HW news - chystá se grafická revoluce ?
zdroj: Archiv
Hardware

HW news - chystá se grafická revoluce ?

21. 12. 2001 13:29 | autor: Redakce Games.cz |

Na grafické frontě klid.

Tak by se dala popsat současná situace na poli nejvýkonějších grafických karet (nepočítám high-end pro profesionály). nVIDIA a ATI si spokojeně bez větší konkurence vydávájí nové verze svých GPU, Matrox má sice velmi kvalitní profesionální, ale přeci jenom ne dost rychlé karty na hry a už tak malou konkurenci nVIDIA ještě k tomu utlumila koupí 3dfx, legendárního to "vynálezce" opravdu výkonných grafických akcelerátorů, bez kterých by dnes asi počítačové hry nebyly tak realistické a populární. Jak to vypadá, nic nenasvědčuje tomu, že by klidné vody 3D akcelerace mohl někdo pořádně rozvířit. Zdání, jak má ve zvyku, asi opět klame...
BitBoys strikes again... tentokrát snad úspěšně
Hodně nadějí je vkládáno do řešení chlapíků, říkajících si BitBoys, kteří již dlouho vyhrožují, že jejich GPU, nazvané Glaze3D, a původní technologie XBA (Xtreme Bandwidth Architecture) rozmázne šmahem konkurenci, bohužel zatím - a to už pěkných pár let - zůstalo jen u slibů a hypování, takže se nutně nabízí otázka, jestli BitBoys nejsou jen sice velice talentovaní inženýři, ale bez schopnosti uvést na trh hotový produkt.

BitBoys již měli čip dokonce hotový, nicméně setkali se s velkými problémy s převodem jejich architektury z papíru "do křemíku", tzn. vzdali výrobu, jelikož byla příliš obtížná. Nicméně pokračovali a podle nejnovějších zpráv je možné, že v brzké době se my, kteří těmto chlapíkům věříme, konečně dočkáme, protože podle zvěstí mají BitBoys opět návrhy hotovy a opět zkouší jak poběží realizace jejich architektury v továrně. Podle slov BitBoys je prý výroba velmi náročná, dokonce by si prý nezadala s produkcí procesorů. O jméně nového čipu se nezmiňují, nicméně mají zaregistrováno několik obchodních značek, mezi nimi např. Avalanche (Lavina). A proto se už teším a doufám, že brzy budu moci jako titulek HW news použít "BitBoys se valí do Prahy" :)) Mimochodem na konci dnešních hw news najdete odkaz na rozhovor s jedním z těchto "bitových chlapců".

Talon Graphics Corp. - další ATI / nVIDIA killer?
S výše uvedeným textem souvisí i další zpráva. Shodou okolností se totiž v době, kdy se opět děje něco kolem BitBoys, objevila další zajímavá novinka s daným tématem úzce související. Jedná se o vznik nového souputníka současných králů 3D akcelerace - firem ATI a nVIDIA. Ryan Warner a Josh Anderson, kteří firmu založili, se nechali slyšet, že neuvedou žádné detaily ani o firmě ani o jejich připravované grafické kartě, kromě toho, že jejich GPU vytře konkurenci zrak. (doslova z originálu "blow any competitor out of the water"). Zmínění zakladatelé firmy také prohlásili, že potřebují čas na vývoj, jelikož návrh není hotový, nicméně z ničeho prý nezačínají, základní design je už hotov. Další kusé informace prozrazují, že nová grafická karta by se měla jmenovat Apocalypse a na trhu by se měla objevit do dvou let.

Nezapomínejte na nás - Matrox
Zvěstí je najednou jak hub po dešti. Podle jednoho člověka, údajně zaměstnance firmy Matrox, je ve fázi testování potencionální velké překvápko. Snad mají firmy nVIDIA a ATI překvapení rády :))

Takže shrnuto: teoreticky nás čeká velmi zajímavé období, otázkou jako vždy zůstává, jak to s velmi neskromě hypovanými produkty bude v praxi. A to se týká jak datumu uvedení, tak jejich skutečného výkonu a konkurenceschopnosti. Potencionálně nejbližší nadějí na zbrusu novou kartu dávájí BitBoys, bohužel kvality jejich čipu známe stále jenom z papíru a tiskových prohlášení. Brzy se ale možná dočkáme a jak to dobře vystihl jeden komentář, který sem četl na internetu: BitBoys sklidí buď obrovský potlesk nebo ještě větší výsměch. Nezbývá než držet všem palce, oživení poklidného akceleračního odvětví by jistě zajímavě zamíchalo kartami a nepochybně, ať už by se dělo cokoli, nejvíc těžit ze vzniklé situace budou zas a jenom hráči ;)

Krátce:

  • Další nepotvrzená informace: na začátek roku se prý nVIDIA chystá na uvedení GeForce3 Ultra, taktované na 300MHz. Vylepšení se prý dočkal i vertex shader a výroba je založena na technologii 0.13mikronu. Na léto je prý plánována GeForce3 MX
  • A ještě jedna: nVIDIA prý do budoucna uvažuje o podpoře 64bitové barevné hloubky. zdroj (nyní max 32bit)
Články, zajímavosti, návody atd:
rozhovor s Kirkem Leitchem, BitBoys
rozhovor s Davidem Kirkem, šéfinženýrem firmy nVIDIA

brko

Nejnovější články