zavřít

Ukradlo Sony nápad Nintenda s ovladačem?

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Dnes proběhla konference Sony, na které se mimojiné představil i nový ovladač k Playstation 3 (foto).

Vychází z původního Dual-Shock ovladače k PS2 a je mimojiné zajímavý tím, že má schopnost rozpoznávat polohu, náklon nebo klopení, tj. pohyb ovladačem v prostoru. To znamená, že tento ovladač má v sobě zabudovaný pohybový senzor - nebo lépe řečeno, senzor pohybů. V některých nepříliš seriózních internetových médiích ve světě (ale i u nás doma) se okamžitě objevila informace o tom, že Sony okopírovalo tento nápad se sledováním pohybů od Nintenda, které ho chce rovněž použít ve své herní konzoli pojmenované Wii (dříve Revolution, info) - viz názorné předvedení ve videu (68 MB nebo 21 MB) z FPS Red Steel. V tomto případě pokládáme za povinnost rovnou zamezit jakýmkoli dezinformacím, fámám a nepodloženým názorům a rovnou říct, jak je to ve skutečnosti:

Na skandální odhalení můžete s klidem zapomenout. Sledování pohybů ovladače nějakým vnitřním zařízením (například gyroskopem) absolutně NENÍ žádnou novinkou. Již dříve se objevily gamepady nebo joysticky pro PC, které v sobě obsahovaly senzor pohybů a které tudíž umožňovaly ovládání her pomocí naklánění ovladače v prostoru. Za všechny můžeme vzpomenout třeba Logitech WingMan, který se objevil před sedmi lety, či obdobné gamepady od Microsoftu, SideWinder Freestyle Pro. Jelikož je obvykle patentováno pouze zařízení snímající pohyb uvnitř ovladače a není patentováno jeho použití (až na zvláštní případy ani být patentováno nemůže), je naprosto volné, v jakém zařízení se objeví a kdo ho jak využije. Ani omylem se tedy nedá říct, že jde o krádež. Mimochodem, ovladač, který snímal polohu a se kterým mohl hráč kontrolovat pohyb panáčka se objevil už jako příslušenství pro Atari 800. Jmenoval se Datasoft Le Stick a byl určen pro počítač uvedený do obchodů na konci roku 1979.

K tiskové konferenci Sony se jinak vyjádřili i zástupci Microsoftu. Jejich názor? Podle nich Sony nepředstavila nic nového, nic inovativního a nic, co by už někdy dříve neviděli. Jediné, na co opětovně upozornili, bylo to, že mezi Xbox 360 a Playstation 3 bude velký cenový rozdíl a že Xbox 360 je (a bude) výrazně levnější. Také podotkli, že když Sony chce svou next-gen konzoli uvést prakticky zároveň na všech trzích v rozmezí ani ne týdne (a vzhledem k tomu, jak je taková akce logisticky obtížná - to vědí z vlastní zkušenosti nejlépe), tak nepředpokládají, že by se to Sony mohlo podařit. Podobně skeptický názor mají i na online službu Sony, neboť jejich Xbox Live! dávali dohromady více než 5 let.
zdroj: Gamespot

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.