Jiří Vašina

NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti - test grafické karty z pohledu běžného hráče

Když se šéf Nvidie Jen-Hsun Huang na tiskové konferenci během GDC 2017 oháněl zbrusu novou GeForce GTX 1080 Ti v ruce, zanechal publikum v sále i za živým přenosem v němém úžasu. Karta disponovala lehce očesaným Pascalem GP102, ale i přesto dokázala svým výkonem vyprášit kožich modelu TITAN X z roku 2016. Ten měl sice výhodu kompletně odemknutého čipu, jenže kategoricky nižší varianta „Ti“ dostala do vínku novou generaci paměťové architektury GDDR5X od Micronu s rychlostí 11 Gbps, takže měla ve výsledku navrch. Trvalo zhruba měsíc, kdy si díky tomuto upgradu užívala titulu „nejvýkonnější herní jednočipová grafika na trhu“. Pak přišel na pulty obchodů model TITAN Xp vybavený vylepšenou verzí paměti a rázem bylo všechno zdánlivě jinak. Přesto je GTX 1080 TI pořád dost možná nejzajímavější grafickou kartou na trhu.

Nvidia představila Titan Xp – nejvýkonnější grafickou kartu současnosti

Společnost NVIDIA kuje „železo“, dokud je žhavé. Nedávno představil Jen-Hsun Huang během výstavy GDC 2017 model GeForce GTX 1080 Ti s výkonem 11,3 TFLOPS coby nejvýkonnější grafickou kartu současnosti. Od 6. dubna je ale všechno jinak. Do prodeje se totiž dostal plnohodnotný nástupce modelu TITAN X s názvem TITAN Xp, který se pyšní teoretickým výkonem 12 TFLOPS, a pořídit ji můžete za „mrzkých“ 37 500 Kč.

AMD zahajuje prodej procesorů Ryzen. Má se Intel bát?

Uživatelé, kteří si v několika posledních letech stavěli herní počítač sami, nebo si koupili zkompletovaný systém od výrobce či prodejce, volili ve velké většině případů procesory Intel. Řada Bulldozer FX od AMD výkonnostně oproti Intelu zaostává, i když v její prospěch hovoří výrazně nižší cena. Avšak nová generace procesorů Ryzen, která míří k prvním zákazníkům, vzbudila všeobecný rozruch, a výrobce téměř nestíhá pokrýt předobjednávky. Čím to? Firmě AMD se podařilo s novou architekturou ZEN přijít po čtyřletém vývoji s opravdu zajímavým kusem hardwaru, na kterém se dát do budoucna stavět. 

Nová GeForce 1080 Ti přijde už příští týden, bude levnější a výkonnější než Titan X

„Jste připraveni?“ zeptal se jako rocková hvězda šéf Nvidie Jen-Hsun Huang netrpělivě vyhlížejícího davu, sedícího pod střechou legendární Regency Ballroom na tiskové konferenci přidružené ke GDC 2017. Svým gestem zahájil oficiální představení dosud nejvýkonnější grafické karty historie. Pro mnohé byl však tento fakt velkým a posléze i milým překvapením. Že bude karta nejspíše vycházet s loňské vlajkové lodi GeForce GTX Titan X postavené na architektuře Pascal a tedy GPU GP102 se tak nějak šuškalo, ovšem že nový grafický akcelerátor svůj předobraz co do výkonu dokonce předčí, to už odhadoval málokdo. Odborná i laická veřejnost měla na zřeteli, že se bude jednat o jakousi odlehčenou verzi karty Titan X. Jenže tým zelených tentokráte téměř všem vytřel zrak – a nikoliv pouze výkonem.