Don’t Starve: Shipwrecked - recenze
8/10
zdroj: Archiv

Don’t Starve: Shipwrecked - recenze

Datum vydání:
31. března 2016
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

8. 5. 2016 13:30 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

Ztroskotali jste na pustém ostrově, vaše loď je rozsekaná na kusy a vůbec si nepamatujete, jak jste se sem dostali. Mysleli jste, že je dobrodružství konec? Ani omylem! Vítejte v Shipwrecked, masivním datadisku pro parádní survival Don’t Starve.

Shipwrecked nasadila mimikry a od začátku se tváří, že bude mnohem pohostinnější než nekompromisní základní hra. Místo šíleného Maxwella vás probudí pestrobarevný papoušek Ara a hned vzápětí už se procházíte po nekonečných písčitých plážích, zalitých azurovým mořem. Příslib pohodové exotické dovolené ovšem končí během první noci. Ze tmy totiž opět vylézají oživlé stíny, jako by Maxwell vlastně vůbec nebyl po smrti.

Noční příšery nejsou pochopitelně jediným nebezpečím, které vám hrozí. I nadále vás totiž sužuje potřeba jídla, psychické pohody a dobrého zdraví, takže musíte pravidelně prozkoumávat okolí. Najít suroviny na výrobu nářadí, posekat strom a získat dříví, založit oheň, najít jídlo a upéci si ho na něm, to jsou jen základní úkony.

Hurá na moře!

K uspokojování potřeb v Shipwrecked máte i jiné možnosti. Do hry přibylo devět nových biomů, z nichž nejzajímavější jsou asi pláže, mangovníky porostlé mořské plochy, džungle a samozřejmě i samotné moře, na které se konečně můžete vydat. Po moři se plavíte na vorech a lodích, abyste se dostali na nové ostrovy. Moře je také skvělou zásobárnou nových surovin (např. korály), potravin (mořské chaluhy, ryby, mušle atd.) a dobrodružství. Na moři tak budete třeba chytat velryby nebo objevovat vraky lodí.

Nové biomy odpovídají exotickému zasazení, takže kvůli jídlu sbíráte vedle zmíněných chaluh i sladké brambory, sklízíte kokosové ořechy či banány a chytáte kraby. Hojnost potravin na exotických ostrovech je řádově vyšší, což se dá samozřejmě opět změnit v nastavení hry, ale pokud si myslíte, že je tím pádem hra celkově lehčí, jste na omylu.

zdroj: Archiv

Ačkoliv jídla na ostrovech a na moři bývá docela dost a jmenovitě kokosové ořechy vydrží hodně dlouho, docela jednoduše mohou nastat situace, kdy vám to nebude stačit. V první řadě v džungli často narazíte na hady, kteří jsou jedovatí. Jakmile vás had uštkne, začíná souboj s časem, protože jed vám průběžně ubírá zdraví. Tuto pohromu lze sice zažehnat, ale musíte mít velmi dobré zásoby, což se zase tak často nepoštěstí.

V Shipwrecked totiž nemůžete bivakovat na jediném ostrově, ale vzhledem k zasazení musíte mezi ostrovy přejíždět. I když si pomocí batohu rozšíříte sloty na zásoby, převážet všechny potraviny mezi ostrovy je prakticky nemožné.

Nasaďte si klobouky

V souladu se změnou podnebí se změnil i charakter ročních období. Podzim je zcela klidný a podobá se jarnímu období z původní hry. V zimě se můžete těšit na hromy, blesky a hurikány. Jaro vystřídaly monzuny (záplavy, infikovaní komáři), zatímco v létě je horko k padnutí a padají vulkanické meteority. Každý z těchto mechanismů má samozřejmě unikátní efekt – blesky mohou zapálit stromy a zásoby v truhlicích, vítr žene všechny neuskladněné věci po pláži (občas pokácí stromy) a záplavy mohou v noci uhasit oheň.

Nejzajímavější ze všech zmiňovaných prvků jsou ovšem vulkanické meteority a přehřátí. Meteority padají z čistého nebe, takže musíte být neustále v pohybu. I když jejich smršť přežijete, nemáte vyhráno. Problém je, že meteority nepřinášejí pouze vzácné suroviny, ale také specifické nepřátele. Z několika spadlých hornin se mohou vylíhnout draci, kteří jsou velmi silní a nebezpeční. Jako by nestačilo, že se v džungli poflakují zákeřné zlodějské opice, které po vás v případě naštvání hází své exkrementy a kradou nezabezpečené zásoby.

zdroj: Archiv

Ačkoliv opice, draci a hadi, popřípadě infikovaní komáři nebo někteří nepřátelé z původní hry umí pořádně zavařit, je asi největším nepřítelem v Shipwrecked stejně hrozba přehřátí. Jakmile začne léto, nesmíte se na delší dobu vystavit přímému slunci – postava začne kvůli vedru padat na ústa a po čase přichází o zdraví. V létě tak musíte stavět různé přístřešky, slunečníky a čapky, k čemuž skvěle poslouží palmové listy. Všechny další práci si pak necháváte spíše na podvečery.

Přidání nových efektů ročních období znemožňuje používat některé zajeté postupy. Nově musíte kousek po kousku odkrývat území a velmi opatrně rozkrývat nové mechaniky. Právě pocit známého prostředí, v němž si ale nejste ničím jistí, je skvělý – hledání nových cest a objevování nejlepších možných postupů bylo na Don’t Starve vždycky to nejzábavnější.

Čtyři ve člunu

Stejně jako v případě předchozího DLC Reign of Giants se autoři v Shipwrecked rozhodli fanoušky potěšit několika novými postavami. Do dobrodružství se tak můžete pustit v roli námořníka (Woodlegs), surfařky (Walani), kuchaře (Warly) a opičího krále (Wilbur). V souladu s předchozím trendem přidávání postav má každý nový charakter jisté speciální schopnosti, ale i slabiny.

Třeba námořník má od začátku hry k dispozici loď a zároveň nerad pobývá dlouho na jednom místě, zatímco kuchař od začátku disponuje kotlíkem a trpí, pokud ho krmíte nevařeným jídlem. Výběr postaviček je opět pestrý a dobrodružné nátuře tohoto rozšíření přidává i fakt, že zatímco dvojici postav otevřete klasicky přes zkušenosti, zbylé dvě musíte vypátrat a osvobodit.

Trefa bobkem do oka

Zasadit nové rozšíření na tropické ostrovy bylo skvělé rozhodnutí. Prostředí je atraktivní, takže třeba u korálových ostrovů skoro litujete, že se k nim nemůžete potopit. Autorům se navíc podařilo nové prostředí využít i k představení řady mechanismů, díky kterým má Don’t Starve: Shipwrecked potřebný nový náboj.

Verdikt:

Don’t Starve: Shipwrecked je po okraj naditá novými prvky, které nemění pouze zasazení, ale i způsob hry. Proto si datadisk užijí i hráči, kterým původní Don’t Starve začala trošku lézt krkem.

Nejnovější články