Tajemný Sniper z Washingtonu odstraněn
zdroj: tisková zpráva

Tajemný Sniper z Washingtonu odstraněn

23. 10. 2002 22:22 | Preview | autor: Redakce Games.cz |

Jestli se alespoň částečně zabýváte vedle her také děním ve světě, nemohly vám uniknout události, které v posledních pár dnech otřásají Amerikou.

sniper zdroj: tisková zpráva Ve Washingtonu už zahynulo pár nevinných lidí a ti, co měli větší štěstí, se ze svých zranění nyní lížou v nemocnici. Prostě se stali oběťmi tajemného střelce, který nyní mimochodem žádá 10 milionů dolarů pod pohrůžkou, že bude střílet děti. Možná vás napadne, co že to má společného s počítačovými hrami?

Než ale stihnete vůbec tento dotaz domyslet, určitě vás i napadne odpověď. Samozřejmě, že to s hrami souvisí hodně. Střílečky se staly jedním z nejoblíbenějších žánrů a snahou tvůrců je čím dál víc se přiblížit skutečnosti nejen co do technického zpracování zbraní, nebo realistické fyziky a grafiky, ale také co do efektů provázejících smrt či zranění člověka, oběti. A pochopitelně Amerika v situaci, že nemůže najít a zneškodnit tradičními postupy onoho ostřelovače, žádá odplatu. Soucit s pozůstalými obětí projevila prodejní síť Wal-Mart tím, že v oblasti Washingtonu v pátek stáhla z prodeje nedávno vydanou střílečku Sniper: Path of Vengeance. Ano, jde o přesně tu hru, o které jsme si mohli popovídat s jejími tvůrci, a jejíž recenze se stala Leonovi noční můrou pro opakované problémy nejen s jejím samotným spuštěním.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Samozřejmě Sniper není jedinou hrou, která dává hráčům možnost vidět svět přes zaměřovač své pušky. Herní trh je zaplaven různě realistickými, různě dramatickými a různě krvavými střílečkami. Vždyť tento žánr má velice dlouhou a velice zakořeněnou tradici... Ale jak se dalo očekávat, nyní se objevily další hlasy, které dávají nedávné události za vinu právě hrám. Například Derrick Bartlett, prezident jedné floridské společnosti zabývající se tréninkem policejních ostřelovačů, se nechal slyšet, že fantom Washingtonu se mohl naučit svou taktiku "sejmu je jednou střelou" právě z akčních titulů na PC nebo konzolích. Bartlett je přesvědčen, že tyto hry mohou některé jedince inspirovat ke sledování živých a pohybujících se cílů.

Jenže není to jen washingtonský střelec, co děsí západní svět. Jsou to i četné incidenty se střelci školou povinnými, kteří si podle některých možná jen léčili nějaké soukromé komplexy, ale podle jiných chtěli vyzkoušet, jaké to je střílet na lidi ve skutečnosti, protože je k tomu přivedly právě brutální akční digitální hry. Mnoho psychologů a sociologů se živí zkoumáním škodlivosti vlivu této zábavy na mozek hráče. Vy sami víte, že jsou lidé, kteří zásadně tvrdí, že vliv je přímo zřejmý. Na druhé straně se ještě nikomu nepodařilo dokázat přímé spojení mezi hraním akčních her a zkratem vedoucím k postřílení spolužáků, či jiných nevinných lidí.

Update 01:50 - na základě těchto událostí byla v některých amerických kabelových televizích podruhé stažena z vysílání i odlehčená verze reklamního spotu na Hitman 2, více o celé kauze jsme psali nedávno zde.

korgull

Nejnovější články