zavřít

ASUS GeForce 6800 Ultra SLI na jedné kartě

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Už jste někdy viděli grafickou kartu dlouhou asi jako pádlo? Jestli ne, tak se podívejte na obrázek níže.

Na prototypu z laboratoří ASUSu jsou dvě GPU NV45 GeForce 6800 Ultra zapojená přes interní rozhraní SLI. Spolu s nimi je na PCB ještě 512 MB pamětí typu GDDR3, 256 MB pro každý čip zvlášť. K tomu dva samostatné napájecí konektory, dva výstupy na monitory nebo LCD (TFT) panely, jeden TV-Out a jeden PCI-Express x16 konektor.


Dvě podstatné věci ale na tomto prototypu neuvidíte. Jsou to především: chladiče, a konektor pro SLI propojku. To z toho důvodu, že zatím není úplně jasné, čím (a jak) se karta bude chladit (tedy v případě že půjde do výroby) a jestli jí také bude možné párovat, jako dřívější produkt ASUSu s více čipy na jedné kartě. Produkt, o kterém je tu řeč, se jmenoval EN6600GT Dual. Narozdíl od stejného řešené Gigabyte GV-3D1, umožňoval propojit dvě karty s interním SLI ještě přes regulérní SLI, takže v akci mohly být celkem čtyři čipy GeForce 6600 GT (WP). Ale nikoliv přes klasickou propojku, ale přímo přes sběrnici PCI-Express. Z některých zdrojů sice víme, že to nejde a nefunguje na všech základních deskách s podporou SLI, ale jenom na některých. Ve skutečnosti to ale nějak jde a to je podstatné.

Zároveň internetem kolují zvěsti, že v jedněch z budoucích ovladačů NVIDIA ForceWare podpora pro 4 čipy bude. Takže skutečně může nastat doba, kdy budeme mít v počítači dvě grafické karty, každou se dvěma čipy a nebude to nic zvláštního. Opravdu těžko odhadovat, jaká další extravagantní řešení přijdou v budoucnu na trh. Kdyby totiž něco podobného udělal jen jeden výrobce, dalo by se to považovat za technický výstřelek. Ale když však stejnou věc udělá více výrobců? A dokonce těch největších v oboru? Inu, při tiché vzpomínce na 3Dfx Voodoo 5 6000 AGP, je vlastně možné úplně všechno.
zdroj: X-BitLabs

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.