HW news - Athlon XP & Celeron P4
zdroj: Archiv
Dojmy z hraní

HW news - Athlon XP & Celeron P4

10. 10. 2001 17:28 | autor: Redakce Games.cz |

A je to tady, celým světem IT očekáváná nová XP řada procesorů Athlon firmy AMD včera...

A je to tady, celým světem IT očekáváná nová XP řada procesorů Athlon firmy AMD včera spatřila světlo světa. Nové procesory jsou postavené na novém jádru Palomino, které nahradilo staré jádro Thunderbird, jsou vyrobeny 0.18mikronovou technologií a zasunují se opět do rozhraní SocketA, takže k velké radosti všech není třeba radikální upgrade. Jedinou vadou na kráse je označování procesorů ne podle jejich reálné frekvence, ale podle srovnatelného výkonu procesorů Intel Pentium 4, o kterém jsem se již v jedněch HW news podrobně rozepisoval (musím dodat, že minule jsem o novém označení mluvil jako o "pentium ratingu", což byla chyba, správně mělo jít o "performance rating" za což se omlouvám, dlouhý čas od dob tohoto značení mi způsobil výpadek paměti :) Konkrétně byly uvedeny 4 modely a to:

modelreálná frekvencecena
Athlon XP 1500+ 1.33GHz $115
Athlon XP 1600+ 1.40GHz $124
Athlon XP 1700+ 1.47GHz $152
Athlon XP 1800+ 1.53GHz $210

Během dalšího půlroku by jsme se měli dočkat dalších modelů, nejvzdálenější z nich by měl podle zatím dostupných informací být Athlon XP 2200+, bežící na frekvenci 1.80Ghz, postavený na jádru Thoroughbred.

Po vypuštění nových modelů se na internetu začaly jako houby po dešti objevovat různé články a recenze zejména nejrychlejšího modelu Athlon XP 1800+. Po jejich zběžném prolítnutí si myslím, že AMD nezklamalo, ba naopak, protože v naprosté většině aplikačních testů poráží nejrychlejší Athlon XP 1800+ Intelovské Petnium4 2GHz, a v testech kde rychlejší nebylo, bylo vždy v těsném závěsu. Kdybych si teď kupoval nový počítač s důrazem na výkon, moje volba by byla jasná... Více česky psaných informací se dozvíte např. na Živě.

Další recenze: AnandTech, The Tech Report, Tom's Hardware Guide, AMDZone, AMDMB

Intel Celeron P4
Podle sajty The Inquirer by příští léto měl Intel uvést na trh procesory Celeron, založené na technologii nyní používané pro procesory Pentium4. Začínat by měl na frekvenci 1.8GHz s 400MHz FSB a vyráběny by měly být 0.18 mikronovou technologií.

Krátce:
Samsung ohlásil, že dokončil výrobu prvního 576Mbitového čipu RDRAM, přičemž prodej by měl být zahájen v druhém čtvrtletí příštího roku. Paměť beží na úctyhodných 1.066MHz a pro představu - data by jí měly procházet 8x rychleji než v případě klasické PC133 SDRAM *** Intel se nechal slyšet, že vyvinul technologii, která mu během šesti nadcházejících let dovolí vyrábět čipy, které budou složeny až z miliardy tranzistorů a budou operovat až na rychlostech kolem 20GHz.

Recenze HW:
bezdrátová myš MS Wireless IntelliMouse Explorer Review
nejrychlejší vypalovačka - Plextor PlexWriter 24/10/40A CD-RW Drive
repráky Cambridge SoundWorks MegaWorks 210D a 510D
motherboard AOpen AK77 Pro

Ovladače a užitečné prográmky:
ovladače Logitech.MouseWare.v9.412.Build.004

Články, linky atd:
Jak postavit domácí síť (díl 1)

brko

Nejnovější články