zavřít

Battlefield: Play4Free - recenze

Windows

Recenzovaná verze: Windows

Vychází na platformách: Windows

Verdikt: Battlefield Play4Free si bere to nejlepší z Battlefield 2 i Bad Company 2, a je zadarmo. Pokud si však ceníte více času než peněz, lze ho zaručeně strávit v lepších multiplayerových hrách.

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

metacritic 68/100

- Recenze autor: Tomáš Jung Komentáře: 0

Battlefield zadarmo? Čtete dobře, vážně dostanete bez zaplacení výborný derivát jedné z nejlepších multiplayerových stříleček. S děravou kapsou budete hrát na legendárních mapách okopírovaných z Battlefield 2 a do posledního výstřelu si užívat fortelní a léty prověřené online válčení. Battlefield Play4Free je zrádně lákavá hra, je jako medem potřená ruka nastavená poblíž vosího hnízda. Je vám jistě jasné, že taková pochoutka nebude tak úplně zdarma, že musí existovat způsob, jak se autoři pokusí strčit prstíky do vaší peněženky a něco z ní vytáhnout. A máte pravdu.

Kopie Battlefield 2 a Bad Company 2

Battlefield Play4Free se konečně dostala na veřejnost, není sice dodělaná a stále si k názvu přihazuje slovíčko beta, ale už je v naprosto dobré kondici. Výskyt chyb, které by kazily zábavu je minimální, ostatně není se co divit, protože tahle hra nezkouší přinést nic nového, pouze kopíruje vše prověřené. A to ji určitě nemám za zlé. Prozatím obsahuje trojici map. První se jmenuje Strike at Karkand, ano, je to přesně mapa, která byla nejoblíbenějším bojištěm už v Battlefield 2, pouze je lehce upravena a vylepšena.

Kdo se této městské bitvy nikdy neúčastnil, bude nadšený, design mapy je totiž dokonale promyšlený. Nikdy se nedostane do situace, že jste nuceni se prostřílet skrz jednu ulici, pokaždé je možnost nepřítele obejít, vylézt na žebřík, přeskočit po střechách nebo se protáhnout úzkou uličkou do boku. Existují sice osvědčená místa obrany, ale nenajdete dokonale bezpečné pozice.

Využití mapy Karkand byla chytrá volba, stejně schvaluji přítomnost obrovské mapy Gulf of Oman. Tady se ke slovu dostává ta pravá „battlefieldovská“ válečná vřava. Vzduch protínají rychle letící stíhačky, kolem nich kličkují vrtulníky, dole hoří tanky, obrněné transportéry a samotný pěšák se často cítí jako nahý v trní. Tohle je bitva techniky, s velkou taktickou volností a samozřejmě nutností spolupráce týmu. Poslední, prozatím dostupnou mapou, je rozměrem menší pěchotní řež Sharqi Peninsula, a zase platí, kdo hrál Battlefield 2, jistě její jméno nezapomněl. Na mapách se hraje až ve 32 hráčích a to pouze klasický mod Conquest.

Jak by se mohlo zdát, styl hraní není podobný Battlefield 2, ale spíše se přiklání k arkádovější Battlefield Bad Company 2. Narazíte také na totožné rozdělení tříd vojáků na útočníka (Assault), zdravotníka, ženistu a průzkumníka, dokonce mají stejné funkce a taktické použití. Zdravotník trousí lékárny, ženista opravuje a ničí obrněnce, útočník hází bedny s municí a průzkumák řádí na bojišti se svou odstřelovačkou.

Odlišný je vývoj postavy, který mě nepřišel tak rozmanitý a zábavný. Avšak je na něm sympatické, že rozdělené body lze resetovat a rozhodit je znovu jiným směrem. Například se přesunout ze zaměření na tankový boj více k pěchotě a dát vojákovi rychlejší pohyb, lezení po žebřících či větší zásobu granátů. Vadilo mi však několik drobností, třeba že si sám nemohu vybrat server a mapu, kterou chci hrát nebo že pro přikrčení je nutné neustále držet tlačítko Ctrl, z čeho jsem měl za chvíli ruku jako ze dřeva.

Pronájem kvérů

Teď si vezmeme jehlu a píchneme si do puchýře. Jsme u důvodu, proč budeme u bezplatné hry ťukat do počítače číslo platební karty. První, asi nejméně účinným lákadlem je vzhled vašeho vojáka. Osobně můžu napsat, že mě u FPS hry nějak netankuje, jak moje postava vypadá, když z ní většinu času vidím jen bouchačku. Autoři sice chytře přihodili klávesu F, pomocí níž se můžete na sebe podívat zepředu, z pohledu třetí osoby, ale pořád mě je úplně jedno, jestli má voják kolem pusy šátek nebo na hlavě divnou přilbu.

