zavřít

Jak to vypadá, když Intel hraje druhé housle

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Chcete vědět jaký procesor je v současné době nejvýkonnější a tudíž nejlepší pro moderní počítačové hry? Která platforma? Intel nebo AMD? Inu, hloupý dotaz.

Takže s hloupými dotazy honem rychle skončíme a jdeme na věc. Aktuální srovnávací test 28 procesorů AMD a Intel (v poměru 12/16), jak s jedním, tak dvěma jádry, mají na X-BitLabs. Popis zvolených testovacích konfigurací je následující. Sestavu pro procesory Intel tvořila (slušná) základní deska ASUS P5WD2 Premium pro Socket LGA775 s čipsetem Intel 955X Express (cena bratru 7000,- Kč), k tomu (neméně slušné) paměti DDR2-800 Corsair CM2X1024-6400 PRO (s LED diodami) o velikosti 2048 MB a zapojené dvoukanálově (cena 12000,- Kč).

U AMD to byla základní deska výrobce DFI, konkrétně model LANParty UT NF4 Ultra-D (což také není žádné Béčko), se Socketem 939 a s čipsetem NVIDIA nForce 4 Ultra (cena 4500,- Kč) a k tomu paměti DDR400 Corsair CMX1024-3500LLPRO o velikosti 2048 MB (cena 11000,-Kč), zapojeny rovněž dvoukanálově. Smyslem bylo, ponechat v systému jednu grafickou kartu GeForce 7800 GTX (17000,- Kč) a v jednotlivých konfiguracích měnit akorát procesory. Tím se dosáhlo maximální možné objektivity. Pro hráče pak platí, že čím výkonnější je grafická karta, tím výkonnější k sobě potřebuje procesor. Neboť je zřejmé, že procesor je zodpovědný za přípravu dat (pro grafickou kartu) a ta těžko může něco spočítat, když jí to procesor nepošle. Kombinace extra rychlého procesoru a pomalé grafické karty (a opačně, tj. kombinace extra pomalého procesoru a rychlé grafické karty), je řešení silně neefektivní, plýtvající (vašimi) finančními prostředky.


Testováno bylo ve hrách Battlefield 2, F.E.A.R., Serious Sam 2, Quake 4 a Call of Duty 2 a to v takovém rozlišení, aby výsledky příliš neovlivňovala grafická karta (640x480, 800x600, ale pokud má GFX velkou výkonnostní rezervu, může být i v 1024x768). A jak to dopadlo? Tyto herní testy potvrdily, že procesory AMD Athlon 64 nemají konkurenci. Super architektura, super výkon. Zdá se, že pro hry snad nemůže být nic lepšího. Tedy, ne že by procesory Intel podávaly špatné výkony. To ne. Zahrajete si na nich v podstatě královsky, s dostatečnou rezervou fps. Ale místy dostávají od AMD tak na frak, že to je až k neuvěření (viz třeba graf z Battlefield 2). Další komentáře myslím netřeba.
zdroj: X-BitLabs

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.