zavřít

NVIDIA PhysX a SLI - jak to funguje?

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Jeden čip zpracovává pouze grafiku a druhý jenom fyziku, takže vaši starou kartu po upgradu nemusíte vyhazovat.

K provozování PhysX pomocí SLI potřebujete následující věci. Nějakou GeForce 8, 9 nebo GTX 200 grafickou kartu, s alespoň 256 MB video paměti. Ovladače ForceWare 177.79 a ovladače pro PhysX NVIDIA 8.07.18, které budou k dispozici od úterý 12.srpna. Pro současné hry také poslední PhysX patch. Pokud tohle všechno máte, musíte ještě zapnout fyziku ve PhysX kontrolním panelu.
Pro zpracování fyziky má NVIDIA dva módy. Mód nazvaný jako konvenční SLI (conventional SLI mode nebo také performace mode, či SLI on) a více GPU mód (multi-GPU mode). V první případě si obě karty rozdělují práci, první počítá jeden snímek a druhá ten následující, a to tak, že zpracovává fyziku i grafiku.

V tom druhém případě, při multi-GPU, jeden grafický čip zpracovává pouze grafiku a druhý jenom fyziku. Výhoda tohoto módu spočívá v tom, že je možné mixovat různé typy grafických karet. Dejme tomu GeForce 8800 GTX může být použita na fyziku a novější GTX 260 zase na grafiku. V tomto případě nemusí mít základní deska ani čipset podporu SLI. Podmínkou jsou vlastně jen dva PCI-Express sloty.

V budoucnu pak budou k dispozici i ovladače, které zvládnou 3-way SLI, kdy dvě grafické karty budou zpracovávat grafiku a zbylá potom fyziku. Další vlastností pak má být asymetrické multi-GPU, včetně toho, že fyziku bude moci zpracovávat grafický čip přímo v čipsetu (integrované řešení). NVIDIA ale tento způsob přímo nedoporučuje, protože integrované grafické čipy svým výkonem nemusejí stačit.

Zajímavá informace je, že PhysX stále využívá procesor (CPU) k některým operacím/výpočtům, což je dáno a rezultuje z architektury každého PC. Tím pádem upgrade procesoru může přispět k určitému zvýšení výkonu v PhysX a nejlepšího výsledku by mělo být dosaženo na PC s vyváženou konfigurací, tj. pokud je adekvátně silný procesor a k tomu adekvátně rychlá (ne příliš pomalá) grafická karta.

SOUVISEJÍCÍ ĆlÁNKY:
Vliv PhysX na dřevěný plot v Advanced Warfighter 2
Seznam her s podporou NVIDIA PhysX
NVIDIA kupuje Ageiu: evoluce herní fyziky - téma
Benchmarky PhysX fyziky na NVIDIA kartách
Unreal Tournament III s NVIDIA PhysX - video
PhysX softwarově i na GeForce 8

zdroj: FiringSquad

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.