Máte námět či připomínku? Napište nám
HW news - WD 100 GB, procesory VIA
zdroj: Archiv
Hardware

HW news - WD 100 GB, procesory VIA

22. 10. 2001 17:17 | autor: Redakce Games.cz |

S úsměvem vzpomínám na dávné časy, kdy můj tenkrát fungl nový harddisk, schopný pojmout 540MB, byl naprostou špičkou, kterou mi záviděli všichni v okolí.

Teď mám v počítači 10GB a není den kdy bych neklel jak dlaždič kvůli tomu jak je to zoufale málo. Pro ty, které trápí stejný problém, by aspoň na chvíli mohl trable vyřešit nový EIDE harddisk WD-1000BB-SE o kapacitě 100GB, který před nedávnem uvedla na trh firma Western Digital. Plotny tohoto harddisku se otáčí rychlostí 7.200 ot/min a harddisk obsahuje 8MB buffer, což je v této kategorii číslo dost nevídané, tato hodnota by se dala očekávat spíš u lepšího SCSI hardisku, konvenční EIDE disky mají buffer většinou mezi 1 až 4 MB. Disk se již prodává, sehnat ho můžete například přímo od WD a to za $379.

Procesory od VIA
Opět na mikroprocesorovém fóru v San Jose odkryla firma VIA některé detaily týkající se jejích budoucích plánu na poli mikroprocesorů. A nutno říct, není toho zrovna málo a vypadá to, že VIA dává najevo, že by jí tradiční producenti procesorů měli brát velice vážně. Jak možná víte, VIA nyní nabízí 3 typy procesorů C3 a to procesory založené na jádrech Samuel (C5A) a Samuel 2 (C5B), které jsou vyráběny 0.15 mikronovou technologií a pak procesory založené na novějším jádru Ezra (C5C), vyráběné 0.13 mikronovou technologií, které by měly v příštím roce dosáhnout frekvence 1GHz. Toto jádro bude v příštím roce trochu vylepšeno a vznikne tak jádro Ezra-T (C5M) a posléze přijde na řadu modifikace tohoto jádra, C5N, která bude za použití mědi vyráběna 0.13 mikronovou "copper interconnect" technologií. Důsledkem těchto změn by mělo být dosažení 1.2GHz někdy uprostřed příštího roku.

Hlavní novinkou je ale plánované uvedení zbrusu nového jádra C5X také někdy uprostřed příštího roku. Toto jádro by mělo mít daleko vyspělejší architekturu, celá pipeline se bude oproti staré skládat z 16ti "úrovní" (stará má 12), což by podle slov firmy mělo umožnit dosáhnout až 1.5GHz bez nutnosti přechodu na vyspělejší výrobní technologii, bude vylepšena efektivita ALU (aritmeticko logická jednotka, provádí výpočty v oboru celých čísel a logické operace) a FPU (floating-point jednotka, výpočty v plovoucí desetinné čárce), která nyní pracuje na poloviční frekvenci, než na které pracuje CPU, což by se mělo změnit a FPU by měla pracovat na plné frekvenci CPU. Dále bude přidána nová MMX jednotka a 2 SSE jednotky, L1 cache bude zmenšena na 64kB a L2 cache zvýšena na 256kB. VIA veří, že tento procesor bude tak výkoný, že uvede i jeho odlehčenou verzi, (takže něco podobného jako je intelovský Celeron a Duron od AMD) která bude nést kódové označení C5XL. Co se týče odlehčení, bude toto jádro ochuzeno o jednu SSE a jednu MMX jednotku a L2 cache bude snížena na 64kB.

Do roku 2004 se tedy budou produkovat procesory založené na těchto jádrech, ale právě na začátku roku 2004 chce VIA vstoupit i do kategorie high-end kde zatím kraluje Intel a AMD a proto bude uvedeno nové jádro CZA, které bude postaveno na architektuře podobné intelovskému Pentiu 4, dokonce bude mít i stejnou infrastrukturu a podle slov firmy bude možno tyto procesory používat v základních deskách určených pro Pentium 4. V té době již se budou procesory založené na tomto jádru vyrábět 0.10 mikronovou technologií a první modely budou startovat na frekvenci 2GHz. Nechme se překvapit...

Zvětšit Krátce:
Vypadá to, že už i v Evropě se co nevidět objeví základní desky založené na čipsetu nForce, produktu firmy nVidia. Mezi prvními výrobci jsou například Asus a Microstar(MSI) *** Jestli máte rádi firmu nVidia, můžete je podpořit dalším zlaťákem do jejich kapsy a to přímo v jejich internetovém obchodu. Co všechno se tam dá koupit nastiňuje obrázek, který by se měl válet někde tady okolo :))

Články, linky atd:
Tweakování zvukárny a repráků
Jak přetaktovat AthlonXP
Jak postavit high-end herní mašinu
The Fanbus - pro overclockery
Windows XP - jak zvýšit výkon tweakováním ACPI

brko

Nejnovější články