Máte námět či připomínku? Napište nám
HW news - nVidia nForce deska, DirectX v8.1
zdroj: Archiv
Hardware

HW news - nVidia nForce deska, DirectX v8.1

11. 11. 2001 17:20 | autor: Redakce Games.cz |

Na americkém trhu se objevila první základní deska s čipsetem nVidia nForce a to MSI K7N420 Pro...

Na americkém trhu se objevila první základní deska s čipsetem nVidia nForce a to MSI K7N420 Pro. Je postavena na čipsetu nForce 420D, podporuje architekturu TwinBank, poskytující 128bitový přístup do DDR paměti a obsahuje APU (Audio Processing Unit). Dále tu jsou 3 DIMM sloty, 1 AGP slot, 1 CNR slot a 5 slotů pro karty na sběrnici PCI, co se týče USB, využít můžete až 6 portů. Grafiku obstarává integrovaná GeForce2 MX a integrována je i síťová karta. Popisovaná deska stojí v amerických obchodech mezi $185 a $200. Tato deska je první, nicméně další motherboardy od jiných výrobců na sebe nenechaji dlouho čekat.
DirectX v8.1 Final
Po nějakém tom čekání a beta verzích je tu nová finální verze především herního API, DirectX v8.1 z dílen Microsoftu. Vylepšení by se měla skoro jako vždy týkat rychlosti, dále byla přidána podpora nových her, po zadu nezůstává ani audio, kde se vylepšení týkají například prostorového zvuku a byla obsažena i podpora nových joysticků, volantů či gamepadů připojovaných přes USB. K dispozici jsou verze pro všechny operační systémy kromě Windows 95, na které nová DirectX nejdou nainstalovat, podle slov MS musí uživatelé Win95 zůstat u předchozí verze - DirectX v8.0a. Microsoft to zdůvodňuje tím, že nejnovější hry, vzhledem k jejich čím dál tím větší realističnosti, kladou také čím dál tím větší nároky na hardware i operační systém, přičemž Win95 jsou z hlediska podpory nového HW i i software systémem pomalu dosluhujícím. Nemožnost instalace DirectX v8.1 na Win95 ale samozřejmě neznamená to, že uživatelé tohoto systému si již žádné nové hry nezahrají, aspoň prozatím by všechny měly stejně dobře běžet na předchozí verzi - DX.v8.0a.

Další věcí je to, že uživatelé WindowsXP DirectX v8.1 instalovat nemusí jelikož tato verze je v jejich systému již obsažena. Ale nebudu už zdržovat, takže můžete sosat 11 MB nebo 7 MB zde:

pro Win98, Win98SE, WinMe:pro anglické Windows - pro české Windows
pro Win2000:pro anglické Windows - pro české Windows
Ti, kdo používají jinou jazykovou verzi Windows, nemusí zoufat, jelikož nová verze DirectX je z angličtiny, pokud jsem to dobře počítal, přeložena do 14ti jazyků a tu pravou pro jejich systém vyberou zde. Dále se můžou hodit odpovědi na často kladéne dotazy ohledně instalace, které najdete tady

Krátce:
Firma AMD oznámila, že na druhou polovinu roku 2003 plánuje uvedení procesorů pro mobilní PC, založených na 64-bitové architektuře Hammer. *** Podle sajty The Inquirer chystá Intel na 27. leden odtučňovací kůru pro ceny svých procesorů Pentium 4. Detailní info o konkrétních číslech najdete zde. *** Výrobce harddisků, firma Seagate, bez uvedení bližších detailů oficiálně oznámila, že se jí podařilo zdolat pomyslnou hranici 100 gigabitů na čtvereční palec. V důsledku by to mohlo znamenat například 3.5 palcovou plotnu o kapacitě 125GB což je notný skok oproti současným rekordům, pohybujícím se na hranici 40 gigabajtů. Ovšem na uvedení této technologie do sériové výroby si určitě budeme muset nějakou tu dobu počkat.

Recenze HW:
recenze grafické karty MSIStarforce 822 (GeForce3)
recenze základní desky Abit KG7-R
recenze základní desky Soyo K7V Dragon +
recenze mobilního 20GB harddisku BUSlink USB

Ovladače, užitečné prográmky:
Multires.v1.38(freeware) - malá utilitka pro nastavení obnovovací frekvence/rozlišení pro win9x/me/nt4/2k/xp
CPUCool.v7.0.3(shareware) - sledování teploty procesoru a harddisku, softwarové chlazení procesoru atd.

Články, zajímavosti, návody atd:
Srovnání výkonů ovladačů nVidia Detonator v5.32 až v21.85

brko

Nejnovější články