zavřít

NVIDIA zpřehlední pojmenování karet

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Protože v současném chaosu (je výkonnější GTX, GT nebo GS?) se vyzná jenom mizivé procento lidí.

Zjednodušení nabídky grafických karet s cílem přilákat širší okruh potenciálních zájemců plánuje NVIDIA. Její zástupce Roy Taylor připustil, že současný rozsah nabídky produktů je příliš komplikovaný a příliš zmatečný pro mnoho zákazníků. Dále dodal, že zjednodušení nabídky bude těžký úkol, ale je nutně potřeba, aby jejich produkty vypadaly pro zákazníky více "přátelsky". Pro současné zákazníky, které mají zkušenosti s grafickými kartami GeForce, je orientace mnohem snazší, protože zasebou mají nejeden upgrade. Ale pak je tu obrovský počet lidí, kteří naprosto netuší, jaký hardware vlastně koupit. Pak si domů přinesou nějaký běžný počítač a jsou nemile překvapeni, že na něm moderní hry nefungují. To se pochopitelně u konzolí nestane...

Roy Taylor přesně ví, o čem mluví. Jak NVIDIA postupně obměňuje nabídku, portfólio nabízených produktů se neuvěřitelně rozrůstá a komplikuje. Není žádnou vyjímkou, že jednotlivé obchody nabízejí všechny grafické karty NVIDIE, které se do oběhu dostaly za poslední dva roky. To zahrunuje GeForce 6200, 7200, 7300, 7600, 8400, 8500, 8600, 8800, 9600 a nejnověji 9800 (včetně notebookových modelů a grafických karet pro profesionály). Každá tato modelová řada pak obsahuje 2 a více verzí (GTX, GT, GS atd.) a do toho přicházejí výrobci grafických karet, kteří do chaosu ještě přidají vlastní značky a názvy. A i v tom se vyzná skutečně jenom mizivé procento hráčů.

Největší zádrhel ale nespočívá v tom, že by nebylo možné nabídku ze dne na den zjednodušit. Zkrátka udělat nějakou unifikovanou řadu a už nedělat nic dalšího. Ten problém je v tom, že podobné snahy už tu několikrát byly. No a vždy dopadly neslavně. Po zjednodušení se zákonitě musí vyskytnout nějaký objektivní důvod, proč nabídku zase rozšířit. Stačí se zamyslet nad tí, co se například stane, až NVIDIA jednoho dne neuspěje v benchmarcích? Samozřejmě zvedne frekvence u svého nejlepšího high-endového modelu o 50 MHz, udělá z něj TOP model, a zase se dostane na špičku. Co se například stane, když velký výrobce počítačů bude chtít nějaký cenově dostupný model do svých masově vyráběných počítačů? NVIDIA uzpůsobí frekvence karet tak, aby jejich produkce dosahovala co možná největší výtěžnosti a bum, je tu nový model karty a od něj odvozená nějaká mainstreamová verze.

jd

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.