zavřít

ATI R420 Loki a Colin McRae Rally 04 na IDF

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

ATI Technologies včera překvapivě a s velkým předstihem na Intel Developer Forum (IDF) demonstrovala osobní počítač vybavený grafickou kartou a čipem, který se skrývá pod kódovým označením R420 a jehož pracovní název je "Loki".

Byla to vůbec první příležitost dozvědět se něco o jeho výkonech. Pro nezasvěcené připomenu, že ATI R420 má být nástupcem RADEONU 9800. Nebude však vycházet z tolik úspěšné architektury R300 a R350. Novou architekturu ATI nazývá “extreme pipelines”, zahrnující 8 renderovacích cest pro práci s pixely a 6 renderovacích cest pro práci s geometrií scény. Součástí čipu obsahujícího cca 160 milionů tranzistorů mají být i zcela nové 256-bitové řadiče s implementovanou podporou pamětí typu DDR, G-DDR2 a G-DDR3. Chybět nebude ani podpora Pixel a Vertex Shaderů 3.0.
ATI se při pouštění dema Colin McRae Rally 04 nechala slyšet, že R420 je schopen akcelerovat tuto na duben připravovanou závodní hru okolo 100 snímků za sekundu. Tedy přibližně 2-krát až 3-krát rychleji, než současný DirectX 9 hardware, který představuje například Radeon 9800XT nebo Radeon 9800PRO. Přesná frekvence čipu zůstala utajena. Podle některých odhadů však byla karta osazena velmi rychlými pamětmi typu G-DDR3, pracujícími na efektivní frekvenci 1400 MHz (1.4 GHz).

Podle Davida Ortona z ATI byla také do čipu přidána 32-bitová přesnost výpočtů v Pixel Shaderech, jejíž absenci nepřímo kritizoval John Carmack z id Software (R300 a R350 má pouze 24-bitovou). Ta v budoucnu bude nutná pro přesnější výpočty ve hrách a projeví se třeba na stupních odstínů šedi, na které je lidské oko velice citlivé.

Tato ukázka R420 "Loki" na IDF byla zcela neplánovaná a v podstatě jí nikdo neočekával. Trend je to tedy neobvyklý, ale v podání ATI velice účinný. Konkurenci asi lehký spánek nečeká. Na X-BitLabs v této souvislosti ještě připomněli, že to není úplně poprvé, kdy ATI ukázala veřejnosti čip nové generace v neohlášeném termínu. Přibližně před dvěma lety provedla to samé s R300 (Radeon 9700 PRO). Stalo se tak na veletrhu E3 v USA, dva a půl měsíce před oficiálním ohlášením a tři měsíce před uvedením produktu na trh.

cappy

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.