ATI vs. NVIDIA, tentokrát v mobilních telefonech
zdroj: tisková zpráva

ATI vs. NVIDIA, tentokrát v mobilních telefonech

8. 1. 2004 20:20 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Minulý rok naplno odkryl největší slabiny vývojářů 3D grafických čipů a vlastně celého odvětví.

Asi největší měrou, a dlužno dodat, že nechtěně, se o to zasloužila NVIDIA (za vydatného přispění TSMC), když nedokázala dostat na trh včas svojí GeForce FX. Najednou a z ničeho nic nebyl k dispozici žádný nový čip, který by NVIDIA mohla prodávat a bez nového čipu zůstali na holičkách i partněři NVIDIE, výrobci grafických karet. Celý systém, na kterém byla NVIDIA životně závislá, se zhroutil jako domeček z karet (viz HW téma NVIDIA nad propastí). Nakonec byla dlouho očekávaná GeForce FX docela slušný propadák, ale to je v současné době jenom malý historický detail. Podstatné je, že se vývojáři grafických čipů poučili a uvědomili si, že na 3D čipech nemůžou být závislí. S vedlejšími aktivitami přestali jenom koketovat a pustili se do nich stylem, který byl (a je) přímo úměrný jejich důležitosti.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Většina analytiků se shodne na tom, že mobilní komunikace patří budoucnost a že se i do budoucna bude jednat o velmi lukrativní odvětví. A pro firmy, jako je NVIDIA nebo ATI, je to nová příležitost pro uplatnění grafických čipů. Samozřejmě, takových telefonů a handheldů, které by umožňovaly hraní těch nejnovějších 3D akcí a 3D her vůbec, se asi nikdy nedočkáme, neboť tato doména zůstane platformě PC (popřípadě konzolím). Ale první plnohodnotný 3D čip si jistě do nějakého telefonu cestu brzo najde. Už je totiž na světě. Pochází od ATI a jmenuje se IMAGEON 2300. Přináší podporu hardwarové 3D akcelerace, obsahuje 2D a 3D grafický engine, MPEG-4 video dekodér, JPEG encoding/decoding a 2 mega pixelovou kameru (např. pro MMS). ATI do svého nového produktu vkládá velké naděje a proto plánuje zahájení masových dodávek už v průběhu 1. čtvrtletí 2004.

A jak vypadá současné rozložení sil? ATI produkuje čipy IMAGEON. NVIDIA před časem zakoupila nadějnou společnost MediaQ, ale na svůj čip "GeForcellphones" zatím ještě čeká. A potom jsou tu také úplní nováčci, připraveni svést svůj zápas o podíl na trhu. Jako například Atsana Semiconductor, vedená Alexem Leuppem. O třenice a podvody s ovladači ale asi ani v tomto odvětví nebude nouze. Futuremark totiž oznámil, že už zahájíl práce na novém benchmarku pro mobilní telefony.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Nejnovější články