zavřít

Cave Story+ - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC, MAC, Switch

Verdikt: Cave Story+ dokáže zaujmout, pobavit, ale klidně vás sveze i na vlnách nostalgie, pokud k tomu máte sklony. Je to ideální hra pro všechny, kteří touží po klasice z let dávno minulých a nestydí se to přiznat.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Karel Drda Komentáře: 0

Z dnešního pohledu je to naprosto nepochopitelné, ale hry jako Cave Story jsme dříve běžně hrávali, bavili se o nich a znamenaly pro nás opravdu hodně. Odreagování, zábavu, napětí a nervy drásající chvíle, kdy jsme měli chuť prohodit náš předražený počítač z okna - přesně takové stavy člověk u řady plošinovek zažíval a dokonce je i vyhledával. U téhle vylepšené, komerční verze, kultovní freewarovky, vám stačí pár minut na to, abyste pochopili, že stejné pocity se mohou dostavit po tolika letech znovu a že vlastně vůbec nevadí, jak to celé vypadá.

Letmý první pohled náhodného diváka na Cave Story+ by mohl vyústit v názor, že tohle přeci já nikdy hrát nebudu. Vypadá to staře a nadupanou 3D kartu v počítači by hraní Cave Story+ mohlo klidně urazit. Proto musím zdůraznit: nedejte na první dojem z obrázků!

Cave Story+ je jasný důkaz, že dobrá a moderní grafika nemusí hrát prim v rozhodování hráče, jak dlouho u počítače vydrží. Příběh, napětí, hratelnost, atmosféra - to jsou hlavní klady této 2D plošinovky, kde fakticky ovládáte malého hrdinu, s nímž musíte projít nástrahami rozlehlého bludiště, nezemřít v důmyslně rozmístěných pastičkách, prostřílet se skrze neubývající davy nepřátel a občas najít nějaký ten klíč od zamčených dveří a truhliček.

Nic nového to není

Takže to vlastně není nic nového pod sluncem. Mírné zklamání? Ale lidi, proberte se! Copak musí každá hra být ve všem nová a revoluční? I tisíckrát omletý motiv může po letech znovu zafungovat a všem ukázat, že jde hry dělat bez velkých rozpočtů a hlavně dobře.

Z toho si můžeme odvodit, že tu nemluvíme o ruském vývojáři, protože poslední slovo zní "dobře", ale o nezávislých Američanech z týmu Nicalis, kteří se rozhodli pro radost sobě i světu vylepšit a na PC i MACku vydat dřívější freewarovou legendu Japonce Pixela. Ten se ostatně na vývoji Cave Story+ také podílel a mohl se tak postarat, aby i v nové verzi zůstala větší část magie, která v roce 2004 smetla celou freeware komunitu. A přitom Cave Story byla, a i v nové verzi pořád je, docela jednoduchá hra.

Příběh je ostatně přímo ztělesněním jednoduchosti. V roli hrdiny se marně snažíte na počítači spojit se svojí kamarádkou Sue. Když se nedaří navázat spojení pomocí klasického a normálního komunikačního kanálu, jakým je samozřejmě počítač, nezbývá nic jiného, než vyrazit do terénu. Je tedy nutné navštívit vesnici Mimigů, což jsou v podstatě takoví malinkatí bílí mončičáci (starší generace jistě pamatuje), kam se Sue podle dostupných informací ukryla.

Ale stojí to za to

Jenže odtamtud hrdinovu kamarádku unesl zlý Turoko a nezbývá tedy nic jiného, než se proskákat několika úrovněmi nepřátel, zamčených dveří a potkat i pár přátel, kteří pomohou nějakou tou radou, případně od vás budou chtít pomoc. Nic složitého na tom není. Pokud jste ovšem dlouho plošinovku nehráli, pak se z jednoduché hříčky stane několik dlouhých hodin plných frustrujících okamžiků, ale i radostných chvilek.

K tomu lze s úšklebkem dodat, že obě nálady se budou střídat ve velmi rychlém tempu. Když konečně zvládnete bez chyby nějakou lokaci, nastane okamžik srovnatelný s Rejem blažených z Orfefa a Euridiky, aby byl krátce poté vystřídán další beznadějí. To když jaksi pozapomenete, že hned vedle je jáma s ostny a spadnete do ní. A jako na potvoru jste nevlezli do komůrky, kde lze beztrestně uložit vaší pozici.

Už víte, že Sue unesl Doktor a jste rozhodnuti dívku zachránit, jenže tahle zlá postavička se zaměřuje i na vaše spojence Mimigy a je tedy jasné, že to bude skutečně lítý boj. Nazývat Cave Story+ RPG hrou by bylo asi hodně přitažené za vlasy - alfou a omegou je mít plné zdraví a vyšší level zbraně. Srdíčka, přinášející úlevu v podobě alespoň malé jistoty delšího života, vypadávají občas ze zabitých nepřátel (společně s krystalky zvyšující level) a naštěstí je jich celkem dost.

Nepřátele lze likvidovat rychle, snadno a účinně. Když se pak objeví nějaký ten boss, člověk sice párkrát zemře, ale jakmile objeví správnou taktiku (většinou to je uhýbat-skákat-střílet) dojde i na něj. Je možné, že za úspěchem Cave Story+ je nostalgie po starých a osvědčených žánrech, kterých se opravdu dnes od velkých studií nedočkáme a jejichž případný úspěch nedokáže změřit a propočítat žádný marketingový manažer.

I bez nostalgie kotel zábavy

Je to v podstatě hozená rukavice nezávislým tvůrcům, kteří tak mohou uspokojit masového, i když stále minoritního, hráče. Na stranu druhou je zde jiná věc, kterou jsem vypozoroval po několika hodinách hraní sám na sobě - absolutně žádnou nostalgií a chutí oprašovat podobné hry netrpím. Nemám k tomu vlastně jediný důvod, a přesto jsem byl jednoduchou hříčkou doslova pohlcen.

Potvrzuje se tím tedy odvěká pravda, že kvalitní produkt si cestu za určitých okolností může k zákazníkovi prošlapat a případnou vlnu euforie vyvolat dodatečně. Nenáročnost na hardware pak z téhle hry činí tikající bombu pro počítače v kancelářích. Jakmile šéf za sebou zabouchne dveře, lze skákat mezi patry i po bednách, vyhýbat se nastraženým pastičkám a o několik hodin si zkrátit nekonečnou pracovní dobu.

Sympatická grafika, slušný kotel zábavy, midi hudba - to všechno z Cave Story+ dělá po zásluze titul, který pozornost zasluhuje. Že se z Cave Story stala zasloužená kulťárna dokazuje i tento link http://cavestory.sebastianwolff.info/, kde si můžete poslechnout hudbu ze hry v klavírním zpracování jednoho německého fanouška.

Tagy: akční plošinovka

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.