nVidia - Leuppova nejčernější noční můra?
zdroj: Archiv
Hardware

nVidia - Leuppova nejčernější noční můra?

13. 8. 2003 18:18 | autor: Redakce Games.cz |

Alexe Leuppa (BIO) asi nemusím našim stálým čtenářům představovat.

Jméno tohoto posledního prezidenta a výkonného ředitele 3Dfx se zapsalo do historie hardwarové 3D akcelerace, které 3Dfx dominovala od roku 1996. Bohužel, v případě Leuppa to nebyl zápis příliš šťastný. Neboť přišel do 3Dfx až v době, kdy se firma vinou dřívějších manažerských chyb neodvratně potápěla. Dnes už se asi nedozvíme, zda podvody na investory dělal vědomě, ze zoufalství, a nebo ho Scott Sellers, zakladatel 3Dfx, tahal celou dobu za nos. Stejně tak jako spoustu jiných lidí. Ať tak nebo tak, 3Dfx už Leuppova snaha nezachránila a tak byla nakonec převálcována a posléze odkoupena konkurenční nVidií.

Zvětšit zdroj: Archiv Dnes je Alexx Leupp ve vedení společnosti Atsana Semiconductor, zabývající se vývojem tzv. "media procesorů". To jsou čipy pro bezdrátovou interaktivní video komunikaci. Využívají se v přenosných telefonech a jiných zařízeních a slouží k přehrávání videa a zvuku. Starají se o multimediální zprávy atd. Cílem dalšího vývoje je zvýšit jejich výkon a snížit jejich spotřebu.

Je tu ale jedna nepříjemnost. A pro Leuppa asi dost podstatná nepříjemnost. Paradoxně je opět její příčinou nVidia, která v poslední době razantně expanduje a stále hledá nové příležitosti pro svůj další rozvoj. A kromě toho, že se rozhodla (k mému naprostému úžasu) vyvinout čipovou sadu pro procesory Transmeta, tak 4.8.2003 koupila za 70 milionů dolarů společnost MediaQ. Ta je, bohužel, jedním z hlavních konkurentů Atsany. Tím se také stalo, že Leupp bude mít proti sobě opět nVidii. Ovšem dnešní nVidii s vybudovaným zázemím a obrovskými finančními zdroji. Zvětšit zdroj: Archiv

Přitom i dřívější šance Atsany na přežití vypadaly bídně. Především proto, že se jedná o velmi mladou firmu, která v současné době nabízí jenom jeden produkt, media procesor J2210. V porovnání se svojí konkurencí, která nabízí celou paletu produktů, je na tom tedy neporovnatelně hůře. Stane se tak nVidia Leuppovou nejčernější noční můrou? Uvidíme. Na poli, kde se především soupeří o cenu a výkon se může stát cokoliv a J2210 není špatný čip.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Nejnovější články