Recenze Asus ROG Zephyrus S: Povedla se evoluce herního speciálu s unikátním chlazením?
zdroj: Vlastní foto autora

Recenze Asus ROG Zephyrus S: Povedla se evoluce herního speciálu s unikátním chlazením?

2. 11. 2019 10:30 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Asi před rokem a půl jsme v redakci testovali první Asus ROG Zephyrus – herní notebook, který tehdejší high-endové komponenty vměstnal do šasi s výškou pouhých 18 mm. Evoluci stejného konceptu máme na stole nyní: rozměry zůstaly, ale vyměnil se hardware a mírně upravil i design zařízení. Jak si nová revize vede v herních testech a co přinesly změny v konstrukci, se dozvíte v této recenzi.

Parametry a zpracování notebooku Asus ROG Zephyrus S GX502GW

Na začátek je dobré podotknout, že aktuální model Asus ROG Zephyrus S je až třetím v řadě GX. Kromě původního modelu, který jsme recenzovali, mu předcházela ještě verze GX531 (v konfiguraci s GTX 1070 Max-Q, později s RTX 2080).

Největší rozdíl letošní novinky oproti původním modelům je patrný zvnějšku. Zatímco oba předcházející notebooky měly klávesnici posunutou dopředu k okraji šasi, u GX502 ji najdeme v tradiční pozici u displeje. Na obvyklém místě je tak i touchpad, který se nemusí dělit o prostor s numpadem, jako tomu bylo dříve. Ergonomičtější uspořádání má ale za následek, že numerický blok chybí úplně. Do layoutu 15,6" notebooku se už prostě nevešel.

ASUS ROG Zephyrus S GX502GWAsus ROG Zephyrus GX501

Nový model Asus ROG Zephyrus S GX502 má klávesnici a touchpad v tradiční pozici (obrázek vlevo). Srovnejte se starší verzí GX501, která měla klávesnici posunutou dopředu. Touchpad kvůli tomu musel ustoupit neobvykle na stranu. Plochu touchpadu si mohl uživatel přepnout na numerický blok, zastávala tak dvojí funkci (obrázek vpravo).

Na první pohled tak nový Zephyrus S vypadá jako konvenční notebook. Ale jen do té doby, než se podíváme na chlazení. To totiž stále využívá takzvaný systém AAS (Active Aerodynamic System). Když odložíme marketingovou hantýrku, jde o mezeru, která vznikne nadzvednutím základny notebooku po jeho otevření. Díky takovému průduchu má notebook lepší možnosti v přívodu/odvodu vzduchu, a tudíž teoreticky i efektivnější chlazení. V zavřeném stavu si naopak notebook zachovává nízkou výšku.

ASUS ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora ASUS ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

U staršího Zephyru systém fungoval dobře. Chlazení udrželo hluk v akceptovatelné hladině, a dokonce zde zbyla rezerva pro přetaktování. Jak si povede novinka s klávesnicí v obvyklé pozici, si povíme dále v testu.

Co se zpracování týče, zde nemám žádných výraznějších výhrad. Snad jen spodní výklopný plát, který vytváří ventilační mezeru, je stále poměrně měkký.

Víko displeje je kovové a má jemný diagonální výbrus a vyražené lesklé logo ROG. Zbytek těla je z kompozitu, který mi připomíná hořčíkové šasi z drahých ThinkPadů. A to je jasné pozitivum. Klávesnice se při psaní neprohýbá, základna se poddá tlaku jen při vyvinutí velké síly. Notebook bych se tedy vůbec nebál podrobit každodennímu přenášení.

Rámečky displeje jsou také příjemně úzké, takže si nový Zephyrus mohl dovolit celkově nižší půdorys při zachování stejné úhlopříčky (15,6"). Oproti předchůdcům porostla výška šasi na 19 mm, stále je to nicméně na notebook s takovou hardwarovou výbavou skvělé číslo.

A co tedy najdeme uvnitř? Procesor Intel Core i7-9750H, což je šestijádro s dvanácti vlákny, turbem až 4,5 GHz a TDP 45 W. Tomu sekunduje grafika GeForce RTX 2070 bez označení Max-Q – i tak ale musíme čekat nižší takty oproti desktopové verzi. Jako úložiště je osazeno 512GB NVMe SSD Intel.

Operační paměť DDR4 má kapacitu 16 GB, frekvenci 2666 MHz a časování CL19, ale je pro mě z nepochopitelných důvodů zapojena pouze jednokanálově, takže propustnost dosti utrpí. U notebooku s takovou cenovkou mi to nedává smysl.

