zavřít

Jaké nové čipy ATI a NVIDIA přinese rok 2005?

Windows

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Grafické čipy NVIDIA se zbrusu novou architekturou se neobjeví dříve, než na konci roku 2005.

Tvrdí to investiční poradenská společnost Goldman Sachs. To by mohlo dát jisté šance ATI Technologies, neboť ta plánuje uvést novou architekturu R520 již na jaře nebo v polovině roku 2005. Goldman Sachs zároveň říká, že tržní podíl mezi ATI a NVIDIí se v tomto roce příliš nezmění, i když k drobnému posunu rozložení sil by dojít mohlo.
V současné době je jediným ohlášeným čipem NVIDIE NV47, který bude mít vylepšenou architekturu GeForce 6, s 24 renderovacími cestami v jádře. NV47 bude s největší pravděpodobností uveden na trh někdy na jaře 2005, ještě před R520 od ATI. Není jasné, jestli NV47 bude výkonnější než R520. S 24-mi renderovacími cestami by ale mohl být velmi konkurenceschopný. NVIDIA má v současné době technologický náskok a praktické zkušenosti s podporou Pixel a Vertex Shaderů verze 3.0. V podstatě jí stačí současnou architekturu ladit a drobně vylepšovat. Situace kolem NV50 je však stále nejasná. Podle některých zdrojů byl vývoj tohoto čipu úplně zrušen nebo odložen na neurčito, ale nikdo z NVIDIE se k tomu nevyjádřil a tuto informaci ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.

V táboře ATI už mají v podstatě jasno. Zcela nová architektura R520 je hotova. Její vzorky byly na konci minulého roku poslány do továren TSMC, kde se v těchto dnech testuje výtěžnost výroby a připravuje masová výroba. Výtěžnost ostatně bude klíčovým rizikem při produkci R520. 0,09 mikronový proces TSMC zatím nevyužívá pokročilých technologií, jako je Low-K. Zatím byl dostupný jenom u 0,13 mikronového procesu, ten je však z ekonomického hlediska méně výhodný. ATI se s tímto problémem potýkala celý minulý rok a některé dříve uvedené čipy nakonec musela úplně zrušit, protože se ukázalo, že je ve skutečnosti nedokáže vyrobit. Čip R520 bude mít určitě více než 160 milionů tranzistorů (bohužel přesná, ale ani přibližná velikost není známa) a taktovací frekvence okolo 540 až 550 MHz (nebo vyšší).

zdroj: X-BitLabs

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.