CD Projekt zbankrotoval, ale nebojte se, nejde o vývojáře Cyberpunku 2077

27. 4. 2020 16:00 | Byznys | autor: Aleš Smutný |

Pokud jste během víkendu zaslechli, že CD Projekt vyhlásil bankrot, možná jste se zděsili, že veškeré odklady Cyberpunku 2077 polské vývojáře nakonec zničily. Ale nemusíte se bát, krachující CD Projekt je zcela jiný CD Projekt než ten, který vyvíjí hry, byť původně šlo o jednu firmu.

CD Projekt jakožto vydavatel a distributor vznikl v roce 1994 a tehdy vůbec nebylo v plánu, že by se zde vytvářely vlastní hry. Je nejstarším polským distributorem her, který měl v portfoliu firmy jako Blizzard či BlueByte.

K odštěpení od skupiny CD Projekt Group, kde najdete i vývojáře z CD Projekt RED, došlo v roce 2014. Tehdy distributora zakoupila dvojice Michał Gembicki a Marcin Wesołowski a CDP se vydal na vlastní cestu jako vydavatel.

Mimochodem, určitě si pamatujete i českou pobočku, která vznikla v roce 2002 a v rámci české distribuce her se výrazně zapsala do celkového vývoje herního byznysu u nás. Bohužel, dlouhodobý plán vydávat v Polsku a dalších zemích RPG tituly a obecně hry atraktivní pro lokální specifický trh nakonec padl, paradoxně právě se Cyberpunkem 2077.

Už loni měla firma problémy s příjmy a propustila 30 osob, konečnou ránu do vazu jí zasadil odklad Cyberpunku na letošní září. Firma do polské distribuce investovala zbytky kapitálu a bez možnosti je včas získat zpět (tedy hru vydat v původním termínu) musela vyhlásit bankrot.

Aktuálně tedy nad firmou bdí insolvenční správce. Co se týče Cyberpunku 2077, o jeho distribuci na území Polska se postará společnost Cenega. Končí tak éra jednoho velkého středoevropského distributora.

zdroj: Archiv

Nejnovější články