Hardware Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora Hardware Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora Hardware Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora Hardware Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Karmu si Asus vylepšuje displejem. Jde o antireflexní IPS panel s frekvencí 144 Hz, rozlišením Full HD, údajnou odezvou 3 ms a podporou G-Sync. Mód adaptivní synchronizace jde navíc v doprovodné aplikaci vypnout a zvolit režim Nvidia Optimus, který mimo zátěž přepíná na integrovanou grafiku v procesoru, aby ušetřil energii. Tohle je řešené velmi dobře.

Na notebook takových rozměrů je slušná i konektorová výbava. Na pravém boku najdeme USB-C port verze 3.1 Gen 2 (propustnost 10 Gb/s) kombinovaný s DisplayPortem, hned vedle je dvojice USB 3.1 Gen 1 portů (dříve zvané jednodušeji jako USB 3.0; propustnost 5 Gb/s), výdech chlazení a zámek Kensington. USB-C podporuje nabíjení, a to až do výkonu 65 W.

Konektory ASUS ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Levá strana obsahuje dva separátní audio jacky pro vstup a výstup, jedno USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s), plnotučný konektor HDMI a, světe div se, LAN port.

Konektory ASUS ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Vepředu ani na zadní straně pak žádné konektory nenajdeme.

Konektory ASUS ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora Konektory ASUS ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Parametry ASUS ROG Zephyrus S GX502GW-ES004T
Displej 15,6" IPS Full HD (1920 × 1080 px, 144 Hz), antireflexní, G-Sync
CPU Intel Core i7-9750H, 6/12 jader, 2,6–4,5 GHz, TDP 45 W
GPU Nvidia GeForce RTX 2070 8 GB GDDR6
RAM 16 GB DDR4, 2666 MHz, CL19, Single Channel
HDD NVMe SSD, 512 GB, Intel 660p
Konektivita WiFi ac, Bluetooth 5
1× USB-C 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) / DisplayPort / podpora nabíjení (65 W)
1× USB-A 3.1 Gen 2 (10 Gb/s)
2× USB-A 3.1 Gen 1 (5 Gb/s)
1× HDMI 2.0b
2× 3,5mm audio jack (in/out)
LAN RJ-45
Kensington Lock
Klávesnice Chiclet, membránová, RGB podsvícení, Aura Sync, NKRO
Baterie Li-ion, 76 Wh
Váha 2 kg
Rozměry 360 × 252 × 18,9 mm
OS Windows 10 Home
Cena ~ 58 990 Kč (heureka / zbozi.cz)

Klávesnice Asus ROG Zephyrus S GX502

Jak už jsem zmínil na začátku recenze, klávesnice nového Zephyra je umístěna v obvyklé pozici u displeje, pod ní je místo na touchpad. Jde o standardní notebookovou chicklet klávesnici s nízkým zdvihem, jak je to ale u herního speciálu žádoucí, má RGB podsvícení všech kláves.

Klávesnice Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora Klávesnice Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Podsvícení je konfigurovatelné v aplikaci a umožňuje synchronizaci s dalšími periferiemi pomocí Aura Sync. Navíc ho lze vypnout a ztlumovat, a to nejen v aplikaci, ale rovněž pomocí akčních kláves (Fn + F6–F8). Škoda, že podsvícení neobsluhuje také popisky F1–F12. Jak je vidno na fotografii výše, ty i přes zapnuté podsvícení zůstávají tmavé.

Aura Sync Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora Aura Sync Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Rozvržení klávesnice má svoje mouchy, jak moc jsou ale pro vás zásadní, záleží na osobních preferencích. Tradiční neduh je v jednořádkovém enteru nebo levém shiftu plně neodděleném od klávesy zpětného lomítka. Naopak, pozitivní je rozčlenění kláves F1–F12 na bloky. Kdo s nimi stále pracuje, ocení zvýšenou ergonomii. Dobrá je taktéž plná velikost všech kurzorových kláves a jejich oddělení od zbytku osazení. Osobně jsem nicméně nepřišel na chuť sloupci kláves Home, Pg Up, Pg Down a End úplně napravo layoutu, kam mi občas prst nechtěně zajede při hledání enteru.

