Civilization VI – recenze mobilní verze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Civilization VI – recenze mobilní verze

Datum vydání:
22. prosince 2017
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

4. 5. 2018 19:30 | Recenze | autor: Jan Hrdlička |

Loňský rok byl k hraní na cestách štědrý. V březnu na scénu vtrhlo Nintendo a všem nám předvedlo, co dovede vymáčknout z maličkého Switche. Mobilní platformy obohatilo několik vydařených konverzí v čele s Inside či Oxenfree, byť se popravdě nejednalo o kdovíjak komplexní tituly. Tuto úlohu na sebe vzala až šestá Civilizace. A když na iPadu rozklenula tisíce let lidského věku, museli jsme uznale přiznat, že jí to na dotykových displejích sluší. Jen by si tedy pro těch několik chyb mohla odpustit cenu jako z počítačů.

Jehož sláva hvězd se dotýká

Dost přesně rok a půl už uplynul od původního data vydání na PC. Leckdo tak jistě ví, že prozatím poslední díl vlajkové lodi žánru 4X tak docela neobrátil zavedené postupy či nepřepsal učebnice zvyklostí. Ale zároveň nádavkem k tradičním budovatelským principům přidal i řádku novinek.

V konečném důsledku tak Civilization VI představuje současný vrchol série, který respektuje dobu, s níž kráčí. Výkonu se nám nabízí více než dost, tak proč by města měla navenek vypadat jako jakýsi plastový modýlek, když je umíme zobrazit hezky detailně, jak se rozkládají dlaždici od dlaždice, nalevo univerzita a nad ní amfiteátr. Pyramidy nově mohou vyrůst pouze na poušti a Semiramidiny zahrady jednoduše nevzniknou jinde než u vodního zdroje.

Jednotlivé akce byly v Civilizaci vždy něčím podmíněné, a zde to dosahuje nových rozměrů. Nelze zčistajasna vytvořit obchodní trasu z ničeho. Ta vede přes založení malého tržiště a posléze obchodnického střediska. A k určitým typům vojenských jednotek se lze dostat až po vynalezení konkrétní technologie.

Tvůrci z Firaxis rovněž vykročili vstříc propracovanější diplomacii a správě domácí i zahraniční politiky. Je proto jedině dobrou zprávou, že hraní za rozličné národy přináší skutečné odlišnosti. Teddy Roosevelt není Filip II. a Kleopatra není Perikles. Šestý díl strategické legendy tento nepřehlédnutelný fakt konečně bere v potaz. Lídři působí jako odlišné vůdčí figury svých civilizací, jejichž jedinečné schopnosti mají na dění na obrazovce opravdový dopad. To se onen vývoj od pradávných věků až po současnost hned sleduje lépe.

Barbarossa na dosah prstu

A jak to všechno vypadá v kapesní verzi? Mobilní hráč z hlediska funkcí a obsahu nemohl žádat nabitější port. Máme tu čest s konverzí v měřítku takřka jedna ku jedné, se všemi hratelnostními zákruty, jaké veteráni série znají. A to je skvělá zpráva, no ne? Inu, toho se ještě dotkneme, nejprve si však musíme z cesty odbavit ty méně příjemné detaily.

Ta tam je možnost vést svou vlastní civilizaci od píky společně s dalšími hráči v online režimu. V případě iPadů se dostalo pouze na multiplayer lokální, kdy se u jednoho přístroje střídá skupinka uživatelů. Vzhledem k hardwarovým limitům ubralo studio Aspyr zodpovědné za port také na vizuální naleštěnosti. Vystoupení jednotlivých lídrů ukazují namísto animací pouze statické obrázky. Skutečně zamrzí nahrazení fantastických animací růstu staveb několika o dost úspornějšími. Alespoň že se i na skromnější šestku dívá podstatně lépe než na pátý díl. Ony přeci jen počítače i přenosné platformy učinily od roku 2011 jistý pokrok.

