zavřít

Cannon Fodder 3 - recenze

Windows

Recenzovaná verze: Windows

Vychází na platformách: Windows

Verdikt: Cannon Fodder 3 není důstojným pokračováním kultovní jedničky ani dvojky. Není to ani dobrá hra sama o sobě. Je to taková šedivá a ušmudlaná myš!

Hodnocení redakce 4/10

Jak hodnotíme

metacritic 49/100

- Recenze autor: Karel Drda Komentáře: 0

Sázka na nostalgii. Snaha oslovit starší hráče, kteří se slzou v oku přispěchají k titulu s pocitem, že se jim dostane hodně zábavy a velké porce bezskrupulózní akce - tohle asi na flipchart napsali pěkně pod sebe vývojáři, když se vrhli do vývoje Cannon Fodder 3.

Vůbec by to nevadilo, ale to by vývojáři nesměli být z východu a museli by chápat pojmy jako tradice a kvalita. Tak a teď slyším, jak někteří nadávají a vyjmenovávají tituly, které také dorazily odněkud z Ruska a byly skvělé. Několik takových opravdu bylo, ale třetí Cannon Fodder, který má být jakousi reinkarnací polozapomenuté značky, mezi ně rozhodně patřit nebude. Jeden by si z toho hodil provaz, jak lze s prominutím podělat něco tak obyčejného, jako je 3D izometrická střílečka, kde pálíte do všeho, co se hýbe i nehýbe.

Jednotka na (sebe)vraždné misi

Je tomu pár měsíců, kdy jsem psal recenzi na Renegade Ops. Jezdil jsem v autíčku, střílel po všem, co se naskytlo a ještě tři týdny po dopsání recenze mě bolely ruce z brutálního tempa klikání. Na autíčko v Cannon Fodder 3 také dojde, ale primárně po mapě chodíte s vojáčky, s nimiž střílíte po jiných vojáčcích a plníte úkoly psané přes kopírák.

Vlastně by to nevadilo, nikdo od takového titulu nečeká kdovíjakou originalitu, ale když ono to vypadá dost omšele a jeden dumá nad tím, zda do Ruska vůbec dorazily před lety 3dfx karty. Hra se snaží být i vtipná, ale je to humor naivní, takový předpubertální. Možná s ním lze uspět před pětiletými flákači, ale už dítě školou povinné pravděpodobně ohrne nos.

Cannon Fodder 3 přichází s typickým izometrickým pohledem na naivně vykreslený svět, kde se mezi stromy a skalami poflakují nepřátelé a vy s omezeným počtem malinkatých panáčků postupujete světem a střílíte. Střílíte po vojácích na zemi, v autech i na domech. Střílíte do domů, kukaní pro odstřelovače a občas používáte sekundární útok, který je samozřejmě mnohem účinnější, ale zase jej nemáte stále k dispozici. Mění se kulisy akce, ale její průběh až na výjimky zůstává tragicky stejný. Některé mise jsou naivně lehké, u jiných se zapotíte až běda, ale většinou budete s pohasínající nadějí upínat zrak vždy k té další. Že snad bude lepší. Marně...

Bolí oči, bolí uši

K zoufalé grafice posloucháte opravdu příšernou hudbu a laciné zvukové efekty. Vše dokreslují občasné exploze otravných barelů a červené cákance, které mají být děsně odvázané a ukázat, jak moc tvůrci kašlou na pravidla. Špatně jsem mířil a bum, dva moji vojáčci chcípli pod vlastním granátem. Červený cákanec na monitoru utře stěrač, jako v autě. Haha. Drsný humor, tak to má být.

Za tím vším je poněkud obskurní zápletka, kterak mezi sebou bojují jakési frakce o ovládnutí světa nebo tak nějak. Téměř v každé misi se plazí krajinou řeka. Voda se vlní a leskne, vypadá to, že se tady někdo naučil dělat vodní hladinu. Chtělo by to ovšem zapracovat ještě na dalších věcech, třeba takové písmo. Možná, že obstarožní typ, který vývojáři vybrali, souvisí s neznalostí latinky nebo je to další pokus o poctu předchozím dílům.

První Cannon Fodder se objevil v roce 1993 a matně si pamatuji, jak sedím u počítače ve svém prvním zaměstnání a hraju. Zajímali jsme se o hry pro PC i Amigu, a kdo něco z toho měl, byl někdo. A tahle hra, kterou mimochodem pokrytečtí Němci ve své době zatrhli, protože obsahovala neúměrné násilí, byla panečku „NĚCO“. Od té doby uplynulo fakt docela dost let, a když jsem se dozvěděl, že se legenda vrací, už to se mnou nijak nehnulo. Dokonce jsem musel chvilku lovit v hlavě vzpomínky. Přeci jen je to dost let a styl hraní se někam posunul.

Kdyby trojka vyšla za pár euro, třeba do mobilů či tabletů, pak není co řešit. I tak by to však byla stále průměrná hra. Není však dobré podceňovat legendy, protože je stále dost lidí, kteří mají v živé paměti hodiny hraní původních dvou dílů. Trojka je v tomto ohledu může značně naštvat. A hráčská šuškanda, jak známo, udělá mnohdy více práce, než tým marketingových expertů.

Pokus, který nevyšel

Hodnocení už jste viděli, tak se teď asi ptáte, proč byste měli vlastně takovou hru hrát. Upřímně, ono to za odehrání za určitých podmínek stojí (třeba až spadne cena na pár korun). Pokud neznáte tento žánr a typ her, pokud vás neodrazuje lacinější grafika a tupě znějící pseudorocková hudba, pak vlastně není žádný větší problém. Nadšeni nebudete, ale možná se chvilku z nostalgie pobavíte a třeba si pak na GoG.com pořídíte první díl, abyste si připomněli, proč je značka Cannon Fodder pro řadu lidí předobrazem skvělé zábavy.

Tagy: akční nostalgie

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.