kdy a kam přesně vypálit a skrz desítky nepovedených pokusů se dobrat ke sladkému konci. Ano, je to někdy opruz a občas to musíte zkoušet vážně dlouho, ale sladké v potu a krvi vydřené vítězství je něco, co se u dnešního typu her dá zažít jen málokdy.

Navíc, a to je nejdůležitější, máte z frenetické akce parádní pocit: hudba hraje, všechno kolem vybuchuje, nepřátelé se rozprskávají pod projektily z vaší lodi, ostré přesuny z jednoho rohu obrazovky do druhého dávají pocit neporazitelnosti, hladina adrenalinu se zvedá s každou střelou mířící na vás a vy se i u dvacátého pokusu celkem bavíte. Zkrátka je v celém tom lehce sadistickém designu něco, co vás nutí jít dál a „zkusit to teda ještě jednou, ale pak už na to fakt kašlu!“ Problém ale nastává, když v cca čtvrtině úrovní je tahle zábava upozaděna a nahrazuje ji jen čiré zoufalství z přepísknuté obtížnosti a nevhodně zvoleného tempa.

...

Střílej a kličkuj

Jakmile se však autoři trefí, je vymalováno. Střelbu střídají ve vhodných chvílích krátké puzzle pasáže, v nichž musíte rychle a bezpečně překonat nástrahy automatických dveří, padajících meteoritů, důlních vozíků a soustavy zrcadel odrážející laserové paprsky. Vaše prsty jen kmitají nad klávesnicí a v mozku máte krásně vymeteno. Tedy do chvíle, než se vám v hlavě zatmí z toho, že jste se zase někde vysekali a musíte si celý level podvacáté zopakovat.

Hrozivá obtížnost však někdy klesne díky tomu, že si můžete svou ptačí stíhačku v průběhu hraní vylepšovat. Přidáním větší zásoby nábojů, větší vrstvy pancéřování, či snížení cooldownu speciální schopnosti, jako je třeba zpomalení času, se síly vyrovnávají a návrat s vybavenou stíhačkou do dřívějších úrovní vám dovolí rozpoutat učiněné peklo. A návrat to bude nutný, protože maximální skóre v úrovni = více peněz = více vybavení = větší šance na přežití v pozdějších levelech.

Skoro se mi ale chce vykřiknout, že takový návrat do již proběhnuté úrovně je leckdy zábavnější, než její první průlet. V rukou totiž máte tu neskutečnou sílu udělat ze všech nepřátelských lodí kusy šrotu a oponenty kosíte v oddechovém tempu a naprosto bez problému. Nechám na vás, jestli právě pocit absolutní převahy není jedním z důvodů, proč si hry podobného střihu zahrát.

Designuj a měj nápady!

Humans Must Answer u běžného publika potom nepodrazí nohy jen vysoká obtížnost, ale i lehce stereotypní prostředí. Ve hře totiž bojujete hlavně proti lidem nebo robotické inteligenci a jednotlivé úrovně se tak často podobají jako vejce vejci (musím ale uznat, že část na lidské planetě, kde září reklama na „Chicken Spice Curry – The Most Delicious Genocide“ a vše vypadá jako v Blade Runnerovi, je kouzelná). Samotný level-design je však docela v pořádku a někdy i příjemně překvapí.

Hra samotná nabídne své hlavně fanouškům žánru, kteří se nějaké té výzvy nebojí a dokáží překousnout jak standardní vysokou obtížnost, tak několik nepěkně přepálených úrovní. Pokud to vydržíte, odmění se vám hra nezvyklým zážitkem, jenž může nabídnout jen frenetická akce smíchaná s trochou taktiky. Zábava to potom rozhodně je, nic přelomového však nečekejte.

Tagy: Indie humor sci-fi střílečka 2D

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.