zavřít

WD VelociRaptor VR150 - 300 GB a 10k otáček

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Nejrychlejší pevný disk dneška, který zkracuje dobu nahrávání levelů i instalace.

Co dělá výkonný počítač výkonným počítačem? Velká RAM, výkonný procesor, high-endová grafická karta a ...? A rychlý disk. Společnost Western Digital představila novou generaci pevných disků Raptor pojmenovaných jako VelociRaptor. Aktuálně ho seženete v 300 GB variantě za 249 Euro, včetně 19% DPH (nebo 300 USD). Tento disk je zajímavý především svojí rychlostí. Normální kousky pracují na rychlosti 7200 ot/min., ale plotny VelociRaptoru se otáčejí rychlostí 10 000 otáček za minutu. Krom toho Má 16 MB cache a samozřejmě 300 MB/s SerialATA rozhraní.

I když jde o parametry jistě úctyhodné, konkurence na tom není vůbec špatně. Rychlost 10k ot/min. je totiž nahraditelná vysokou hustotou záznamu, kdy jsou data velmi blízko u sebe. Aby na tom byl VelociRaptor o poznání lépe a mohl bezproblémově strčit dokapsy "obyčejné" 7200 ot/min disky, udělali inženýři WD několik zásadních inovací.


Předně, VelociRaptor se dodává ve 2,5" formě. Plotny jsou tedy co do průměru velmi malé, navíc také s vysokou hustotou záznamu, takže čtecí hlavičky nemusí urazit na cestě od vnějšího k vnitřnímu okraji velkou vzdálenost. Zlepšuje to hodnoty vyhledávání a náhodného čtení. Na druhou stranu. Obvod ploten menších ploten se také otáčí menší rychlostí, což by teoreticky mělo ovlivnit některé hodnoty konstantního čtení.

Nás ale pochopitelně zajímají praktické výsledky a to výsledky hlavně ve hrách. Tady je třeba uznat, že VR150 nabízí opravdu slušnou porci výkonu a potvrzují to všechny dosavadní testy. Jmenovitě výkon disku zkracuje čas nutný pro nahrávání levelů ve hrách, jako je DOOM3 nebo Far Cry. Stejně tak jsou kratší časy potřebné pro instalaci (software, her). No a prakticky jediný disk, který mu dokáže konkurovat, a který je na tom s výkonem podobně, je Spinpoint F1 od Samsungu.

Kompletní recenze čtěte na Maximum PC, PC Perspective, Hot Hardware, TechReport, Tom's Hardware.
zdroj: TechReport

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.