zavřít

Kde vězí české verze Risen a Fallout kompilace?

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Proč si Cenega nechala protéct mezi prsty potenciál jejích nosných her podzimu? KAUZA

Risen, Resident Evil 5 PC, krabicová kompilace datadisků pro Fallout 3. Co mají společného? Nevyšly u nás včas. A dál? Všechny je má pod palcem Cenega Czech. Distributor, kterým pohnulo menší zemětřesení, a to nejen organizačního charakteru, v tu nejhorší možnou dobu před hlavní sezonou. Protože se na to často ptáte, rozhodli jsme se po osudu uvedených her v češtině pátrat na vlastní pěst. Nelze začít jinde než u RPGčka Risen, které teď zájemci o originálku na domácích pultech nenaleznou, přestože jinde v Evropě vyšlo právě dnes. "Nepodařilo se nám v Ceneze stihnout lokalizaci Risen ve slíbeném termínu - to jistě není omluva, ale i takové věci se dějí," praví tisková zpráva nového PR manažera Karla Drdy (vystřídal Báru Veselou, nyní mající jiné starosti s malým Denisem).

Diskusní fóra se mezitím plní nespokojenými čekateli, kterým se nedostalo bližšího vysvětlení a začínají fantazírovat o důvodech, rušit své předobjednávky a shánět hru odjinud. Je to snad pomalým či neschopným lokalizačním oddělením (na což to vypadá nejpravděpodobněji dle vyznění tiskovky výše), prodlevami u zahraničního partnera nebo neschopným managmentem? Jak je možné, že si Cenega nechala protéct mezi prsty potenciál jedné z jejích dvou zbylých nosných her podzimu (vedle Modern Warfare 2), když Risen bylo téměř hotovo mnoho měsíců, když předtím slibovala, že česká verze bude v den evropské premiéry a když všechny její ostatní hry byly odloženy na příští rok (Mafia 2, BioShock 2, StarCraft II - což je možná pro tuto firmu jedině pozitivem) a o Assassins Creed 2 přišla (má ho Playman)?

V tu chvíli, nebo ideálně ještě předtím by se vždy měl na scéně zjevit mluvčí, aby se pokusil vylepšit pošramocený obraz firmy na veřejnosti a zachránit, co se ještě dá. Proč přesně se překlad Risen nepodařilo stihnout a proč i anglická verze přijde s desetidenním zpožděním (12. října, najdete u ní poukaz na dodatečnou češtinu), již ale PR manažer Cenegy Karel Drda odpovědět nedokázal. Ani po týdnu čekání a našich opakovaných žádostech.

Zmatek mohou mít hráči i z protichůdných vyjádření o době příchodu české verze. "Lokalizovaný Risen se objeví s měsíčním zpožděním a to 18. listopadu," píše se v tiskové zprávě z 25. září. Přitom dva dny předtím byl na diskusní fórum Cenegy nahozen příspěvek od šéfa lokalizace Lumíra Vaňka, který odhadoval dokončení CZ verze Risen na druhou polovinu října. Podle nejnovějších zpráv jim hra přišla včas. Dnem a nocí testují českou verzi, v níž jsou prý kupodivu v pořádku i fonty.

Slušné prodejní šance u nás mohla mít i PC konverze Resident Evil 5, pokud by ovšem bývala vyšla v půlce září a nikoli až v listopadu. Odpověď PR manažera Karla Drdy by v podstatě šla aplikovat univerzálně na kteroukoli odloženou hru: "U Resident Evil 5 PC nedochází k žádnému zpoždění, jede se podle našeho release plánu, který byl nastaven a není tam žádný skluz," prohásil. Případ tohoto survival hororu je o to zvláštnější tím, že v zahraničí se standardně prodává verze hry, v níž je volba českého jazyka již volitelně zabudována. Takže vlastně žádná práce s překladem (ten připravil CD Projekt, když ještě s Capcomem spolupracoval), nadneseně řečeno ji pouze stačilo vzít a dovézt.

Pes asi bude zakopán někde jinde: Cenega totiž od doby, co Capcom začala zastupovat, od něj dosud nevydala vůbec nic. Ani Street Fighter 4 PC nebo Bionic Commando PC. "Když k vám přijde nová firma, ne všechny tituly vyjdou úplně stejně jako v zahraničí, bohužel to tak je," konstatoval Drda. Že by se krize projevila na tvrdším jednání zahraničních vydavatelů, kteří nyní mohou požadovat větší odběr nebo snad platbu předem?

Na poslední titul jsme se ho už raději neptali, protože u něj je délka posunu extrémní a přitom měl rovněž nadějné vyhlídky v prodejnosti, pokud to soudíme dle úspěchu základní hry. Krabicová kompilace prvních dvou datadisků (Operation Anchorage + The Pitt) pro Fallout 3 vyšla v Evropě v červnu, v srpnu je následovaly další dva datadisky a brzy to dokončí Game of the Year re-edice se všemi pěti přídavky. Situace v ČR? Cenega dosud neuvedla ani ty první dva, posouvá jejich lokalizované verze měsíc po měsíci a nepostavila se k tomu čelem (sepsáním oficiálního stanoviska pro novináře i koncové hráče). Zastoupit PR manažera musel vedoucí lokalizací Lumír Vaněk:

    "Do dneška [24.9.] nemáme od Bethesdy podesanou smlouvu ani DTP podklady, které můžeme použít pro výrobu CZ tiskovin. Bohužel věci jsou občas zcela neovlivnitelné. Co se týče aktuálního stavu, tak datadisky jsou připraveny a čekáme jenom na ono kýžené zelené světlo a pokyn ke spustění výroby."
Z objasnění těchto tří popisovaných případů se tedy zdá, že příčina odkladů i přičina horší komunikace těchto záležitostí na veřejnost asi nevězí v překladatelích, nýbrž někde jinde uvnitř Cenegy...
zdroj: vlastní

jd

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.