Některé kamenné obchody přestanou prodávat Xboxy v reakci na výhodný Game Pass
zdroj: tisková zpráva

Některé kamenné obchody přestanou prodávat Xboxy v reakci na výhodný Game Pass

1. 2. 2018 11:02 | Byznys | autor: Václav Pecháček |

Adam vás před týdnem informoval o dost překvapivém kroku společnosti Microsoft, která do své služby Xbox Game Pass zahrne všechny své exkluzivní tituly hned v den vydání. Znamená to, že za 150 Kč měsíčně si můžete bez starostí dopřát například pirátské dobrodružství Sea of Thieves nebo střílečku Crackdown 3. A některé zahraniční herní obchody na tuhle zprávu zareagovaly dost drasticky - do budoucna už prý nebudou prodávat žádné produkty související s Xboxem.

V rozsáhlé reportáži na serveru Games Industry si můžete přečíst spoustu citací od rozladěných majitelů menších obchodů, a já se pokusím shrnout jejich argumenty. V jádru jde o to, že služba Game Pass je pro předplatitele až příliš výhodná. Proč by si lidé kupovali hru z druhé ruky, jejichž prodej tvoří páteř byznysu menších prodejen, za 12 až 15 liber, když za 10 liber měsíčně můžou mít přístup k celé obrovské knihovně včetně nejnovějších titulů?

Mnoho prodejců tak prý doprodá své zásoby her a konzolí od Microsoftu a neplánuje své sklady doplnit. Nabízí se jasná otázka: proč si pro zájemce nepřipraví aspoň samotné konzole, když už ne hry? Odpověď je jednoduchá. Marže z konzolí pro ně není dostatečný výdělek a obchody spoléhají na opětovné návštěvy, při nichž si zákazník zakoupí hry.

Pro prodejce je zkrátka dlouhodobě výhodnější zákazníkovi prodat PlayStation 4, u něhož je mnohem větší šance, že se jeho majitel do obchodu vrátí pro nějaký pěkný herní disk. Rozhodně nejde o nějakou sebevražednou strategii, kterou by na sebe obchody jen přitahovaly pozornost - v Británii a potažmo v celé Evropě se už teď velká většina retailových konzolových prodejů točí kolem PlayStationu, zatímco Xbox dlouhodobě paběrkuje.

zdroj: Archiv

Hráči můžou být rádi za netflixovský model, který jim nabídne hodně zábavy za relativně málo peněz, ale má to své vedlejší důsledky. Když v Anglii navštívíte některý kamenný obchod, existuje vysoká pravděpodobnost, že si tam takové Sea of Thieves vůbec nebudete moci koupit, a v blízké budoucnosti možná celá xboxová sekce z velké části prodejen kompletně vymizí.

Jak to podal Stuart Benson z obchodu Extreme Gamez: “V podstatě to náš xboxový byznys přes noc učinilo bezcenným.” Zároveň ale uznává: “Pro zákazníky je to absolutně fantastické.” A to je pro všechny hráče koneckonců to hlavní.

Kamenné obchody budou jen těžko konkurovat digitální distribuci a službám podobným Xbox Game Pass, protože ty pro zákazníky představují méně námahy za méně peněz. Kdo by to nechtěl? Snad jen ti hráči, co stále ještě touží po fyzických kopiích, které si pak budou moci vystavit na poličce. Benson a spol. by měli doufat, že tenhle živočišný druh stále ještě nevyhynul.

Nejnovější články