zavřít

Velká bitva základních desek pro Athlon 64

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Bez kvalitní základní desky by si na trhu neškrtl ani tak dobrý procesor, jakým je Athlon 64.

Na desce, čipové sadě a vůbec celé platformě jako takové, totiž závisí nejenom podávané výkony, ale také to nejpodstatnější - stabilita. Ale to je myslím už nesčetněkrát omlétá informace, to nemusím příliš rozebírat. Proto pojďme rovnou k věci. Zhruba před týdnem udělali na Tom's Hardware rozbor stability vybraných základních desek pro Athlon 64 pomocí programu na vyhledávání prvočísel Prime95. V testech se ukázala stará známá pravda. A totiž, že ne všechny základní desky dokáží pracovat s časováním pamětí, které lze nastavit v BIOSu.

Z výsledků vyplynulo, že jenom tři z deseti základních desek dokázaly stabilně pracovat za všech režimů. Ostatní se v určitém momentě jako stabilní jenom tvářily. Podobný problém se stabilitou už postihoval třeba Pentia 4 v kombinaci s pamětmi SDR SDRAM. Ušetřeny problémů nezůstaly ani Athlony XP, které zase v kombinaci s některými deskami s čipovými sadami nForce 2 na horší nastavení (vyšší latence) paradoxně pracovaly rychleji. A takto bych ve výčtu problematických kombinací "hardware A + hardware B = shitware A x B" mohl pokračovat do nekonečna.

Ale jestli vás zajímá výkon valné většiny základních desek s čipsety NVIDIA nForce3 a VIA K8T800 pro Athlon 64, které jsou v současné době na trhu, navštivte web HardwareZone. Najdete tam monstrózní test motherboardů (46 stran) snad od všech výrobců, kteří mají něco připraveno pro Athlony 64. Značky ASUS, Abit, Soltek, Chaintech pochopitelně nevyjímaje.

Mezi deskami s čipsetem nForce3 se ukázala jako nejlepší Chaintech ZNF3-150 díky bohaté výbavě a vysokému výkonu. V peletonu motherboardů osazených K8T800 zvítězila deska od MSI - K8T Neo-FIS2R, a to díky svému výkonu, výbavě a především v možnostech, které nabízí přetaktovávačům. Poněkud překvapivě na vítězné vavříny nedosáhla ani jedna z desek renomovaných výrobců (ASUS, ABIT..), které se testu také účastnily. Prostě a jednoduše: výběr základní desky se nevyplatí podceňovat.

zdroj: HardwareZone a další

celeb&cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.