Máte námět či připomínku? Napište nám
Microsoft brzdí obavy z DirectX 10.1
zdroj: Archiv
Hardware

Microsoft brzdí obavy z DirectX 10.1

16. 8. 2007 7:07 | autor: Redakce Games.cz |

Microsoft vyvrací fámy o nepoužitelnosti současných DX10 karet s příchodem drobné revize a vysvětluje detaily.

Před několika dny se internetem prohnala zpráva, že chystaný update DirectX 10.1 má obsahovat některá vylepšení pro větší kvalitu 3D renderingu. Všechny ale vyděsila následná zpráva z magazínu Inquirer, že tato verze DirectX údajně nemá být zpětně kompatibilní se současným DirectX 10 hardwarem. Kdyby se to potvrdilo, pak by to znamenalo, že by majitelé současných grafických karet typu GeForce 8 nebo Radeonu HD nemohli využít vlastností DirectX 10.1, pokud je nějaká budoucí hra bude mít (a museli by pro takovou hru pořídit zase o něco modernější hardware s podporou DirectX 10.1).
Představitelé Microsoftu se teď snaží tyto obavy zmírnit. Například Sam Glassenberg pro Next-Gen prohlásil, že DX10.1 je jenom standardní revize DX10, která trochu rozšiřuje funkce hardwaru. Podporu pro žádný hardware dle něj neodebírá. Zároveň připomněl, že Microsoft to samé udělal už s DirectX 9, když do něj přidal další vlastnosti, aby tím životnost tohoto API o něco prodloužil. Jde o úplně normální a přirozený vývoj, který je v konečném důsledku vždy pozitivem pro hráče, kteří ho ani nemusí postřehnout.

Zvětšit zdroj: Archiv

S DirectX 10.1 se tedy stanou dostupné některé nové vlastnosti API - alternativa těch současných v DX10, která např. mírně vylepší kvalitu 3D renderování a pak teoreticky tyto vlastnosti mohou fungovat pouze na novém hardwaru (=teprve chystané grafické karty). Pokud je však vývojáři budou chtít použít, musí dle Microsoftu povinně podporovat všechny funkce DX10, tedy i ty základní z původního DX10. Glassenberg ostatně ani neočekává, že by kvůli takovému drobnému updatu někteří tvůrci chtěli přijít s nálepkou "Tahle hra je pouze pro DX10.1". Také ujistil veřejnost, že všechny hry plánované na příští roky budou čím dál lépe využívat současný DX10 hardware. Co se však navzdory některým spekulacím ohledně WinXP nijak nemění, je fakt, že DirectX 10 zůstane i nadále určen pouze pro Windows Vista, neboť je postaven na jeho novém řešení ovladačů.
zdroj: Next-Gen

cappy

Nejnovější články