zavřít

Gambitious je nová crowdfundingová platforma pro hry

iPad iPhone Android Windows PlayStation 3 Xbox 360

- Byznys autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Bylo jen otázkou času, kdy se k populárnímu, leč poněkud přeprojektovanému a pro méně halasná jména nejistému Kickstarteru přidá další crowdfundingová platforma (tedy, ke Kickstarteru a dalším, méně známým).

Gambitious, jak se platforma jmenuje je ovšem věnována čistě hernímu odvětví a od toho se odvozují některá specifika.


Tím hlavním je, že už nepůjde jen o žebráckou mošničku. Gambitious totiž umožní projektům, které budou chtít, možnost nabídnout vám pozici investora se vším, co k tomu patří, tedy včetně procent z výdělků. Nečekejte ale, že dáte desetikorunu a budete v ekonomickém hazardu čekat, jestli jste náhodou nenarazili na nové Angry Birds. Specifika investorského vstupu budou definovat tvůrci jednotlivých projektů, pokud je vůbec zavedou. Jinak zbude znovu cesta daru na projekt za nějakou odměnu.

Gambitious je ambiciozní projekt trojice Andy Payne, Harry Miller a Mike Wilson. Snaží se, dle svých slov, povýšit crowdfunding na vyšší, profesionální úroveň. „Crowdfunding je to nejlepší, co se nezávislým tvůrcům mohlo stát od devadesátých let a sharewaru. Gambitious je transformační cestou, jak změnit financování videoherního trhu – legitimizací, ochranou a maximalizací možností pro všechny, kteří mají zájem o hry“, dí Wilson.

Momentálně najdete na Gambitious sedm projektů, plus v chystaných je asi nejvýraznějším Stronghold: Crusader 2. Nicméně, možnost stát se investorem vyvolává mnoho a mnoho otázek. S formováním seriozní možnosti investorského podílu na sebe platforma uvaluje obrovské břemeno ochrany projektu i investorů – a pokud na 100% hodlá dodržovat možnosti opuštění projektu ze strany investora, nevím, co ochrání projekty před vtípky falešných investorů (na což ale věřím, že mají právníci Gambitious odpovědi). Každopádně z investorské části tak trochu kouká chaos.

Jednu věc tvůrci neodhadli. Momentálně nejde dělat investorské nabídky z USA, protože ještě nevstoupil v účinnost jeden z nových zákonů. Což by se mělo stát brzy, ale je to pro start klíčového prvku platformy silně znevýhodňující. Nicméně, celkově je Gambitious velmi zajímavým a sympatickým projektem. Což mu samozřejmě nebude nic platné, pokud zde nebude zájem ze strany lidé, kteří by chtěli investovat do her, ať už jedním či druhým způsobem. Zda sledujeme start nové, úspěšné platformy a nebo jedno velké zklamání, to ukáže až čas.

Tagy: byznys crowdfunding

Zdroje: GamesIndustry,Gambitious

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.