Displej nového Asus ROG Zephyrus S

Notebook je osazen IPS panelem AU Optronics AUO82ED s rozlišením Full HD, 100% pokrytím barevného prostoru sRGB, obnovovací frekvencí 144 Hz a podporou G-Sync. Povrch displeje je antireflexní a dobře pohlcuje světlo, nicméně maximální jas je subjektivně jen průměrný, takže při slunečném dni bude pro dobrou viditelnost nutné uchýlit se do stínu.

Displej Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora Displej Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Jak je u IPS displeje zvykem, má excelentní pozorovací úhly, nicméně může trpět nerovnoměrným podsvícením nebo jeho průsvity na okrajích. Naštěstí to pro Asus ROG Zephyrus S neplatí a podobných defektů je displej prost.

Další parametry displeje je pro mě těžké exaktně zhodnotit, protože v redakci nedisponujeme žádnou měřicí technikou, nicméně při hraní je displej dostatečně responzivní a nezaznamenal jsem žádné rozmazání na přechodu barev, tudíž slova Asusu o rychlé odezvě můžu potvrdit. Dojem podporuje také fakt, že displej má obnovovací frekvenci 144 Hz a možnost zapnutí adaptivní synchronizace G-Sync, hraní je tak opravdu plynulé i při nestabilní snímkové frekvenci.

Úložiště: pouze jedno SSD

Jako úložiště je osazeno 512GB SSD Intel 660p s QLC buňkami. Patří mezi sortu rychlých NVMe disků, ale v jejich řadách jde o průměrného účastníka – rychlosti Samsung 970 EVO čekat nemůžeme.

Intel 660p zdroj: Vlastní foto autora Intel 660p zdroj: Vlastní foto autora

Trošku zklamaný jsem z velikosti úložiště. Při dnešních nižších cenách SSD a zároveň vysoké cenovce notebooku by si zákazníci zasloužili alespoň terabajtový model, nemluvě o tom, že v zařízení není ani druhý plotnový disk na data. Podle vyšší konfigurace notebooku, který má dvojici disků v RAID, bude sice na desce volný M.2 slot na případné doplnění dalšího SSD, neumím si ale představit, jak bude běžný uživatel notebook otevírat. Palec dolů.

Aplikace Armoury Crate

Standardem herních notebooků už je dnes doprovodná aplikace výrobce, která umožňuje nastavit některé funkce zařízení. Bohužel se k tomu často přibalují i zbytečnosti nebo reklamní obsah. V aplikaci od Asusu s názvem Armoury Crate se dočkáte obojího.

Užitečné funkce zahrnují přepínání grafiky do režimu Optimus/G-Sync, vypnutí klávesy Win nebo nastavení podsvícení Aura Sync. Je také možné navolit si profily ke hrám, které budou podle spuštěného titulu přepínat funkce notebooku. Hráči by mohli ocenit také záložku s výběrem aplikací, které se při hraní ukončí, aby se ušetřily systémové prostředky. Ale zrovna tohle není nic, co by zdatný uživatel nezvládl manuálně.

Smysl jsem nenašel v záložkách „Vybrané“ a „Nejdůležitější“, což je jakýsi obchod aplikací a novinkový feed výrobce. Oboje nemá v programu, jehož primárním smyslem je ovládání funkcí zařízení, co dělat.

Syntetické testy

Na úvod testování výkonu patří tradičně syntetické testy procesoru v Cinebench a grafického jádra v 3D Mark. Do testu jsem zároveň zařadil i původní Zephyrus GX501 s procesorem Intel Core i7-7700HQ a grafickou GTX 1080 Max-Q. V případě testů GPU jsem grafy navíc doplnil ještě o notebook Asus Strix Scar II GL704 s RTX 2070 a pro úplnost také o desktopovou RTX 2070.

Cinebench

Benchmark Cinebench testuje procesorový výkon v renderování. Umí zatížit jak jedno, tak i všechna jádra, dá nám tedy dobrou představu, jak si na tom CPU stojí v jednovláknovém i vícevláknovém výkonu mezi ostatními procesory.

Cinebench Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Cinebench Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Cinebench Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

3D Mark

Benchmarky 3D Mark testují především výkon grafického čipu počítače. Fire Strike využívá grafické API DirectX 11, zatímco Time Spy je postaven na novějším DirectX 12.

Testy 3D Mark Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Testy 3D Mark Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Výkon ve hrách

Nejzajímavější kapitola celé recenze jsou bezesporu herní testy. Notebook Asus ROG Zephyrus S GX502GW jsem otestoval celkem v 9 titulech v nativním rozlišení displeje, tedy Full HD.