Ovšem peněženku otevřu kvůli nákupu další slotu na hratelnou postavu. Zadarmo máte dva sloty, tedy lze si udělat třeba jednoho „assaulta“ a jednoho zdravotníka, oba dva si paralelně a nezávisle vylepšovat. Ovšem pokud chcete hrát ještě za jiné třídy, a to sakra chcete, musíte si dokoupit slot za 140 Battlefunds, což odpovídá hodnotě asi jednoho dolaru. Dobře, to je pakatel, to do toho investuji, řeknete si, a řekne si dalších několik set tisíc hráčů.

Tak, teď zbraně. Základní výbavu máte na začátek zdarma, nějakou obyčejnou pušku nebo samopal. Chcete-li něco lepšího, můžete si ji pořídit za kredity, které získáváte automaticky během hraní, tedy opět zdarma. Finta je však v tom, že za tyhle bezplatně získané kredity si zbraň lze jen půjčit na omezenou dobu několika dnů. Pak si její pronájem musíte za těžce vydřené kredity znovu obnovit. Máte-li chuť zbraň vlastnit napořád, tak jedině za peníze, přičemž taková puška M16A2 vyjde v přepočtu z Battlefunds na dolary zhruba 4 USD. Dobře, to je pakatel, to do toho investuji, řeknete si, a řekne si dalších několik set tisíc hráčů. Chápete?

A vy si tu pušku vážně koupíte, protože je zatraceně lepší než základní G3A4 (i když nepochopitelně nemá funkční podvěsný granátomet). Stejně tak si s chutí zacvakáte třeba veteránskou PKM u zdravotníka, s níž budete pekelně přesní i při střelbě na dálku. Vlastně si u každé třídy koupíte nějaký jeden kvér, který vám bude sedět, dostane vás mezi lepší hráče a bezplatné kredity budete mít spíše pro testování jiných zbraní.

Avšak nezapomeňte, že pořád je možnost hrát zadarmo, pronajmout si M16A2 za kredity, utratit je a nechat se tak motivovat k dalšímu hraní a tím vydělávání kreditů, abyste měli na další pronájem honosnější bouchačky. Hře se nesmí upřít, že u ní dobře funguje bezplatný dobře motivující model hraní a zároveň systém podbízivého utrácení malých částek, z něhož je zase zaplacen další vývoj hry. Hezká souhra a kompromis pro hráče.

Proč Battlefield Play4Free hrát?

Tohle není tak hloupá otázka, jak se na první pohled může zdát. Battlefield Play4Free budete hrát, protože je zadarmo, to je jasné, ale to není dostatečná odpověď. Musíme ji doplnit ještě faktem, že opravdu umí chvíli bavit, přeci jenom to je poctivá multiplayerovka, která si bere ty nejlepší mapy z Battlefield 2 a návykové arkádové hraní z Bad Company 2.

Ke všemu docela slušně vypadá, tedy pokud jste schopni nastavit grafiku na nejvyšší úroveň, a poběží na každém počítači. Avšak není tak hezká jako třeba Bad Company 2 a přiznám se, že jsem si zvykl i na destrukci objektů a prostředí, což tady absolutně chybí a ubírá na atmosféře. Ani zvuk není kdovíjaká pecka, bojiště zní celkově spíše jako paintballový zápas, jen občas zajásáte nad ozvučením nějaké zbraně (třeba kulomet PKM).

I přes všechna vyjmenovaná positiva, jsem nenašel dobrý důvod, proč u Battlefield Play4Free vydržet déle. Stále se vyplatí utratit peníze za kompletní edici Battlefield 2, která má hodnotu asi 4-5 zbraní zakoupených v Battlefield Play4Free. Nezpochybnitelnou devízou původní hry jsou také rozsáhlé modifikace, které hru zdokonalují, rozšiřují nebo dělají realističtější, a to zadarmo. Nemáte-li mozek na poněkud složitější hraní Battlefield 2, dejte se na snadnější a přístupnější Bad Company 2 se zatraceně lepší grafikou, atmosférou, větším výběrem zbraní, nemluvě o nedávno vydaném DLC z Vietnamu.

Peníze zkrátka někdy nejsou všechno a občas se vyplatí zapřemýšlet, jak kvalitně jste svůj drahocenný hráčský čas strávili. Battlefield Play4Free berte jako fajnovou oddychovku, snad i jako protézu, která vám pomůže dokulhat se k vydání Battlefield 3. Je také bezplatným seznámením se stylem boje v této sérii, pokud jste s ní dosud neměli tu čest. Doporučuji vyzkoušet, dát pár relaxačních hodinek, neplatit a pak zahodit.

Tagy: akční multiplayer

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.