Vědci: hraní akčních her zlepšuje postřeh
zdroj: tisková zpráva

Vědci: hraní akčních her zlepšuje postřeh

29. 5. 2003 20:20 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Po nekonečných herních zákazech, protestech, peticích a dalších holubovinách tu konečně máme trochu pozitivní novinku.

Podle nové studie Rochesterské univerzity zlepšuje hraní her vizuální vnímavost, tedy i zrychluje reflexy. Nejvíc je přitom pochopitelně tříbí závodní simulátory a také rychlé akce a střílečky. Kdo někdy viděl hrát skutečné mistry například UT 2003 či Quake 3, rozhodně nemůže nic namítat a i zkušenosti našeho šéfredaktora jd ze silnice potvrzují, že hodiny strávené u Need for Speed se vyplatily :) Hráči těchto her, z nichž jmenovitě byly vyzdviženy tituly Grand Theft Auto III nebo Counter-Strike, dokáží prý rychleji zpracovávat více vizuálních informací najednou a mají také lepší odhad situace.

Celá studie byla pod vedením profesorky Daphne Bavelierové publikována v listu Nature. Celkově jde o poměrně ojedinělý pohled na hry jako na nositele určitých pozitiv, zatím se jejich účinky na lidský mozek spojovaly pouze s incidenty jako byl třeba masakr na Columbine High School v roce 1999. Jednou z mála výjimek byla snad pouze zpráva o vlivu her na tlumení bolesti z března tohoto roku.

Do Rochesterského projektu se zapojilo 16 dobrovolníků ve věku 18 až 23 let, kteří testovali svoji pohotovost například při rychlém sčítání pohybujících se objektů nebo určením pozice blikajícího obrázku. Jak se ukázalo, ti, kteří alespoň minulých šest měsíců trochu pravidelně hráli, dopadli lépe než jejich kolegové. Do dalšího pokusu bylo zase zapojeno 17 lidí, kteří nikdy předtím počítačové hry nehráli. Po deset dní se učili válečnou akci Medal of Honor a klasiku Tetris. Po této době se testy opakovaly a "vyškolení" hráči dopadli opět vždy lépe než ti, kteří toto kouzlo nikdy neokusili. Odůvodnění pro tyto výsledky existuje samozřejmě více, už minimálně fakt, že se jinak počítačů neznalí lidé naučí rychle pohybovat po klávesnici a vnímat dění na monitoru, může jejich pohotovost a tím pádem i dané testy značně ovlivnit.

zdroj: SFGate, Blues

kate

Nejnovější články