zavřít

NVIDIA SLI má konkurenci: ATI CrossFire je tu

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Nedávno jsme přinesli informace o možnostech ATI Multi-Renderingu a také jsme se trochu zamýšleli o jeho možném zapojení, respektive způsobu propojení dvou grafických karet s čipy RADEON v počítači.

Dnes už máme více informací a jak si můžete všimnout na obrázku níže, ve skutečnosti nejde o nic převratného, pouze o chytré využití externího konektoru DVI. ATI vybrala pro toto řešení obchodní název ATI "CrossFire".


Grafické karty "CrossFire" bude vyrábět přímo ATI - a nikoliv nějaká externí firma, jak to bývá u normálních grafických karet běžné. Ponesou označení RADEON X850 XT CrossFire Edition, přičemž verze XT (tj. nikoliv Platinum Edition) bude stát 549 amerických dolarů. Je třeba mít na paměti, že RADEONy ve verzi CrossFire musí být v počítači vždy použity jako hlavní (Master), zatímco jako vedlejší (Slave) může být použit jakýkoliv PCI-Express RADEON X850 XT Platinum Edition, či RADEON X850 XT, či RADEON X850 PRO. S odstupem času bude k dispozici i RADEON X800 XL CrossFire Edition, se 256 MB V-RAM (za 299 dolarů), ale také jeho 128 MB verze (za líbivých 249 dolarů).

ATI na svém novém řešení pracovala více než dva roky (zejména protože samotné získání patentu trvalo 2,5 roku) a nyní ho propaguje jako rychlejší a výkonnější, než konkurenční NVIDIA SLI. Například podle informace na serveru TheInquirer jsou výsledky získané v rozlišení 1600x1200 bodů, se zapnutým 4X FSAA a 8X AF, na AMD Athlon 64 s 1GB DDR 400 paměti, pro 2x ATI RADEON X850 XT CrossFire vs. 2x 6800 Ultra ve SLI, příznivější v benchmarkovacím programu 3D Mark 2005 o 10 procent, ve hře Splinter Cell o 30 procent a o více než 60 procent v Need for Speed: Underground 2. Prozatím tato čísla není možné ověřit z nezávislého zdroje a bohužel chybějí i další podstatné informace, týkající se například spotřeby nebo kompatibility se současnými nejpopulárnějšími herními tituly. Oficiální ohlášení ATI CrossFire se očekává v nejbližších dnech.
zdroj: TheInq

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.