zavřít

Proč míří Final Fantasy XIII i na Xbox 360?

- Preview autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

PlayStation 3 přišla o jednu ze svých dvorních sérií, přičemž možná se dočká i PC scéna. + E3 TRAILER

Jedna z mála third-party her výhradně pro PS3, Final Fantasy XIII, míří nyní také na Xbox 360. Fanoušci se přitom dočkají souběžného vydání zcela identických verzí - pro PS3 a X360, tedy aspoň v rámci USA a Evropy, v japonském regionu bude mít PS3 alespoň časovou exkluzivitu. Square Enix tento svůj krok, kterým se hlavní linie série po 14 letech stěhuje na jinou herní platformu, než je ta od Sony, odůvodňuje logickou snahou zasáhnout co nejširší spektrum herní obce, která je nyní rozdělena mezi majitele PS3 a X360. Je přitom velice pravděpodobné, že vydání FFXIII za velkou louží přijde o něco dříve, než v EU, nicméně ve firmě se údajně snaží tuhle tradiční prodlevu minimalizovat. Zajímavé je bezesporu info, že další projekt z tohoto univerza, Final Fantasy XIII Versus, stále zůstává věrný PS3, a že Square Enix patrně zvažují FFXIII i ve verzi pro PC.


Každopádně v případě FFXIII rozhodně nemáme čekat (pro mne osobně trochu nudný, ve smyslu příliš jednotvárný) styl "offline MMORPG" viděný ve Final Fantasy XII na PS2, půjde o zcela odlišnou hru. Ostatně úmyslem tvůrců je mít v případě každého dalšího dílu, každé nové hry, zcela unikátní herní design. U FFXIII se díky akčnějšímu pojetí máme těšit na rychlejší tempo, jakkoliv i zde bude přítomen ATB (Active Time Battle) systém.


Final Fantasy XIII E3 2008 trailer - stažitelná verze (143 MB, HD)

Nic víc nebylo pohříchu vyzrazeno, počítaje v to i důležité datum vydání, jež je tak stále ve hvězdách, byť hra byla poprvé představena již před dvěma roky. Nicméně příchod FFXIII lze dle mého očekávat téměř jistě v příštím roce, kdy tak dojde k jistému milníku ve videoherní branži. Square Enix, kteří se v minulosti u Final Fantasy vždy přiklonili na stranu vítězů, ať již to bylo Nintendo či později Sony, nyní volí multiplatformovou politiku potvrzující, že časy (třeba i potenciálních) AAA third-party počinů pro jedinou platformu jsou nenávratně pryč. Ostatně, nebylo to v předstihu deklarováno?

UPDATE: dle serveru PlayStation Universe (PSU) Nomura pomalu připravuje další herní projekt s názvem One Goal Spirit, ale nějak mi není jasné, nakolik bude součástí Fabula Nova Crystallis a nakolik půjde o PS3 exkluzivní věc, jak by to eventuálně mohlo z napsaných řádků působit...
zdroj: Eurogamer

mart

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.