Shrnutí první recenze Metal Gear Solid 4
zdroj: Archiv

Shrnutí první recenze Metal Gear Solid 4

14. 5. 2008 9:09 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Zaslouží si opravdu desítku a pokud ano, čím je tak výjimečný? Oficiální PlayStation Magazín to ví.

Zvětšit zdroj: Archiv Zítra přichází na anglické stánky nové číslo tamního oficiálního PlayStation magazínu, který jako první dostal tu čest zrecenzovat Metal Gear Solid 4 (byť podle našeho mínění ze stejné verze, z nichž jiné časopisy psaly jen vlastní dojmy). Výsledné skóre? Deset z deseti, což se svým způsobem dalo čekat. Nemá však smysl vyčítat časopisu oddanou loajalitu k vlastní platformě: vždyť stejně áčkovým titulům jako Uncharted nebo Ratchet & Clank udělil "jen" 9/10 a třeba hitovce Heavenly Sword pouhých sedm z deseti. Že by Metal Gear Solid 4 opravdu byla taková pecka, jak všichni doufají?

Recenzent tvrdí, že mu dohrání celého titulu zabralo něco přes dvacet devět hodin, přičemž odhadem jednu třetinu času strávil díváním se na filmečky. Zároveň je třeba brát v potaz, že jde o profesionálního novináře, který hru hraje, aby ji měl co nejrychleji za sebou, a ne pro požitek (nemluvě o tom, že většina fandů si celý zážitek okamžitě zopakuje, už jen kvůli nalezení všech bonusových předmětů, odemčení zbraní atd).

Vedle chvály na všechno možné dále Fitzpatrick zmínil, že přes všechny inovace se čtyřka prý stále hraje stejně a svými motivy, postavami i dovednostmi hlavního hrdiny je to pořád "staré dobré MGS". Co mu však trochu vadilo je způsob, kterým se Kojima rozhodl epicky rozloučit s celou sérií, a tak prý čtvrtý díl zodpovídá otázky a vysvětluje vše, co zůstalo v předchozích dílech od roku 1987 nevyjasněno. Svým způsobem je to prý velice působivé a dodává to hře na nostalgii, ale samotný konec je nepřístojně natahovaný a stále oddalovaný (zhruba ve stylu filmového Návratu krále).

Obrázek zdroj: Archiv Za největší plus pak recenzent považuje brilantně zvládnuté ovládání ve stylu FPS (s nímž už však přišel třetí díl Subsistence), zatímco ze záporů už ho napadá jedině trochu nedodělané automatické míření. Veskrze však jde o drobnosti, jak Fitzpatrick dokázal i udělením čisté desítky.

Asi nemá smysl čekat, že by kvůli čtvrtému dílu lidé začali masově nakupovat PS3 - přecejenom jde víc o "kultovní" záležitost než masovku typu GTA IV. Přesto však všechno naznačuje tomu, že lepší titul pro PS3 na letošní prázdniny nenajdete.

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots u nás vyjde 12. června (předobjednat) - více v preview a předešlém zpravodajství:

Zestárlý hrdina Metal Gear Solid 4  [9.4.2008 22:22 - levis]
Metal Gear Solid 4 potkává Assassins Creed  [3.4.2008 11:11 - levis]
Přes sedmdesát zbraní v Metal Gear Solid 4  [12.1.2008 14:14 - levis]
Metal Gear Solid 4 - zbraně a odklad vydání  [31.10.2007 17:17 - mart]
Metal Gear Solid 4 představuje další novinky  [25.10.2007 15:15 - mart]

zdroj: OPM UK, Gamesradar

levis

Nejnovější články