Nástupce X-COMu Phoenix Point vám umožní řídit obrněná vozidla
zdroj: tisková zpráva

Nástupce X-COMu Phoenix Point vám umožní řídit obrněná vozidla

4. 7. 2018 17:45 | Video | autor: Václav Pecháček |

30. června 2019. Je to blíž, než se zdá. Za necelý rok se spustí apokalypsa a celou zeměkouli zaplaví nezastavitelní krabí muži odhodlaní vyhubit lidstvo. A taky vyjde strategie Phoenix Point, která nějakou divnou náhodou popisuje ten samý scénář. V jejím podání boj proti zrůdám z hlubin vlastně nevypadá až tak náročně, jak vám ukážou skoro dvouhodinové záběry z hraní. Můžou za to především skvělá obrněná vozidla, která v tomhle nástupci X-COMu budete moct řídit.

Tentokrát si před kameru nesedl Julian Gollop, tvůrce původní série X-COM, ale komunitní manažer Kevin Hill, který předvedl nový build dostupný přispěvatelům z Kickstarteru. A začíná být vidět, že tohle vážně není jen kopírka nové, rebootované série XCOM.

Vemte si například už zmiňovaná vozidla, konkrétně Armadillo. Skuteční pásovci občas v Americe odrážejí kulky z pistolí zpátky na naštvané farmáře (dobře jim tak), tenhle ale rozsévá kulky ze svého vlastního střešního kulometu. A když nastane akutní potřeba nadělat z krabů tyčinky, řidič dupne na plyn a rozmázne všechno, co mu stojí v cestě.

Novinkou je taky inventář a bedýnky s kořistí, které jsou poschovávané po celém bojišti. Začnete s pár zásobníky a granáty, ale s trochou šikovnosti si postupně nacpete kapsy výbušninami, patronami i zbrusu novými zbraněmi.

Ty následně použijete při výborně vypadajícím střílení, které zdaleka není hnané pouze procentuální šancí jako v XCOMu. Místo toho je rozptyl kulek naznačen zaměřovacím kruhem, který můžete sami posouvat jako v akční střílečce. Je tak jen na vás, zda krabí královně zamíříte na nohy, aby se jí hůř chodilo, nebo na hlavu, přičemž riskujete, že omylem trefíte nevhodně postaveného kamaráda.

Výsledkem můžou být třeba i situace, že nepřátelé střílí na vzdáleného kulometčíka, ale kulky místo něj schytá v cestě stojící sniper – nebo ti hloupí mimozemšťané dokonce střelí do zad jednoho ze svých vlastních klepetnatých kolegů.

Phoenix Point zdroj: tisková zpráva

Nově můžete vidět detailní efekt, který nastane v případě trefy

V nepříliš složitém boji proti mimozemské hrozbě pomohla komunitnímu manažerovi i nová třída Technik, která dokáže svými mechanickými pazourami vypůjčenými od doktora Octopuse léčit vojáky, opravovat Armadillo a ještě elektrizovat poblíž stojící nepřátele. Hill ovšem zdůraznil, že Technikovy schopnosti se v budoucnu pravděpodobně dočkají jistého umírnění.

Během streamu padly otázky na případnou verzi pro PS4 (tvůrci by ji udělali rádi, ale záleží na podpoře od Sony) a multiplayer. Ten zatím není v plánu, a pokud by se na něj tvůrci chtěli zaměřit, tak každopádně až po vydání plného singleplayerového zážitku. Po vydání se chystá i DLC, které zamíří pod hladinu oceánu.

Herní mechaniky zatím podle mě vypadají skvěle, dokonce i v rané fázi, kdy do vydání zbývá ještě moře času. Jen se mi zatím moc nezamlouvá zrezlá, špinavá stylizace map a dost jednotvárně hnědá barevná paleta. Doufám, že se tvůrci inspirují u kolegů z Firaxis, kteří svému XCOMu dokázali vtisknout tisíc a jednu tvář, od vojenských základen přes vybydlená sídliště až po supermoderní města. I zmutovaní krabi si zaslouží umírat důstojně, v krásném prostředí.

Nejnovější články