zavřít

Nová konzole Atari bude mít starší APU od AMD

Android PlayStation 4 Windows MAC Xbox One Linux Switch

- Hardware autor: Jiří Svák Komentáře: 0

Technické specifikace nové konzole Atari VCS, dříve označované jako Ataribox, byly včetně podrobností zveřejněny na stránkách crowfundigové kampaně. V rozhovoru na Medium.com navíc systémový architekt Rob Wyatt prozradil, že konzoli čeká před vydáním ještě poměrně výrazný upgrade operační paměti. Jaký výkon tedy můžeme očekávat?

Konzole Atari VCS je pokusem o návrat věhlasné značky na pole herního hardware. Zařízení by mělo být „správně retro“, ale zároveň nabídnout moderní funkce a hlavně otevřenost, kterou cílí na zástupy geeků. Více o připravované konzoli si můžete přečíst ve článcích Patrika Hajdy:

Podle aktualizovaných informací na Indiegogo bude jádrem celého systému procesor AMD řady Bristol Ridge, konkrétně čtyřjádrový model A10-9630P. Čip byl uveden na trh v roce 2016 ještě na 28nm výrobním procesu, jedná se tak o předchůdce nynějších APU Ryzen. Podle oficiálních specifikací AMD by měl procesor dosahovat frekvence až 3,6 GHz, v Atari VCS však bude taktován o 300 MHz níže.

Celé APU by mělo spotřebovat 35–45 W. Samotný čip A10-9630P je konfigurovatelný až k 45 W TDP, s ucházející konstrukcí konzole by tak celkový výkon APU nemusel být ani tolik „přiškrcený“.

Atari VCS

Atari VCS mělo mít původně 4 GB operační paměti DDR4, z rozhovoru s vývojářem ale vyplynulo, že se chystá její zdvojnásobení. Nově by tak konzole měla mít 8 GB RAM DD4 s taktem 2400 MHz. Na rozdíl od konkurenčních konzolí, které si část kapacity rezervují pro systém, by mělo být celých 8 GB plně přístupných uživateli. Paměť je unifikovaná, to znamená, že slouží jako operační i grafická zároveň.

Co se grafického jádra týče, APU má integrovanou grafiku AMD Radeon R5 s 384 stream procesory na taktu až 800 MHz. Zajímavé je, že Rob Wyatt v rozhovoru označuje čip jako Radeon R7. Ten však má 512 stream procesorů na taktu až 900 MHz a vyskytuje se pouze ve vyšších řadách Bristol Ridge. Nabízejí se tak tři možnosti: buď je procesor v konzoli upraven na míru, nebo jsou v tabulce na indiegogo ještě staré údaje, anebo se vývojář spletl a jedná se opravdu o běžný Radeon R5.

Srovnání teoretického výkonu GPU herních konzolí (v TFLOPS)
Atari VCS Xbox One Xbox One S PS4 PS4 Pro Xbox One X
0,614 1,3 1,4 1,84 4,2 6

Teoretický výkon grafické části by měl dosahovat 614 GFLOPS, tedy 0,614 TFLOPS, což je hodnota asi poloviční oproti původní konzoli Xbox One. Je ale třeba zdůraznit, že se jedná o hrubá teoretická čísla, která přímo nevyjadřují herní výkon.

Atari VCS navíc nemá stejné ambice jako „velké“ konzole. Má jít o zařízení napodobující původní Atari 2600 schopné provozovat retro a indie hry, na nějaké AAA tituly v Atari necílí. Výhodou konzole má být především otevřenost. To podle Atari znamená, že jako výrobce nebude bránit v softwarových úpravách konzole. Pokud budete chtít na zařízení provozovat jiný systém, než je ten oficiální, máte možnost (tedy za předpokladu, že jde o OS na bázi Linuxu, na němž je konzole postavena). Atari tak vychází vstříc komunitě hračičků a tweakerů, kteří by si s konzolí chtěli vyhrát. Otázka je, jestli to bude společně s nabídkou nostalgických her stačit na přilákání davů.

Tagy: AMD Atari Ataribox Atari VCS AMD APU AMD Bristol Ridge Radeon R7

Zdroje: Indiegogo,Medium

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.