zavřít

Další Androidí konzole uspěla na Kickstarteru

Android

- Hardware autor: Adam Homola Komentáře: 0

Ouya byla velkým překvapením s velkým humbukem. Teď se čeká, jestli z toho vůbec něco vyleze. Člověk by si řekl, že jedna otevřená nezávislá konzole s Androidem “bude stačit”, ale velký úspěch GameStick tvrdí opak. GameStick má být, podobně jako Ouya, malá konzole, postavená na systému Android, s žádným next gen výkonem, ale s dostupnou cenou. 79 dolarů dnes stojí speciální edice her a pokud se tenhle projekt dotáhne do úspěšného cíle, budete si moct za takovou cenu koupit "konzoli".

GameStick může trochu připomínat minipočítač Raspberry Pi. GameStick bude maličká konzole o velikosti větší flahsky. Strčíte ji do chytré televize a máte malou konzoli. Pak ji můžete jednoduše odpojit strčit do kapsy a přenést někam jinam. Výkonem ani nabídkou her se za cenu 79 dolarů samozřejmě nebude ani zdaleka rovnat tradičním herním konzolím, ale to ani není cílem tvůrců.

Také není realistické očekávat nějaké velké hry - GameStick bude mít dvoujádrový procesor s taktem 1,5 GHz, 1 GB RAM, 8 GB falshového úložiště, wi-fi, bluetooth a Jelly Bean verzi Androidu. Dekódování videa v rozlišení 1080p by GameSticku nemělo dělat problém. Nijak působivě to nezní, ale opět - berte v potaz cenu. V přepočtu je to podle aktuálního kurzu nějakých patnáct stovek.

Navíc, a to by bylo mnohem zajímavější, pomyslete na možnosti streamování her. Za patnáct stovek byste mohli mít maličkou přenosnou konzoli, na které byste mohli hrát prakticky cokoliv. Stačil by jen alespoň trochu použitelný internet a účet třeba na OnLive a podobných službách, pokud budou na GameSticku fungovat. V tom případě by mohla být tahle pidikonzole hodně lákavá.

Na GameSticku se pracuje už nějakou dobu a tvůrci mají funkční prototypy, které se nebojí ukázat na speciálním videu. Zajímavá je i částka, o kterou si na Kickstarteru říkají: je to pouhých 100 tisíc dolarů. Trochu srovnatelná Ouya chtěla 950 tisíc dolarů a dostala nakonec osm a půl milionu. GameStick je na Kickstarteru teprve druhým dnem a už má, v době psaní textu, 140 tisíc dolarů. Hlad po nějaké levné a otevřené konzoli tu tedy očividně je.

Jakkoliv může za ty prachy vypadat příjemně a použitelně a mohl bych to hned zařadit do kategorie “proč ne”, nabízí se otázka, jestli něco takového bude za rok za dva potřeba. Nebude totiž za chvíli streamování her a nějaké jednodušší hry integrované ve většině chytrých televizí? Cpe se do nich Google, OnLive, Sony si dá do Bravií jistě časem Gaikai. K čemu pak taková konzole? Leda kvůli otevřenosti Androidu. Ale GameStick by se měl na trh dostat ještě letos a to nejsou hry v každé televizi, takže za ty prachy...

Tagy: Kickstarter hardware

Zdroje: Kickstarter

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.