Máte námět či připomínku? Napište nám
Jak poběží Half-Life 2 na Athlonu 64?
zdroj: Archiv
Hardware

Jak poběží Half-Life 2 na Athlonu 64?

11. 2. 2004 14:14 | autor: Redakce Games.cz |

Co má větší budoucnost ve hrách? Hyperthreading nebo 64-bitové instrukce? Nebo snad SSE3? Která z těchto technologií bude mít větší přínos? Před časem si Gabe Newell z Valve našel čas a odpověděl na otázky, které mu zaslali hráči prostřednictvím stránek HalfLife2.net.

Z rozhovoru se vyklubalo mnoho zajímavostí o samotné hře a řeč mimojiné přišla i na Athlon 64 a 64-bitové výpočty vůbec. Gabe napřed vysvětlil, jak pro vývojáře budou 64-bitové instrukce užitečné, že odstraní limity spojené s adresováním paměti atd. Na přímou otázku, jestli očekávaný hit Half-Life 2 bude mít nějaké speciální optimalizace pro 64-bitové proceosory, tehdy odpověděl: Ano a předpokládám, že hra v 64-bitovém módu poběží asi o 30 procent rychleji, než na stejně taktovaném procesoru v módu 32-bitovém. Uvedení této verze hry však závisí na Microsoftu a na tom, jestli v té době budou k dispozici 64-bitová Windows XP.

zdroj: Archiv V praxi to znamená, že pro tak náročnou hru mohou být 64-bitové instrukce Athlonu 64 značným přínosem. Při předváděčce na výstavě E3, z níž bylo pořízeno i video, totiž ranná verze Half-Lifa běžela na procesoru Pentium 4 Northwood 2.8 GHz v kombinaci s Radeonem 9800 "pouze" 60 snímků za sekundu, přičemž antialiasing a anizotropní filtrování bylo vypnuto. Nějakých pár procent výkonu navíc plynoucích pouze z výhody 64-bitů by se tedy hodilo. Pokud mě paměť neklame, je to po UT2004 v pořadí už druhá hra, u které se už od počátku počítá také s 64-bitovou verzí, ale to bychom předbíhali.

Naopak Gabe Newell ve zmíněném rozhovoru nepředpokládal, že by technologie hyper-threading, která je momentálně doménou Intelu (v Athlonu 64 je přítomna rovněž, nicméně je vypnuta), přinesla Half-Life 2 nějaké zrychlení, naopak by ho mohla zpomalit. Budoucnost hyper-threadingu tedy nejspíše leží někde jinde a her se tato technologie příliš nedotkne. A jak to bude s instrukcemi SSE3? Prozatím jsou doménou Intelu, který do nich vkládá velké naděje. Do Prescottu byly přidány na přání velkých softwarových společností a mají v budoucnu zajistit těmto procesorům nárůst výkonu až 37 procent ve specifických aplikacích - jako je například editace videa a pod. Tak to alespoň tvrdí reklamní slogan.

cappy

Nejnovější články