Pro srovnání jsem do grafu zařadil i původní Zephyrus GX501 s GTX 1080 Max-Q, dále také konfigurací srovnatelný notebook Asus ROG Strix Scar II GL704 s šestijádrem i7-8750H a RTX 2070 a nakonec i desktopovou RTX 2070 OC od Gigabyte (v sestavě s i7-8700).

Graf je souhrnný se všemi GPU zároveň, nicméně jsem neměl možnost otestovat všechny grafiky ve všech hrách, proto někde výsledky chybí (v grafu jsou znázorněny prázdným sloupcem bez čísla).

Herní testy Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

Komentář k výkonu a provozní vlastnosti

GeForce RTX 2070 v novém Asus Zephyrovi postačuje na pohodlné hraní ve Full HD při 60 FPS, v některých hrách přesáhne i 100 FPS (Battlefield V). Při snížení grafických detailů tak GPU dokáže uživit i 144Hz displej, zvlášť u esportových nebo méně náročných titulů. Z tohoto hlediska je výkon dobrý, ba co víc, na tak tenký notebook přímo skvělý.

Když se však podíváte na graf, uvidíte, že notebooková RTX 2070 citelně ztrácí na desktopovou variantu. To se ale dalo čekat. Zatímco desktopový čip boostuje někam ke hranici 1900 MHz, RTX 2070 v tenkém notebooku se drží konzervativnějších taktů mezi 1500 a 1800 MHz. Své taky dělají jednokanálové paměti a podstatně nižší boost procesoru v zátěži všech jader, než má desktopová i7-8700.

Zephyrus GX502 je ale v průměru pomalejší i ve srovnání s druhou notebookovou RTX 2070 z modelu Strix Scar II, což by nemělo nastat. Jde přece o ten stejný „mobilní“ čip, navíc procesor ve Scar II není výkonnější: jde taktéž o šestijádro s 12 vlákny, ale z minulé generace s nižším boostem (i7-8750H versus i7-9750H). V čem je tedy zakopaný pes?

Souvisí to bohužel s chováním procesoru v zátěži. Ve hrách, které výrazněji zatěžují kromě grafiky i CPU, dochází k přiblížení k teplotním maximům a procesor svou frekvenci razantně snižuje (takzvaný thermal throttling). Dobře je to poznat na hře Assassin's Creed Origins, vizte grafy níže.

CPU ACOCPU ACO

Teploty CPU ve hře Assassins's Creed Origins přesahují místy 95 °C (graf nalevo), proto musí procesor své takty razantně omezovat, aby zabránil přehřátí notebooku. Frekvence tak střídavě padá až na nejnižší hodnotu. Výslednou křivku taktu procesoru pak můžete vidět na obrázku vpravo. Takové kolísání způsobuje značné snížení výkonu ve hře.

Omezení na straně chlazení se projevuje i při exkluzivní zátěži procesoru, například v testech Cinebench. Tabulkový boost kolem 4 GHz na všech jádrech dokáže procesor udržet pouze chvíli, teplota se totiž rychle vyšplhá na 95 °C, CPU je tak nuceno takty přiškrtit na hodnoty od 3,0 do 3,6 GHz s teplotou kolem 80 °C. Takové chování ale hodně závisí na testovacím scénáři. Například ve hrách, které dají zabrat více grafickému čipu (Ghost Recon Wildlands, The Division 2), se takty procesoru dokážou na 4 GHz udržet dlouhodobě.

Co se grafiky týče, ta nemá s uchlazením problém. Teplota ani po delší zátěži nepřekročí 80 °C.

Nutno podotknout, že všechny testy byly měřeny v módu Turbo. Asus ve své aplikaci umožňuje nastavit rovnou pětici napájecích módů: kromě Turba je to ještě mód Windows, Tichý, Vyvážený a Ručně. Pro náš případ bude nejdůležitější rozdíl mezi módem Vyvážený a Turbo. První z nich nastavuje profil Windows na High Performance, ale už dále nijak s takty nehýbá. Turbo naproti tomu lehce povoluje limit TDP, takže notebook udrží vyšší frekvence déle.

Výhodou je samozřejmě vyšší průměrný výkon, odvrácenou stranou pak opravdu vysoký hluk. V rámci modu Turbo se ventilátory Zephyra dokážou rozběhnout až na neuvěřitelných 7000 otáček za minutu, a to už je panečku pořádný kravál.

