S next genem by se měl vrátit singleplayer
zdroj: tisková zpráva

S next genem by se měl vrátit singleplayer

22. 6. 2012 10:50 | Téma | autor: Adam Homola |

Ne snad, že bychom dnes singleplayer neměli, ale klasických singleplayerových her ubývá. Alespoň v té AAA sféře. Skoro všechno musí mít multiplayer, online prvky, žebříčky, dlc a třeba takový singleplayer Diabla III si bez internetu nezahrajete. Nic proti tomu, je to přirozený vývoj. Některým hráčům se to ale nelíbí a právě těm možná udělá radost president Eidosu a herní veterán Ian Livingstone. Podle něj jsou hry zaměřené čistě na singleplayer hodně o vizuální prezentaci a proto budou z nové generace konzolí profitovat nejvíce. Právě další konzole by měly vlít singleplayerovým hrám život do žil.

Livingstone také přiznal, že v posledních letech vznikl nový typ hráče. Je to casual hráč, který už hernímu průmyslu téměř dominuje, ale specifické skupinky hráčů prý budou existovat vždy. Jde jen o to, aby byly dostatečně velké na to, aby se vývoj velké singleplayerové hardcore hry vyplatil. Podívejte se třeba na letecké simulátory. Taky mají své oddané publikum, ale rostoucí náklady na vývoj jsou nekompromisní a leteckých nadšenců je příliš málo.

“Hraní coby služba a hraní coby produkt neberou podíly na trhu jeden druhému. Myslím, že vedle sebe mohou v klidu koexistovat oba modely ještě řadu let. Hry typu Tomb Raider jsou historicky graficky náročnými singleplayerovými zážitky a to přes noc nevymizí,” řekl Ian Livingstone, president Eidosu, v rozhovoru pro MCV Pacific. Pak ještě jednou dodal, že hry právě typu Tomb Raider potřebují adekvátní hardware a že od toho tu bude další generace konzolí.

Livingstone má jistě do určité míry pravdu - s příchodem nových konzolí se vždycky může ze začátku víc experimentovat. Mohou se zkoušet nové nápady, rozjíždět nové značky a tak by se mohlo vydat i několik nových, čistě singleplayerových her. Ze začátku života každé konzole je vždycky málo titulů, není z čeho vybírat a tak hráči sáhnou po čemkoliv, co je alespoň trochu dobré. Jinak totiž není co hrát. Bylo to tak vždycky a bude tomu tak i tentokrát. Jen příště může být při spuštění konzolí trochu víc her, vzhledem k tomu, jak dlouho tahle generace jede. A nějaká ta šuškanda o vývoji next gen her je na internetech už několik dlouhých měsíců.

Na druhou stranu je trend být pořád online a mít ve všem multiplayer jasný a neúprosný. Vývojáři a vydavatelé to tak chtějí z různých důvodů, velmi často taky kvůli bazarovkám. Ty u nás zas tak nefrčí, ale v Americe je to velká věc. A co pak budete dělat se singleplayerovkou, kterou dohrajete? Šup s ní mezi bazarovky. GameStop pak bazarovku prodá místo 60 za 50 dolarů a vydavatel/vývojář z toho nemá ani korunu. Což je štve. Není divu. Těžko asi budou muset být všechny singleplayerovky na next genu pořád online jako Diablo III, ale vydavatelé se budou bezpochyby snažit udržet hru co nejdýl u prvního kupujícího. Ať už pomocí multiplayeru, DLC, nebo něčeho jiného.

Nejnovější články