Problematika kombinování GF8800 a Athlonu 64
zdroj: tisková zpráva

Problematika kombinování GF8800 a Athlonu 64

27. 11. 2006 12:12 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Majitelé procesorů AMD Athlon 64 možná přemýšlejí o upgradu grafické karty a třeba o výměně za novou GeForce 8800 GTX nebo 8800 GTS.

Pochopitelně s jednoduchým záměrem. Zvednout výkon svého počítače. Jenomže tento plán může dopadnout všelijak. Ke zvýšení výkonu tímto upgradem sice dojít může, ale taky nemusí. A proč to? Odpověď je jednoduchá. Škálování výkonu grafického subsystému a závislost jeho výkonu na výkonu procesoru. Jinými slovy, pomýšlet na drahou a výkonnou grafickou kartu a přitom mít v počítači pomalý procesor, je naprostá pošetilost a zbytečnost. Skutečný potenciál takové grafiky nemusí být tímto způsobem využit ani na 60 procent. Přesvědčit se o tom můžete sami, v testu na FiringSquad. Z něho vyplývá, že pokud máte Athlon 64 a přemýšlíte o GF 8800, musíte mít cpu s frekvencí alespoň 2,4 GHz - a i to je jen jakýsi startovní bod, k dalšímu přetaktování, jelikož i 2,6 GHz Athlon 64 5000+ je v některých případech limitujícím faktorem. A znovu, když bude váš Athlon 64 o něco rychlejší, třeba na 2,8 GHz, tak tím lépe.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Není to vůbec jednoduchá situace, protože limity procesoru se objevují u každé hry jinak. V těch hrách, které jsou založeny na nějakém starším enginu, třeba jako je původní Half-Life 2 nebo Dark Messiah, či DOOM 3 (Quake IV) a stejně tak Lock On: Modern Air Combat, jsou vidět extrémní nároky na procesor a slabý procesor je v nich vyloženě brzdou. Můžete mít GeForce 8800 GTX, měnit rozlišení jak chcete, žonglovat mezi 1280x1024 a 1600x1200, můžete měnit detaily, zapínat a vypínat pokročilé funkce vykreslování a stejně pořád budete dosahovat stejných fps. To se změní jedině ve dvou případech. Když dáte do PC rychlejší procesor, pak grafická karta dostane možnost využít lépe svůj potenciál - jak můžete vidět z grafu. Nebo nastavíte ultra-vysoké rozlišení a maximální detaily, a pak se stane limitujícím faktorem grafika (a ne procesor). Paradoxem je, že právě kvůli tomuto problému se můžete setkat s tím, že kombinace hardwaru: GF 8800 GTX + Athlon 64 3800+ pohodlně překoná kombinací pomalejší GeForce 8800 GT + Athlon 4600+. Celá situace vlastně vznikla tak, že nová generace VGA od NVIDIE poskytuje v mnoha případech 1,5x až 2,2x větší výkon, než předchozí generace, ale na trhu není žádný nový Athlon, který by poskytl třeba jen 1,5x větší výkon než předchozí generace.

cappy

Nejnovější články