zavřít

Druhý datadisk Civilization VI se točí kolem přírodních katastrof a globálního oteplování

Windows Switch

- Preview autor: Patrik Hajda Komentáře: 0

Šestá Civilizace se zatím dočkala jen jednoho velkého rozšíření Rise and Fall, které vaši civilizaci sem tam vyneslo na výsluní, jindy na samotné dno. Přidalo stavy nouze, nová spojenectví, národy i vůdce. Téměř po roce od jeho vydání se dočkáte druhého datadisku nazvaného Gathering Storm, který ze statické Civilization VI udělá mnohem živější hru díky počasí, globálnímu oteplování a světovému kongresu.

„Stala se mi zajímavá věc. Zrovna když jsem byl uprostřed obléhání města, nastaly záplavy, které mi značně pomohly s jeho dobytím, což byla docela sranda,“ říká vedoucí designér Ed Beach v rozhovoru pro Eurogamer.

Záplavy jsou jednou z mnoha zajímavých novinek rozšíření Gathering Storm. Políčka sousedící s řekami budou pod neustálou hrozbou zatopení, což je v případě mnoha měst nemilá zpráva. Na druhou stranu se tím značně zvýší úrodnost takových polí.

Záplavám můžete předejít postavením přehrad, čímž zároveň napomůžete rozvoji města díky dostatečné zásobě vody. Později díky vývoji můžete pomocí přehrad vyrábět elektřinu a naklonit se tak směrem k zelené planetě.

Znečišťování ovzduší bude ostatně hrát obrovskou roli. Továrny běžící na fosilní paliva vypouští zplodiny, které napomáhají oteplování planety. V důsledku toho začínají tát ledovce, zvyšuje se hladina moří a dochází k trvalému zatopení nízko položené pevniny.

Znečišťování ovzduší nezůstane bez povšimnutí. Díky novým ukazatelům snadno zjistíte, která civilizace produkuje nejvíc zplodin, jak rychle se planeta zahřívá, a jak je na tom celkové odlesňování.

Když si nedáte pozor, došlápne si na vás světový kongres, ve kterém všechny civilizace hlasují o aktuálním dění i budoucnosti. Stavy nouze uvedené v předchozím rozšíření už nenastanou automaticky, ale musí projít kongresem.

Civilization VI: Gathering Storm

Jakmile někdo dobude stát nebo ho překonvertuje na vlastní víru, zasažená strana vyvolá hlasování kongresu, kde se rozhodne o pomoci nebo ignoraci. Každý národ může hlasovat, ale díky nové měně vydělávané napříč hrou může právě váš hlas mít větší váhu.

Pomůže vám to jednak při obraně, kdy si dokážete naklonit radu k podpoře proti agresorům, ale také při samotném útoku, kdy si vydupete nečinnost ostatních civilizací. Podobnými kroky ovlivníte vlastní diplomatické vítězství, na které si nemůžete pomýšlet v případě, že nejste ekologicky aktivní.

Kongres rovněž řeší další události napříč věky, kdy se přidáte k hlasování o podpoření světového obchodu, nebo naopak zakázání například luxusního zboží. Obloukem se ještě vrátím k počasí, protože záplavami a zvyšováním hladin moří to nekončí.

Civilization VI: Gathering Storm

Nově vás budou ohrožovat sopky, jejichž láva poškodí každou osadu ve své cestě, ale tento zápor opět vyváží úrodnější půdou. Pokud se vaše civilizace nenachází v dosahu sopek a řek, stejně nebudete mít klid. Na moři vás potkají hurikány, na poušti písečné bouře, v zasněžených oblastech blizardy a na holých pláních tornáda.

Za zmínku rovněž stojí malý hezký detail, kdy se objevené sopky, řeky a další dominanty krajiny pojmenují podle vaší civilizace (například za Egypt objevíte Nil). V případě, že se objev týká země, která v našem světě k sopkám nemá přístup, dostane jméno po lokaci od civilizace neúčastnící se hry.

Rozšíření Gathering Storm dále protáhne celou kampaň o novou Future éru, která se zaměří na vědecký výzkum. Jde o období sahající do budoucnosti, o které logicky nemáme jasné představy. Proto je vývojový strom této éry náhodně určený po každém rozehrání hry.

Civilization VI: Gathering Storm

Dále jsou pro vás připraveny dva scénáře. V The Black Death čelíte moru v Evropě uprostřed 14. století, z čehož se snažíte vyváznout s co nejmenší úhonou na obyvatelích i ekonomice. War Machine vás zase přenese do 1. světové, kde se v roli Německa snažíte dobýt Paříž a v roli Francie ji ubránit.

Nakonec se jako v případě Rise and Fall můžete těšit na osm nových civilizací a devět vůdců, kterým se možná podaří postavit jeden ze sedmi nových divů. Čekání na tuhle pořádnou porci nového a velice zajímavého obsahu nebude moc dlouhé. Rozšíření Gathering Storm pro Civilization VI vyjde 14. února na Steamu za 40 eur (o Switch verzi nepadla jediná zmínka). Základní hra i se všemi vydanými dodatky je nyní ve velkých slevách.

Tagy: Civilizace (série) strategie historická tahová budovatelska datadisk Civilization VI

Zdroje: Eurogamer.net, oficiální stránky

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.