Kolik výkonu ztratíme, pokud se rozhodneme vysokou hlučnost neakceptovat a uchýlíme se k profilu Vyvážený? Záleží na aplikaci, ale ve hrách si pohoršíme průměrně asi o 3 % FPS. Zvukový projev notebooku je poté už přijatelný, ač bych ho stále neoznačil za tichý. Ostatně, bezhlučný není Zephyrus GX502 nikdy: ventilátory zařízení se nepřestanou točit ani mimo zátěž.

Přetaktování notebooku

Z výše řečeného vám už si bude jasné, že při přetaktování Zephyra nebudeme trhat žádné rekordy. Procesor je uzamčený, takže jeho frekvence dále upravovat už nelze, pokusil jsem se však popohnat grafický čip RTX 2070.

Provozuschopný byl notebook s navýšenou frekvencí o 150 MHz na jádře a 750 MHz na pamětech. Bohužel, nastavení taktů se příliš neprojevuje v reálné frekvenci her. Notebook škrtí limit spotřeby, takže v benchmarku Ghost Recon Wildlands porostl průměrný takt z 1730 MHz na pouhých 1767 MHz. Vyjádřeno v FPS to dělá navíc 1 snímek za sekundu. To snad ani nestojí za námahu.

Výdrž baterie

Přiznám se, že od módu Optimus, který v lehké zátěži přepne z RTX 2070 na integrovanou grafiku Intel UHD Graphics 630, jsem čekal vyšší výdrž baterie. V úsporném testu vydržel notebook asi 6 hodin, při normální zátěži asi 5 hodin.

 • Úsporný: otevřený dokument v Libre Office, občasné psaní, nejnižší jas displeje, vypnutá WiFi, power plan „Spořič baterie“
 • Běžná zátěž: přehrávání Full HD videa na YouTube (Chrome), 50 % jas displeje, zapnutá WiFi, power plan „Lepší baterie“

Hodnocení a závěr

Koncept tenkého, dobře přenosného notebooku s vysokým výkonem na hry, to je svatý grál výrobců hardware. Že se Asus dokáže takovému ideálu přiblížit, ač za pořádně mastnou cenu, dokázala firma už s prvním modelem Zephyrus.

Další verze v řadě leccos vylepšuje, ale bohužel v lecčem zase na svého staršího bratříčka nestačí. Hardwarový upgrade přinesl nárůst výkonu, a to především procesorového, snížily se rozměry, zlepšil se displej a zvýšila se také výdrž baterie.

Testovaný model ale trpí i zbytečnými kompromisy: proč je osazená operační paměť pouze v jednokanálovém zapojení? Proč zde máme stále malý 512GB disk?

Asus ROG Zephyrus S GX502GW zdroj: Vlastní foto autora

V jednom aspektu je navíc nový model jasná regrese: chlazení. Zatímco Zephyrus GX501 svého systému AAS využil ukázkově, a šel dokonce ještě dále přetaktovat, novinka má co dělat, aby hardware uchladila i na základní nastavení. Že by notebookový model grafiky RTX 2070 stačil na desktop, jsem nečekal, ale že bude nedostatečné chlazení celek ještě dále brzdit, to mě překvapilo.

Pokud se oprostíme od srovnání s minulou generací, má Zephyrus ve svém snažení za univerzálním notebookem stále ještě pár much: systém chlazení s výklopným spodním dílem není příliš ergonomický pro používání notebooku na kolenou nebo na gauči, výdrž baterie ještě nedosahuje takových hodnot, aby uspokojila i celodenní pracanty.

Celkový dojem ze zařízení tak není příliš nadšený. Přenositelnost a štíhlé rozměry, kterými Zephyrus vzhledem ke svému výkonu vyniká, kazí nedostatečné/hlučné chlazení a fakt, že první model si s hardware dokázal poradit lépe.

Klady

 • výkon i na nejnáročnější hry ve Full HD
 • skvělý form factor
 • přepínatelný režim Optimus nebo G-Sync
 • dobrý 144Hz displej
 • lepší umístění klávesnice

Zápory

 • v turbo modu neuvěřitelně hlučný, ve vyváženém módu ale zase přichází o výkon
 • oproti prvnímu Zephyru zhoršení provozních vlastností
 • v některých scénářích nedokáže chlazení zabránit teplotnímu throttlingu CPU
 • průměrná výdrž baterie vzhledem k přepínatelné grafice
 • vzhledem k ceně malá kapacita disku
 • cena

Nejnovější články