Test hardwarových nároků Far Cry
zdroj: Archiv
Téma

Test hardwarových nároků Far Cry

26. 1. 2004 23:23 | autor: Redakce Games.cz |

Aktuální akční hit Far Cry je nejen graficky povedený, ale také mimořádně hardwarově náročný.

Proto jsme provedli malý test, ve kterém jsme se pokoušeli najít ono pověstné hardwarové minimum. Tedy, jak výkonný počítač potřebuje hráč k tomu, aby si tuto hru zahrál na vysoké a nesnížené detaily. K testu posloužil počítač s Pentiem 4 NorthWood 2.0 GHz, 512 MB RAM a grafickou kartou NVIDIA GeForce 4 Ti4200 128 MB. Antialiasing ani anizotropní filtrování nebylo zapnuto. Tady jsou dosahované výsledky (průměr):

  Velmi vysoké detaily (Very high quality) - 19 fps
  Vysoké detaily (High quality) - 21 fps
  Střední detaily (Medium quality) - 27 fps
  Nízké detaily (Low quality) - 37 fps
Z výsledků je vidět, že na pořádné hraní za všech okolností je GeForce 4 Ti pomalu nedostatečná. V některých momentech klesá počet vykreslených snímků závratnou rychlostí a kvalita obrazu také není nijak úžasná. Je to dáno tím, že GF4Ti čip neobsahuje podporu nejmodernějších technologií, jako jsou pixel shadery 2.0 a další, což se projevuje například na úrovni odlesků. Srovnávací obrázek níže dokumentuje rozdíly v úrovni detailů na GeForce 4 Ti, které hra nabízí v nastavení. Zatímco mezi Very High, High a Medium není rozdíl na první pohled patrný, mezi Medium a Low je už změna vizuální kvality propastná.

Obrázek zdroj: Archiv

Pro zobrazení snímků za sekundu (fps) zeditujte v demu soubor systemcfg.lua a přepište řádek r_DisplayInfo = "0" na hodnotu "1" (thx Mariuss). Pro srovnání ještě zmíníme další obrázek (1024x768, 691 KB), který do monitoru posílá grafická karta NVIDIA GeForce FX 5950 Ultra se zapnutým anizotropním filtrování a antialiasingem (2xAA + 4xAF). Zde jsou na ní dosahované výkony ve Far Cry singleplayerovém demu a to se stejným nastavením, tj. 2xAA + 4xAF:
  Velmi vysoké detaily (Very high quality) - 39 fps
  Vysoké detaily (High quality) - 42 fps
  Střední detaily (Medium quality) - 49 fps
  Nízké detaily (Low quality) - 64 fps
Prozatím jsme neměli možnost otestovat hru na kartách ATI. Nicméně máme signály z řady diskusních fór, že v kombinaci s určitými ovladači nefunguje úplně korektně. Pokud máte stejný problém, měly by vám snad pomoci o víkendu vydané Omega ovladače, které jsou určeny pro operační systémy Windows 2000/XP/9x/ME a jsou založeny na driverech ATI Catalyst verze 4.10 (thx QR). Mějte ale prosím na paměti, že se jedná o neoficiální a optimizované ovladače, takže si nezapomeňte pečlivě pročíst readme soubor a návod k instalaci. Zajímavostí ale určitě je, že do nich byl opětovně přidán 9700-9800 soft-mód, takže se mohou hodit všem.
zdroj: vlastní zpráva, nVNews

cappy

Nejnovější články