zavřít

HDR v akci s AA a na RADEONu X1800/1900

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Testů RADEONu X1800, potažmo RADEONu X1900 je nespočet.

zdroj: Archiv

Několikrát jsme se jim v minulosti věnovali. Není ani sporu o tom, že RADEON X1900 XTX je v současné době nejvýkonnější grafickou kartu pro 3D hry. Otázka je, ja¨k si poradí se zapnutým HDR (High Dynamic Range barvy) a navíc v kombinaci s vyhlazování (změkčováním) zubů v obrazu. Algoritmy ATI pro antialiasing v kombinaci s pro ně přizpůsobenou architekturou čipů jsou v kvalitě přibližně srovnatelné s technikami, jaké využívá NVIDIA, ale jsou s minimálním dopadem na výkon. Zapnutí 4x antialiasingu se tak na výkonu prakticky neprojeví, zejména pak na CrossFire.
HDR dává vyniknout plnosti barev a zvýrazňuje světelné efekty. Jde techniku, kterou využívá (a do budoucna bude využívat) stále více her. Far Cry, Splinter Cell: Chaos Theory, The Elder Scrolls 4: Oblivion, Half-Life 2 a další. Různé hry využívají různé techniky, jak HDR docílit, přesto je HDR nesmírně náročné na výkon. Plus, HDR není kompatibilní s některým druhy AA (jako třeba MSAA, multi-sampling AA), což rezultuje v artefakty v obraze. A navíc kombinace AA+HDR může být na řadě běžných grafických karet zabijákem výkonu. O tom, jak je to na kartách ATI RADEON X1900 XTX, ATI RADEON X1900 XT, ATI RADEON X1800 GTO, ATI RADEON X1800 XT 512 MB a RADEON X1900 GT pojednává recenze na FiringSquad.

zdroj: Archiv

Jako benchmarky byly zvoleny hry TES4: Oblivion a Far Cry. Výsledkem je, že se zapnutým HDR + 4xAA + 8xAF se dá na všech zmíněných kartách bezproblémově provozovat pouze Far Cry. I na RADEONu X1800 GTO, a to do rozlišení 1600x1200. To je O.K. Stejná karta sice zvládne i Oblivion, ale jen ve venkovních lokacích (do rozlišení 1024x768 bodů). V oblasti lesů přestane vyhovovat. Výkon jí spadne pod 30 fps. Ostatně, při HDR + 4xAA + 8xAF má ve stejném prostředí (lesy) problémy i RADEON X1900 GT a v 1600x1200 spadnou pod hranici kolem 30 fps úplně všechny zmíněné grafické karty. Včetně X1900 XTX. Holt Oblivion na max + HDR + AA + AF, žádná slast.
zdroj: FiringSquad

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.