DotA 2 bude free to play. Jak pro koho...
zdroj: Archiv

DotA 2 bude free to play. Jak pro koho...

20. 4. 2012 15:25 | Preview | autor: Adam Homola |

Někdo si užije zdarma, někdo ne tak úplně. Připravovaná DotA 2 od Valve vyjde bůhví kdy, snad ještě letos. Každopádně se ale nebude jednat o klasický titul za tradičních 40/50 euro. Spekulace o tom, že by DOTA 2 mohla být free to play už internetem proběhly dávno. Teď to potvrdil i sám šéf Valve, Gabe Newell. Nebyli by to ale chytrolíni Valve, aby nevymysleli zase nějakou kulišárnu. Newell sice neprozradil žádné detaily, ale naznačil, že hráči, kteří budou ostatním pomáhat, nebudou muset platit nic, zatímco otravní trollové budou pěkně cálovat. Jen si představte, kolik problémů by to mohlo vyřešit. Obzvláště v multiplayerové hře.

“Problém, který řešíme, a o kterém jsem už dřív mluvil, je, jak vhodně odměnit hráče, kteří budou prospívat celé komunitě? Snažíme se přijít na způsob, jak udělat, aby hráči, kteří budou pomáhat, byli vhodně oceněni a aby to poznali i ostatní. Všichni známe lidi, se kterými chceme hrát a pak jsou lidi, kteří když hrají, tak chceme být radši na druhé straně planety,” řekl Gabe Newell. Příkladem jsou třeba hráči, kteří si udělají ten čas a budou trénovat nováčky nebo hráči, kteří budou umět šikovně a dobře poradit druhým. Newell by chtěl takový systém vidět i v jiných hrách. Zatím ale neexistuje nikde.

Newell také nadhodil zajímavou myšlenku. Máme si prý představit, že by hráč, který bude mít rád Team Fortress 2, vytvářel nějaké hodnoty, ze kterých by mohl těžit hráč DotA 2, nebo Skyrimu. “Svým způsobem zkuste o jednotlivých hrách přemýšlet spíše jako o instancovaných dungeonech ve větším světě, jestli vám tenhle koncept teda dává smysl,” popisuje svoji vizi Newell v podcastu Seven Day Cooldown, jak reportuje Polygon, který se k podcastu dostal s předstihem. Prý to ale neznamená, že by se měl Steam změnit v sociální síť. Alespoň ne v tradiční sociální síť.

Když se řekne sociální síť, tak si většina lidí vybaví Facebook a jemu podobné weby. Šéf Valve má ale trochu jiný cíl. Částečně by se mohlo jednat i o tradičnější “sociální síťování,” ale pak by existovaly jakési “vyšší hodnoty,” které by mohli hráči určitých her vytvářet pro ostatní. Konkrétnější Newell bohužel nebyl. Herní sociální síť (tedy ne alternativa Facebooku) by byla podle vize Valve něco, co by doslova vytvářelo co nejhodnotnější lidi.

U multiplayerové hry, kterou DotA 2 bude, budou nápomocní hráči hodnotnou komoditou. Obzvláště pak u strategického či MMO titulu by vás mohl kdejaký troll znechutit velmi rychle. A z toho byste neměli nic ani vy, ani Valve. A dostat se do multiplayerové hry, která už nějakou tu dobu běží, je o to těžší. Všichni jsou hrozně hardcore, všichni pohrdají nemotornými nováčky a každý je hrozný elitář. Kdyby tihle multiplayeroví snobové věděli, že za slušné chování dostanou pamlsek v hodnotě několika euro, hned by se žilo všem lépe. A teď si něco podobného představte v diskuzích pod články. Jen hodnotné příspěvky, žádní trollové a všichni by na sebe byli hodní. Ach, ta utopie...

Nejnovější články