Tim Cook se vytáhl

Jinak než jako pěkné vítězství nelze vnímat skutečnost, že samotné hraní probíhá dosti podobně jako v případě PC verze. Nechybí několik slotů pro ukládání, auto-save funguje více než spolehlivě a v možnostech nastavení si iPad s původní verzí taktéž nezadá. Prokristapána, vždyť ono lze hru v případě zájmu spárovat i s bluetooth klávesnicí, a navrch se dotyková Civilizace nebrání ani modům! Vyžaduje to určitou námahu, to jistě, nic to ovšem nemění na faktu, že takováhle benevolence se u Applu jen tak nevidí.

Do značné míry jde pochopitelně o pouhé kabrňáctví. Drtivá většina uživatelů se stejně uchýlí k ovládání prsty, jemuž byla věnována stejná péče. Prvky grafického rozhraní byly uzpůsobeny tak, aby se hezky vyjímaly i na menších displejích. Také lze používat obvyklá gesta podržení prstu na podnabídce, nebo si můžete hrát s měřítkem mapy přibližováním palce a ukazováku. Celkově se hra ovládá příjemně, což ve světě mobilních portů není zrovna častým jevem. O to milejší takové zjištění je.

Jedinečná sranda s velikánským ale

Všechna ta záplava tabulkových propočtů, všechen ten lesk starodávných chrámů si samozřejmě vybírá svou daň v podobě hladu po výkonu. Z toho důvodu je Civilization VI dostupná na iPadech starých maximálně tři roky. I majitelé podporovaných zařízení se nicméně musí připravit na občasné záškuby viditelné především v pozdějších fázích, kdy se říše rozkládají dál než kdy před tím a na obrazovce začíná být rušno. Ruku v ruce s tím jde prodlužování tahů, ani jedno ani druhé však naštěstí nikdy nepřekročí únosnou mez. Větší nároky systém klade také na baterii, proto neexistuje lepší rada, než před koupí pro představu vyzkoušet počáteční tutoriál, který je zdarma.

On se totiž mezi tutoriálem a plnou verzí rozprostírá značný cenový rozdíl. Autoři zřejmě očekávají, že zákazník pochopí, že před sebou má nekompromisní port z velké platformy. A za to od něj očekávají investici ve výši 30 dolarů. A to prosím před pár měsíci žádali dokonce plnou palbu, tedy dvojnásobek.

App Store nás naučil, že skvělá dobrodružství do kapsy stojí méně než kafe ve Starbucks. Proto je otázka ohledně koupě šesté Civilizace na iPadu otázkou velmi složitou. Být to pořád 60 dolarů, cena standardního titulu pro PC nebo konzole, zavrtěl bych hlavou. Ale polovina? I s vědomím výtek, které tu zazněly, a s vědomím, že pořád zaplatíte více než v případě 90 procent appstorové produkce, do toho běžte. Neprohloupíte.

Podobně ambiciózní port jsme na iPadu asi ještě neviděli. Je to výborná strategie, jejíž rozsah nemá ve světě mobilů a tabletů obdoby. A dost možná si to se zvláštním pocitem uspokojení uvědomíte, až budete mít celou Civku po ruce ve vlaku, na chatě nebo třeba na gauči. V její přítomnosti se otřásají mantinely vytyčené pro strategie coby komplikované společnice na dlouhé večery, k nimž neodmyslitelně patří rovněž klávesnice a myš. Dokud se nevychytají chybky, na civilizační posun to není. Je to však na uznalé pokývnutí směrem k technickému pokroku a uživatelské přívětivosti.

Verdikt:

Drsná cenovka. Bezmála v ničem jiném rozhodování o koupi šesté Civilizace na iPadech nespočívá. Překousnete-li ji společně s několika uskrovněními, čeká vás moc pěkné strategické vyžití na cesty, které osloví veterány stejně jako náhodné kolemjdoucí.

Nejnovější články